Udruga za suzbijanje zloupotrebe droga NadaLuka Jeličić
StoryEditor

Udruga Nada razbija predrasude o ovisnicima

Udruga Nada pomaže roditeljima ovisnika, njihovim obiteljima te samim ovisnicima, a cilj djelovanja je međusobna komunikacija roditelja, razmjena iskustava, pomoć i suradnja u rješavanju problema.

Ivanka Matulić, predsjednica Udruge i majka ovisnika te Marta Klobučar, socijalna pedagoginja pričale su nam o projektu “Tu sam za tebe”.

Klobučar je odnedavno zaposlena u Udruzi, u okviru spomenutog projekta, no volontira u Udruzi od 2019. godine.

Valja istaknuti da je cilj projekta pomaganje svima koji su pogođeni problemom ovisnosti, ali i prevencija i osvještavanje.

- Međutim, sada postoje i neke nove droge, više to nije samo ovisnost o, primjerice, heroinu. Sve je više ovisnosti o alkoholu, lijekovima za smirenje, kockanju, videoigrama... Sve smo obuhvatili ovim projektom, priča Klobučar.

Dugogodišnje iskustvo

Glavne aktivnosti planirane projektom su edukacije, predavanja i tribine, savjetodavna i psihološka pomoć, individualna terapija, program podrške i motivacije ranjivih skupina, izrada digitalnog priručnika za samopomoć i podršku ranjivim skupinama, kao i poticanje volonterstva u lokalnoj zajednici.

- Sve s ciljem, između ostalog, da se razbijaju mitovi i predrasude. Govorit će stručnjaci s područja mentalnog zdravlja. U Udruzi imamo savjetovanje. Ja, kao socijalni pedagog i psihoterapeut pod supervizijom, radim individualno i grupno. Gospođa Ivanka savjetuje zahvaljujući svom dugogodišnjem iskustvu i radi na upućivanju korisnika na liječenje, kazuje Klobučar.

Dakle, projekt “Tu sam za tebe!”, koji traje od 23.6.2022. do 23.6.2023., ima za cilj provedbom edukacija, programa podrške i motivacije, savjetovanjem, izradom priručnika te organizacijom volonterskih aktivnosti postići ujednačen razvoj civilnog društva i ojačati kapacitete organizacija civilnog društva za provedbu aktivnosti prilagođenih lokalnim potrebama s naglaskom na djelovanje u kriznim situacijama i području socijalnog uključivanja, osnažiti svijest građana o problemima ovisnika, a krajnjim korisnicima osigurati bolju kvalitetu života.

Projekt je ukupne vrijednosti 461.523,40 kn, a sufinanciran je od EU iz Europskog socijalnog fonda i Ured za Udruge Vlade RH u sklopu Poziva “Jačanje kapaciteta OCD-a za odgovaranje na potrebe lokalne zajednice”. Nositelj projekta je Udruga “Nada”, a partner Grad Zadar.

Krajnji korisnici projekta su roditelji i ostali članovi obitelji ovisnika, ovisnici, stručnjaci i profesori u osnovnim i srednjim školama, sve osobe koje se privatno ili poslovno susreću s problemom ovisnosti, stručna javnost te civilna društva koje neposredno rade s ovisnicima i članovima njihove obitelji.

Kroz provedbu planiranih aktivnosti ojačat će se kapaciteti ciljne skupine za poticanje i uključivanje ovisnika u programe liječenja, razbiti predrasude te ojačati znanje o ovisnosti.

Bijeg iz stvarnosti

Također, mijenjaju, dodaje Matulić, stare šprice za nove, odnosno korištene za sterilne.

- Kod nas je moguće zamijeniti intravenozni pribor za aplikaciju droga i drugih materijala koji služe prevenciji zaraze i daljnjeg širenja HIV-a/AIDS-a i drugih krvno i spolno prenosivih bolesti. Usluga je anonimna i privatnost korisnika zajamčena. Kontaktirajte nas ili dođite u Udrugu, poziva Matulić.

Javlja se sve više ovisnika i njihovih roditelja, saznajemo od Matulić, što pokazuje da se predrasude polako, ali sigurno razbijaju.

- Nedavno smo jednu djevojku s bebom otpremili u terapijsku zajednicu i komunu, onda jednog momka. Najvažnije je da pokušavaju, javilo nam se sad deset obitelji i osam ovisnika, kaže Matulić i dodaje da se svima sviđaju održane edukacije i da planiraju nastaviti dolaziti.

Ovisnici najčešće, nastavlja Matulić, imaju nesuglasica u obitelji pa onda bježe iz stvarnosti u svijet ovisnosti.

- Ovdje pronalaze podršku, dodaje.

(Ne)mogućnost novog početka

Ovisnike posebno muči društvo, kaže Klobučar, točnije manjak skrbi za njih i ne(mogućnost) novog početka.

Važno je istaknuti da pozivaju sve bližnje osobe ovisnika da im se jave jer je, naglašava Klobučar, i njima potrebna pomoć.

Matulić ponosno priča da imaju dvoje koji su se odlučili skinuti s Heptanona.

- Prošli su pakao, ali sad su u redu, kaže Matulić.

Udruga Nada uspjela je pomoći pronaći bivšim ovisnicima, putem projekata i rada za opće dobro nakon čega su se osjećali itekako korisno i zadovoljno.

- Imamo mi lijepih priča, par momaka i cura izliječilo se u terapijskoj zajednici. Jedna je postala voditeljica trgovačkog kompleksa u cijeloj Europi. Pokreću nas pozitivni primjeri, a najvažnije je donijeti čvrstu odluku, naglašava Matulić.

Kontakt

Udruga Nada nalazi se na adresi Franje Petrića 3, 23 000 Zadar
Broj telefona: 023/324 692
Mobitel: 091 122 00 98
e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

01.09.2022., 16:05h
24. studeni 2024 00:03