Procesija i Simbolika Puta
Proslava je započela svečanom procesijom u kojoj je sudjelovalo oko 500 vjernika. Procesija je krenula iz župne crkve, nastavila se Skenderbegovom ulicom prema trgu kraljice Teute, a zatim se vratila ulicom Andrije Kačića Miošića. Ovaj simbolični put povezan je s poviješću župe i kipom sv. Josipa – dragocjenim darom članova društva sv. Josipa iz Punte Bajlo.
Posebno emotivan trenutak bio je nošenje novog kipa sv. Josipa, kojeg su nabavili muškarci iz župe, oni koji se redovito okupljaju svake srijede na pobožnost sv. Josipu nakon večernje sv. mise. Upravo su ti muškarci nosili kip, ferale i barjake u procesiji, svjedočeći svoju vjeru i odanost svetom Josipu. Njihova prisutnost i angažman pokazali su snagu muževnosti u zajednici, nadahnutu primjerom sv. Josipa.
U procesiji je sudjelovalo i oko 20 ministranata raznih uzrasta, što je dodatno obogatilo duh zajedništva. Liturgijsko slavlje uveličao je župni zbor Gospe Loretske, čije je pjevanje stvorilo posebno svečanu i duhovnu atmosferu.
Propovijed: Poziv na Muževnost i Odgovornost
Propovijed koja je uslijedila nakon procesije bila je posebno usmjerena prema muškarcima – očevima, muževima i mladićima, ističući ulogu sv. Josipa kao uzora u očinstvu i brizi za obitelj.
Župnik je naglasio da sv. Josip nije samo zaštitnik Crkve i Domovine, već i simbol očinske brige, zaštite i duhovnog vodstva. Podsjetio je na riječi sestre Lucije iz Fatime da će "posljednja velika borba Sotone biti usmjerena na brak i obitelj". Upravo u tom kontekstu, pozvani smo promatrati sv. Josipa kao uzor – onoga koji nije ostao po strani, već je hrabro preuzeo odgovornost za zaštitu i duhovni odgoj svoje obitelji.
Posebna poruka bila je usmjerena muškarcima – da ne dopuste da teret odgoja djece i duhovnog vodstva padne samo na majke, svećenike i vjeroučitelje, već da i sami budu aktivni nositelji vjere u svojim obiteljima. Sv. Josip je bio taj koji je odveo Mariju i Isusa u Egipat kada je prijetila opasnost – upravo zato jer je bio osjetljiv na poticaje Duha Svetoga. Na isti način, muškarci su pozvani biti oslonac i zaštita svojim obiteljima.
Molitva Posvete Sv. Josipu
Nakon propovijedi, skupina muškaraca iz župe, koji su tijekom prethodnih 33 dana molitveno pripremali svoje srce, svečano su izrekli molitvu posvete sv. Josipu. Taj trenutak bio je snažan izraz predanosti i vjere – simbolički čin kojim su ovi muškarci stavili svoje obitelji pod zaštitu sv. Josipa.
Njihova odluka da redovito mole svake srijede na pobožnosti sv. Josipu svjedoči o snazi i duhovnoj zrelosti. Upravo na njihov poticaj, organizirana je i ova procesija, što dodatno potvrđuje važnost njihove uloge u životu župne zajednice.
Zaključak: Obnova Vjere i Zajedništva
Svetkovina sv. Josipa ove godine nije bila samo liturgijsko slavlje – bila je znak duhovne obnove i zajedništva. Snažna prisutnost muškaraca u procesiji i na misi, njihova molitva i posveta, podsjetili su nas na ulogu očinstva i zaštite u obitelji.
- Sv. Josip ostaje uzor svakom vjerniku – primjer skromnosti, poslušnosti i odgovornosti. Naša zajednica, obogaćena ovim iskustvom, nastavlja koračati putem vjere i zajedništva, osnažena zagovorom sv. Josipa. Uz zahvalnost svima koji su sudjelovali, nastavljamo zajedno graditi zajednicu u vjeri i ljubavi, oslonjeni na primjer i zagovor sv. Josipa - kazao je don Ivan Šibalić, župnik.