„Sve je to Zadar u hrvatskoj povijesti sačuvao, očuvao i digao na jednu razinu i danas se može s ponosom istaknuti da je on i sveučilišni grad“, poručio je predsjednik Milanović u prigodnom obraćanju istaknuvši kako je broj od pet do šest tisuća studentica i studenata koji studiraju na Zadarskom sveučilištu taman po mjeri jednog lijepog grada s idejom i ambicijom da se razvija i gradi. „Ali ne preko noći, kao što ni Arhiv nije nastao prije noći, kao što niti jedno veliko djelo ne nastaje preko noći, tako će i ovoj posao trajati“, dodao je Predsjednik.
„Iznimna mi je čast i zadovoljstvo biti ovdje. Ovaj Arhiv je velika stvar, ovaj grad je velik u hrvatskoj povijesti. Njegova je sudbina uvijek bila na klackalici, ali je neupitno i duboko usidreno hrvatski, naš grad!“, istaknuo je.
Budući da je uoči svečane akademije obišao Državni arhiv u Zadru, predsjednik Milanović u govoru je rekao da mu je to bilo iznimno zadovoljstvo. „Ne kaže se bez razloga i dubokog smisla – ‘Riječi lete u zrak, dokumenti ostaju’ – ti dokumenti su nešto za što se možete uhvatiti. Naravno, karta je jedno, a dokument vlasti i državništva nešto sasvim drugo. On je uvijek kroz povijest bio kompleksan i višeznačajan i samo ga pročitati, leksički ga obraditi nikada nije bilo dovoljno. Naime, vlastodršci manipuliraju ljudskim životima i sudbinama i ono što je zapisano ne treba uzimati zdravo za gotovo. Karte su druga stvar“, rekao je predsjednik Milanović istaknuvši kako su pismenost i zapisi jako bitni.
Osim predsjednika Milanovića o važnosti jedne od najstarijih kulturnih ustanova u Republici Hrvatskoj govorili u ravnatelj Državnog arhiva u Zadru doc. dr. sc. Ante Gverić, gradonačelnik Grada Zadra Branko Dukić, župan Zadarske županije Božidar Longin, rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić i posebni savjetnik i izaslanik Ministrice kulture i medija RH Ivica Poljičak, nakon čega je uslijedilo predstavljanje monografije „400 godina Državnog arhiva u Zadru 1624.-2024.“. Monografiju su predstavili recenzent dr. sc. Ivica Mataija, ravnatelj Državnog arhiva u Gospiću, prof. dr. sc. Ante Bralić s Odjela za povijest Sveučilišta u Zadru i doc. dr. sc. Ante Gverić, urednik i ravnatelj Arhiva.
Uoči svečane akademije predsjednik Milanovića je u pratnji ravnatelja Arhiva obišao Državni arhiv u Zadru koji se ubraja među najstarije kulturne ustanove u Republici Hrvatskoj. Riječ je o ustanovi koja danas skrbi za jedne od najznačajnijih arhivskih dokumentacijskih cjelina za našu nacionalnu povijest te se kao takva svrstava uz bok Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Značaj arhivskog gradiva koje je pohranjeno u Državnom arhivu u Zadru nemjerljiv je za povijesna i srodna istraživanja ne samo hrvatske prošlosti, nego i prošlosti okolnih prostora s kojim je tada naš kraj bio u različitim doticajima.
Uz predsjednika Milanovića bili su pročelnik Kabineta predsjednika Bartol Šimunić i posebni savjetnik Predsjednika za kulturu Zdravko Zima.(predsjednik.hr)