- Zadar je krajem 19. stoljeća postao pionir modernizacije u Hrvatskoj, uvodeći električnu rasvjetu koja je promijenila lice grada i život njegovih stanovnika. Prvi pokušaj osvjetljavanja grada električnom energijom izveden je 30. prosinca 1894., iznenadivši mnogobrojne šetače koji su svjedočili kako noć postaje osvijetljena poput dana. Svečanost je nastavljena već sljedeće večeri, 31. prosinca, kada je u 20 sati ispred gradske vijećnice, na središnjem gradskom trgu, zasjalo prvo električno rasvjetno tijelo. Na posebno postavljenom stupu električna svjetlost oduševila je okupljeno mnoštvo, dok je gradska glazba dodatno uveličala povijesni trenutak, priča nam Tomislav Blažević, knjižničar Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru.
Ovaj događaj postavio je Zadar na kartu tehnološki najnaprednijih gradova Europe. Samo 12 godina nakon što je New York prvi uveo električnu rasvjetu, Zadar je usvojio ovaj revolucionarni sustav, pretekavši pritom ostale hrvatske gradove – Zagreb je elektrifikaciju dočekao 13 godina kasnije, Split 26 godina, a Osijek 32 godine poslije. Električna energija u početku je bila dostupna na području poluotoka, a potom se širila prema Voštarnici i ostalim dijelovima grada. Zgrada s parnim strojem koji je pokretao istosmjerne generatore, smještena u samom centru grada, simbolizirala je industrijski napredak i tehnološki optimizam, a njeni dimnjaci krasili su ondašnje razglednice grada.
Elektrifikacija je duboko utjecala na društveni život Zadra. Narodni trg postao je novo središte društvenih i kulturnih događanja, zamijenivši dotadašnji Trg pet bunara. Elektrificirane kavane oko Narodnog trga dodatno su privlačile građane, čineći to područje središtem društvenog života. Električna rasvjeta omogućila je večernja okupljanja, kulturne događaje i općenito dinamičniji ritam života, kakav dotad nije bio moguć.
- Zadar se s ponosom ističe kao prvi hrvatski grad koji je uveo električnu rasvjetu, unatoč čestoj usporedbi sa Šibenikom koji je dobio električnu energiju iz hidroelektrane na Krki. Povijesne činjenice potvrđuju da je Zadar zasjao električnim svjetlom ranije, što ga čini pravim pionirskim primjerom u regiji. Taj industrijski i tehnološki napredak često je prikazivan na razglednicama koje su slavile njegov šarm i modernost, uključujući i dimnjak električne centrale kao simbol novog doba, navodi Blažević.
Za 100. obljetnicu elektrifikacije 1994. godine objavljena je monografija O stotoj obljetnici prve žarulje, koja je dokumentirala taj ključni trenutak u povijesti grada. Deset godina kasnije, tiskana je nova monografija povodom 110. obljetnice, dodatno naglašavajući značaj tog povijesnog trenutka. Elektrifikacija Zadra označila je početak ere industrijskog razvoja i promijenila tijek povijesti grada, ističući ga kao svjetionik napretka u Hrvatskoj.