Prošlotjedna 32. sjednica Gradskog vijeća ponovno je aktualizirala pitanje održavanja dječjeg igrališta pored City Gallerije na Relji. Naime, tijekom Aktualnog sata SDP-ov gradski vijećnik Daniel Radeta ustvrdio je kako dječje igralište u Glagoljaškoj ulici Grad nije održavao, dodavši kako je Grad roditeljima koji su samoinicijativno postavili ljuljačke prijetio kaznama.
Sukob Radete s Dujelom
Radeta je optužio pročelnika za komunalne poslove Robertina Dujelu (HDZ) kako je poslao komunalne redare da prijete roditeljima naplaćivanjem kazni zbog opreme koju su samoinicijativno postavili na dječjem igralištu, a sve u cilju da se s Radetom politički obračuna.
Na njegove tvrdnje pročelnik Dujela oštro je reagirao, optužujući Radetu za manipulaciju i iznošenje neistina.
- Znate što je tragedija ovog sustava? To što vi za svoje riječi ne odgovarate nikome, dok mi, pročelnici i drugi službenici, za sve odgovaramo. Apsolutna je laž, i to naglašavam, da smo ikome prijetili kaznama, da nismo uložili sredstva u to igralište ili da nećemo projektirati novo igralište na toj lokaciji, rekao je vidno ljutiti Dujela dodajući da je u pitanju bila greška koja je odmah priznata.
- Nevješto iskorištavate grešku i omašku koju smo priznali svega pola sata nakon zaprimanja vašeg prvog maila. Mail je bio pogrešno usmjeren prema udaljenim lokacijama, zbog čega nismo imali pristup cijelom privitku. Naprave za djecu na javnoj površini mora postavljati Grad, a u ovom slučaju riječ je o sporazumu prema kojem Grad preuzima održavanje, dodao je.
Komunalci utvrdili problem sigurnosti
Pitanje dječjeg igrališta na Relji aktualiziralo se lanjskog kolovoza nakon što je na teren je tada izašao Zdenko Ivanac, voditelj Komunalnog redarstva Grada Zadra, koji je u zapisniku napisao kako je na temelju prijave građana izvršen nadzor dječjeg igrališta ispred starog dijela robne kuće na Relji.
- Utvrđeno je da je igralište u stanju koje nije primjereno za sigurno igranje djece. S obzirom na to da je riječ o prostoru s javnim pristupom, molimo da hitno poduzmete potrebne mjere u cilju osiguranja sigurnosti korisnika, ustvrdio je Ivanac.
Nakon toga je na adresu Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra stigao pomalo alarmantan dopis direktora Trgovinskog centra na Relji, Zdravka Kambera, kojim Grad upozorava na loše stanje dječjeg igrališta na Relji, kritizirajući ih da ne održavaju ovaj dio grada. Dopis je uputio pročelniku Robertinu Dujeli, otvoreno mu spočitavajući odnos Grada prema ovom problemu.
- Poštovani, dana 16. kolovoza 2024. godine zaprimili smo e-mail gosp. Zdenka Ivanca iz Odsjeka za komunalno redarstvo kojim ukazuje na loše stanje dječjeg igrališta, utvrđeno nadzorom na terenu u ulici Polačišće, te se ujedno traži očitovanje na zapisnik. Slažemo se da je dječje igralište, kao i prostor nekadašnje fontane u neposrednoj blizini, u iznimno lošem i potencijalno opasnom stanju, međutim, naglašavamo da je održavanje istih površina, kao i nasada na njima, u nadležnosti Grada Zadra, navodi Kamber.
Trgovinski centar traži ispunjenje ugovora
Kamber se pozvao na Ugovor o osnivanju prava građenja na kč.br. 4923/1, k.o. Zadar, površine 927 metara četvornih, koji je 28. veljače 2012. sklopljen između Grada Zadra i društva Trgovinski centar Zadar i koji se odnosi na prostor gdje je osim nekadašnje fontane smješteno i dječje igralište.
- Obzirom da su sve ostale čestice na Trgu Relja u vlasništvu Grada Zadra, Grad Zadar je nadležan za cjelokupno održavanje Trga Relja pa tako i dječjeg igrališta, rekao je Kamber.
Kamber je dodao i kako Trgovinski centar Zadar redovito obavještava Grad Zadar i komunalnu tvrku Nasadi d.o.o. o potrebi boljeg održavanja Trga Relja, ali “dosad su učinjene tek manje kozmetičke intervencije na dječjem igralištu”. Zašto, s obzirom na navedeni ugovor, Grad Zadar nije adekvatno brinuo o navedenom dječjem igralištu koje se danas nalazi u napola derutnom stanju?
Grad gradi novo igralište
- Unatrag negdje tri godine, u komunikaciji s pravnom službom Grada i Upravom trgovačkog centra utvrdili smo preuzetu obvezu održavanja dječjeg igrališta i postavili isto u plan obveznog pregleda tvrtki Nasadi kao i intervencija po potrebi od strane ugovorenog izvođača održavanja gradske opreme Marex. Od tog trenutka intenzivno i redovito vodimo brigu i interveniramo na istom. Igralište je evidentno dotrajalo, a cjelovita rekonstrukcija je planirana još koncem 2022. godine. No, uz apsolutno neprihvatljivo stanje s proračunom, gdje isti nismo imali prvih pet mjeseci 2023. godine i osam mjeseci tekuće 2024. godine, projektiranje je tek nedavno pokrenuto, tako da nas u nakani izgradnje novog dječjeg igrališta više ni možebitno neizglasavanje proračuna u 2025. godini neće i ne može zaustaviti, rekao je Dujela.
Dujela je naglasio kako “unatoč opisanom stanju proračunske blokade koriste svaki raspoloživi trenutak i resurse, kako barem najosjetljivija skupina, djeca, ne bi bila uskraćena za ugodu u okruženju”, no činjenica je da i dječje igralište, čija sanacija bi stajala nekoliko tisuća eura, i dalje stoji u derutnom stanju i da nije sanirano.
Opet kriva blokada proračuna
Blokada proračuna, koje više nema, postala je uobičajena “skuža” za neriješene gradske probleme, no istodobno je, neovisno o blokiranom proračunu, iz tehničkog proračuna isplaćeno 232.265 eura Ryanairu i Eurowingsu kako bi privukli nove goste. Dakle, novca ima, samo je pitanje za koga i za što.
Slučaj dječjeg igrališta na Relji otkriva dublje probleme u upravljanju gradskim resursima i prioritetima. Iako gradska uprava opravdava nedostatak ulaganja proračunskim blokadama, istovremeno se sredstva usmjeravaju prema projektima koji nisu nužno od vitalnog značaja za lokalnu zajednicu. Roditelji i građani opravdano kritiziraju takav pristup, dok politička previranja dodatno otežavaju rješavanje ključnih pitanja. Sudbina igrališta na Relji tako postaje simbol šireg problema – nedostatka sustavnog planiranja i transparentnog odlučivanja o prioritetima u korist svih građana, a posebno najmlađih.
S druge strane, iako je vodstvo City Gallerije u pravu kad se poziva na ugovor s Gradom, pa samim time nije u zakonskoj obvezi održavati i ulagati u to igralište, postoji i nešto što se zove društveno odgovorno poslovanje. S obzirom na to da bi sanacija dječjeg igrališta stajala tek nekoliko tisuća eura, nisu li mogli zadarskoj djeci, u suradnji s Gradom, darovati (financirati) novouređeno igralište, jer se ona ondje najčešće igraju kad dođu s roditeljima u City Galleriju, pa taj shopping centar u svakom slučaju ostvaruje financijsku korist. A ulaganje u najmlađe, koji će jednog dana postati njihovi kupci i potrošači, svakako nije sulud poslovni potez.