Nacionalna preventivna kampanja “Manje oružja – manje tragedija”, koja se provodi od 2007. godine, predstavlja uspješan primjer kako sustavno i kontinuirano senzibilizirati građane, potaknuti ih na dragovoljnu predaju oružja i podići svijest o opasnostima povezanima s oružjem i minsko-eksplozivnim sredstvima.
Prema riječima Ivane Grbin, glasnogovornice zadarske policije, kampanja omogućuje građanima da bez vremenskog ograničenja predaju zabranjeno i dozvoljeno oružje. Ova dragovoljna predaja oružja ne povlači ni prekršajnu ni kaznenu odgovornost, čime se uklanja strah od sankcija i potiče aktivna suradnja građana s policijom.
Zakonski okvir i preventivni učinak
Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana (ZNPOG) te Zakon o eksplozivnim tvarima i proizvodnji i prometu oružja (ZETPO) temelj su za regulaciju ove problematike. Oružje se dijeli u četiri kategorije – A (zabranjeno), B (ograničeno), C (potrebna prijava) i D (slabije regulirano). Kazneni zakon propisuje da posjedovanje oružja kategorije A automatski ulazi u kaznenu sferu, dok se kategorije B i C većinom procesuiraju kao prekršaji.
Kategorizacija je ključna u razgraničenju između kaznenih djela i prekršaja, a dodatna pažnja posvećena je “većoj količini” oružja, što također može rezultirati kaznenom odgovornošću, bez obzira na kategoriju.
Statistika i edukacija
Tijekom 2024. godine, prema podacima zadarske policije, zabilježeno je 45 dragovoljnih predaja oružja. Građani su predali 40 komada vatrenog oružja (puške, pištolji, revolveri), 33 ručne bombe, preko 9.000 komada različitog streljiva te brojne kapisle, štapine i druga minsko-eksplozivna sredstva. Slični rezultati bilježe se svake godine, što ukazuje na kontinuiranu učinkovitost kampanje.
Grbin ističe da građani često pronalaze oružje prilikom čišćenja napuštenih kuća ili u prirodi. Policija u svojim preventivnim aktivnostima, uključujući predavanja i radionice, redovito educira javnost o rizicima nestručnog rukovanja oružjem. Posebna pažnja posvećuje se djeci i mladima, a roditelji se pozivaju da ih dodatno upozore na opasnosti.
Preventivni alati kampanje
Kampanja “Manje oružja – manje tragedija” koristi razne medijske platforme i alate kako bi dosegla što širu publiku. Informacije su dostupne na službenoj web stranici kampanje i Facebook profilu, a promotivni sadržaji uključuju televizijske i radijske spotove, oglašavanje na društvenim mrežama te edukativne brošure i letke.
Jedan od najzanimljivijih projekata je pjesma “Puške i dinje”, nastala u suradnji s popularnom splitskom hip-hop grupom TBF, koja na kreativan način prenosi ključne poruke kampanje.
Sudska praksa i zakonske manjkavosti
Dok kampanja ima pozitivan utjecaj na smanjenje ilegalnog oružja, znanstveni članak “Nedozvoljeno posjedovanje oružja i eksplozivnih tvari” autora Ljubića, Prišlin i Ćelića upozorava na određene zakonske nedorečenosti. Jedan od problema je nedovoljno jasno razgraničenje prekršaja i kaznenih djela u slučajevima posjedovanja većih količina oružja. Također, sudska praksa pokazuje da se za kaznena djela često izriču uvjetne kazne, dok su kazne za prekršaje ponekad strože, što ukazuje na potrebu za usklađivanjem kaznene politike.
Poziv na dragovoljnu predaju oružja
Policija kontinuirano apelira na građane da prijave i predaju ilegalno oružje. Za predaju oružja dovoljno je nazvati broj 192, nakon čega će policijski službenici u civilu preuzeti oružje na dogovorenoj lokaciji.
- Glavna značajka kampanje je da omogućava vremenski neograničenu predaju oružja bez sankcija. Svaki komad oružja koji se preda policiji smanjuje rizik od tragedija, podjeća Grbin.
Uz preventivne aktivnosti i sustavnu edukaciju, kampanja “Manje oružja – manje tragedija” ostaje ključan instrument u borbi za sigurnije društvo.