Prateći razvoj situacije oko donošenja Gradskog proračuna Grada Zadra koja je već neko vrijeme u žarištu interesa javnosti, razgovarali smo s Ivanom Mijolovićem, pročelnikom Upravnog odjela za financije Grada Zadra.
Tko je je po Vašem mišljenju kriv za blokadu proračuna i zašto je do blokade došlo?
-Vijećnici SDP-a, Akcije mladih i Nezavisne liste Enija Meštrovića izglasali su 22. prosinca prošle godine proračun s nizom nezakonitih amandmana koji su u proračun uvršteni na teret već ranije preuzetih obveza. Iako su u prigodi rasprave uoči donošenja Proračuna jasno i s opširnim obrazloženjem upozoreni o zakonski neusklađenim amandmanima koja ruše proračunske pozicije s osiguranim sredstvima za već ugovorene obveze, svejedno su većinom svojih glasova donijeli nezakonit temeljni akt Grada Zadra.
I nakon donošenja takvog proračuna gradonačelnik je još jednom pozvao podnositelje tih amandmana da ih usklade sa svim zakonskim odredbama te, konačno, dao rok Gradskom vijeću da u roku od osam dana sazovu novu sjednicu kako bi se proračun doveo u zakonite okvire. Većina u vijeću je taj poziv odbila te je donesena odluka o obustavi izvršenja proračuna koja je proslijeđena Gradskom vijeću te ministarstvima financija i uprave.
Dakle, blokada proračuna nije želja ni volja Gradske uprave i gradonačelnika, nego zakonska obveza. Konačno, proračun je najvažniji alat kojim gradonačelnik provodi godišnji program rada i akt koji osigurava nesmetani rad ne samo Gradske uprave nego i svih gradskih ustanova i tvrtki.
Postići potrebnu razinu tromjesečne održivosti
Kakva je trenutačna situacija što se tiče izvršavanja proračuna?
-Za izvršavanje proračuna u ovoj situaciji nužno je donijeti Odluku o financiranju nužnih rashoda. Zakon definira konkretnu visinu rashoda za tu mjeru u maksimalnoj visini od 1/4 rashoda iz općih prihoda i primitaka iz 2021. godine. Upravo taj obvezujući iznos doveo je do dodatnog problema, a imajući u vidu kako je na izvršenje proračuna iz 2021. godine značajno utjecala kriza uzrokovana COVID epidemijom sa značajnim smanjenjem proračunskih prihoda. Uz krizu iz te godine, tijekom 2022. godine došlo je do povećanja rashoda u plaćama za odgojiteljice zaposlene u novim dječjim vrtićima, dijelu kolektivnih ugovora proračunskih korisnika i trgovačkih društava, porasta cijene energenata, režijskih troškova. Iz tih razloga 2021. godina ne može biti reprezentativna za 2023. godinu, kao što nas Zakon o proračunu obvezuje. Da bude jasnije – raspoloživa sredstva nisu dostatna za podmirivanje svih nužnih obveza i provode se dodatna usklađenja kojim bi se premostilo razdoblje u kojem će, nadam se, vijećnici shvatiti o čemu se radi.
Unatoč tome, s dodatnim uštedama na pozicijama nužnih rashoda, upravo se dovršava akt Odluke o financiranju nužnih rashoda kojom će se postići potrebna razina tromjesečne održivosti.
Isplate danas
Što je s plaćama, odnosno, kada bi trebale biti isplaćene?
-Djelatnici Gradske uprave, baš kao i djelatnici svih gradskih tvrtki i ustanova koji su neposredni korisnici gradskog proračuna, nedjeljivi su dio sustava javne uprave i njihov rad izravno utječe na kvalitetu života svih naših sugrađana, a u konačnici i na rezultat rada samog gradonačelnika. Mislite li da bi gradonačelnik samovoljno uskratio, makar i privremeno, njihove plaće i sva ostala materijalna davanja dok istovremeno s njima svakodnevno radi? Upravo suprotno! Proteklih godina temeljem kolektivnog ugovora povećane su plaće u dječjim vrtićima, od ove godine trebaju biti i novčane naknade pomoćnicima u nastavi. Planirano je ove godine povisiti materijalna prava i svim zaposlenicima gradskih ustanova, vatrogascima, upravi. Sada smo svakodnevno u razgovorima s predstavnicima svih sindikata s kojima smo trebali razgovarati o ovim temama, a ne o financiranju nužnih rashoda. Nažalost, dio njihovih predstavnika na te sastanke dolazi s političkim porukama i pritiscima.
Neovisno o tim pritiscima, potrebno je poštivati sve zakone i procedure što i činimo. Uvjeren sam kako će najkasnije danas svim djelatnicima biti isplaćene plaće i ostale novčane naknade za mjesec prosinac, a temeljem Odluke o financiranju nužnih rashoda osigurat će se potrebna sredstva za čitavo razdoblje dok traje primjena ovog akta.
Konačna je odluka na Visokom upravnom sudu
Koliko će po Vama trajati ovakva situacija?
-Pravno gledano, prvo treba pričekati rezultate proračunskog nadzora Ministarstva financija kojim će se utvrditi nezakonitost proračuna. Rok za to je mjesec dana. Ukoliko se nezakonitost utvrdi, konačna je odluka na Visokom upravnom sudu. Tu nisu određeni rokovi.
Gradskoj upravi za provedbu godišnjeg programa rada, neovisno je li riječ o građenju i održavanju komunalne infrastrukture, programima socijalne skrbi, odgoja i obrazovanja, kulture ili sporta, svaki je dan proveden u ovakvoj blokadi predug. Postoji i lakši i brži put, ali teško je očekivati sada naknadnu pamet dijela vijećnika i odustajanje od zakonski neusklađenih amandmana.
Nisu svi amandmani odbijeni
Kako najavljuju, vijećnici neće odustati od svojih amandmana?
-Svaki njihov amandman koji je odbijen, a nisu svi, jasno je obrazložen i zašto. Još na samoj sjednici na kojoj se odlučivalo o proračunu gradonačelnik je rekao kako među tim amandmanima ima dobrih ideja i inicijativa, nisu svi kao stol za stolni tenis po cijeni od 5 000 eura. Među neprihvatljivim amandmanima, dio je onih koji se odnose na problematiku socijalne skrbi i dobro su došli. Ali ti amandmani nisu čak ni blizu stvarno potrebnim i realnim iznosima, nisu predložene niti mjere i uvjeti za njihovu provedbu. Zato su uporno pozivani na sastanke uoči izrade nacrta prijedloga proračuna kroz koje je, npr., SDP svoje amandmane uvrstio u prijedlog proračuna. Da im je stvarno stalo do njihove provedbe ne bi postupili kako su postupili.