Dolaskom do navedenog raskrižja maloljetnica se nije zaustavila na prometni znak obaveznog zaustavljanja već je nastavila vožnju zadržavajući smjer kretanja i tom prilikom dolazi do sudara s automobilom zadarskih registarskih oznaka kojim je upravljala 28-godišnjakinja koja se kretala kolnikom ceste s prednošću prolaska, uslijed čega je došlo do sudara te je maloljetnica zajedno s romobilom pala na kolnik.
Zbog zadobivenih ozljeda maloljetnica je vozilom Hitne medicinske pomoći prevezena u Opću bolnicu Zadar gdje su joj utvrđene teške tjelesne ozljede.
Policija će o događaju izvijestiti nadležno državno odvjetništvo u Zadru. Protiv maloljetne vozačice romobila se pokreće prekršajni postupak sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama.
Policijska uprava zadarska ponovno apelira na vozače električnih romobila da poštuju prometne propise i vode računa o svojoj sigurnosti. Pogotovo apeliramo na roditelje da vode brigu o svojoj djeci i da se pobrinu da ako već samostalno sudjeluju u prometu, da su za to i spremni, korištenjem sve propisane opreme i poznavanjem propisa.
Električni romobili kojima nije dozvoljeno sudjelovanje u prometu
Upozoravamo građane da je sudjelovanje u prometu dozvoljeno romobilima s motornim ili električnim pogonom bez sjedećeg mjesta, čiji radni obujam motora nije veći od 25 cm³ ili čija trajna snaga elektromotora nije jača od 0,6 kW i koje na ravnoj cesti ne može razviti brzinu veću od 25 km/h. Romobilima koji imaju veću snagu motora od propisane i koji razvijaju brzinu veću do 25 km/h sudjelovanje u prometu nije dozvoljeno te je za navedeni prekršaj propisana novčana kazna u iznosu od 130 eura.
Apeliramo na roditelje da prilikom kupnje romobila provjere njegove specifikacije te da ne kupuju romobile koji ne mogu sudjelovati u prometu. Također podsjećamo da električnim romobilima ne smiju upravljati djeca, odnosno osobe mlađe od 14 godina.
Korištenje zaštitne kacige
Vozači romobila, bez obzira na godine starosti, na glavi moraju nositi zaštitnu kacigu za vrijeme vožnje.
Površine po kojima se romobili mogu kretati
Vozači električnih romobila dužni su se kretati biciklističkom stazom, a u slučajevima kada biciklistička staza ne postoji, tada se trebaju kretati nogostupom, odnosno površinama namijenjenim za kretanje pješaka te zonama smirenog prometa.
Vozači romobila prilikom kretanja na nogostupu i pješačkim zonama, moraju voditi računa o sigurnosti pješaka, smanjiti brzinu kretanja prilikom nailaska na pješake te zvučnim znakom koji je obavezan uređaj na romobilu, prethodno upozoriti pješake na svoj nailazak.
Sudjelovanje električnim romobilom u prometu
Romobilom ne smije upravljati osoba koja u organizmu imaš više od 0.5 promila, koja je pod utjecajem droga ili pod utjecajem lijekova koji utječu na sposobnost vožnje.
Na električnom romobilu može se prevoziti samo osoba koja upravlja tim vozilom. Mora upravljati romobilom tako da se ne umanjuje stabilnost vozila i ne ometaju drugi sudionici u prometu, a osobito ne smije skidati istodobno obje ruke s upravljača, pridržavati se za drugo vozilo, prevoziti, vući ili gurati predmete koji ga mogu ometati u upravljanju vozilom ili ugrožavati druge sudionike u prometu.
Noću i danju u slučaju smanjene vidljivosti vozači električnih romobila moraju biti označeni reflektirajućim prslukom ili reflektirajućom odjećom ili drugom reflektirajućom oznakom. Također mora noću i danju u uvjetima smanjenje vidljivosti na električnom romobilu biti upaljeno jedno svjetlo bijele boje na prednjoj strani i jedno crveno svjetlo na stražnjoj strani.
Također podsjećamo da vozač električnog romobila ne smije ostaviti romobil bez nadzora na prometnim površinama za kretanje vozila i pješaka, već samo na za to posebno uređenim i označenim mjestima.