"Anestezija u uvjetima katastrofe" i "Žena anesteziolog" bile su glavne teme ove godine, a upravo je ova potonja izazvala veliko zanimanje.
Premda je situacija znatno bolja nego li prije 30 godina, anesteziologija je i danas u Hrvatskoj dominantno ženska profesija. U ukupnom broju trenutno je 65% žena, a nekada ih je bilo čak 90%. Jedan je ovo od najstresnijih poslova u medicini, a na konferenciji se moglo čuti i kako su provedena istraživanja kod anesteziologa pokazala jednaku količinu stresa kao kod – astronauta. Biti anesteziolog najčešće znači ne imati točno određeno radno vrijeme, a kad ste žena i majka, situacija je još izazovnija. "Nužno je uvesti fleksibilno radno vrijeme ženama, kako bi mogle raditi svojih osam sati, odnosno svoju smjenu, u vrijeme kada to njima odgovara. Potrebno je u našim bolnicama otvoriti dječje vrtiće za djecu djelatnika i potrebno nam je osigurati odgovarajuće plaće. Primjerice, u SAD-u je anesteziologija najplaćenija grana medicine. Kod nas još nije razvijena svijest da mi uzimamo tuđe živote u svoje ruke i samo mali nedostatak koncentracije sve odvodi u neželjenom smjeru", kazala je izv.prof.dr.sc. Višnja Ivančan, predsjednica Hrvatskog društva za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu.
U sklopu konferencije održana je i sesija "Simulacija u procesu edukacije anesteziologa" kao i radionice.
Dr.Ivančan je imala samo riječi hvale za Opću bolnicu Zadar, odnosno za naš Odjel za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu. "Ne zaboravimo kako je upravo u Zadru davne 1847. godine izvedena prva operacija u eter narkozi, a ujedno je to prva takva u Hrvatskoj. To je bio začetak moderne anesteziologije na našim prostorima i stoga je nama, anesteziolozima, ovaj grad posebno drag", kazala je.
Hrvatsko društvo za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu, uz niz radionica i tečajeva, godišnje organizira dvije konferencije. Proljetna, posvećena anesteziologiji, upravo je završena u Zadru, dok će na onoj jesenskoj dominirati intenzivna medicina.