Za naše čitatelje Zadarskog tjednika odlučili smo predstaviti i mladog pjesnika iz Sukošana, a zove se Luka Foro.
Koliko nam je poznato, on je i jedini aktivni pjesnik iz mjesta Sukošan, gradića smještenog u prostranom zaljevu Zlatna luka, udaljenom svega 7 km od Zadra, poznatom po jedinstvenoj plitkoj plaži “Dječji raj”.
Mladi pjesnik Luka Foro rođen je 21.6.1997. u Zadru, a pisanjem poezije započeo se baviti još u srednjoškolskim danima. Intenzivnije je počeo pisati od početka 2014. U razgovoru s njim saznajemo da gaji veliku ljubav i strast prema pisanju te da mu poezija predstavlja ispunjenje i radost. A to se može iščitati i na njegovom licu. Pristupačan je, jednostavan i nadasve skroman mladić veselog duha. Luka inspiraciju pronalazi prvenstveno u svijetu oko sebe, u prirodi, njenim ljepotama, moru, ljubavi, djetinjstvu, uspomenama i prijateljstvima.
ZaPisove radionice poezije...
- U početku je moje pisanje bilo iz hobija. Svoju prvu pjesmu napisao sam sa 16 godina. Pisao sam stihove za svoju dušu, iako je to oduvijek bilo u meni, a onda sam odlučio nakon četiri godine pisanja objaviti zbirku. Tada sam krenuo u potragu za informacijama kako bih saznao što je sve potrebno za izdavanje zbirke poezije. Potražio sam savjet kod Mladena Masara u Gradskoj knjižnici Zadar, on me usmjerio na ZaPis, udrugu zadarskih pisaca. Kod njih sam počeo pohađati radionice poezije koje su se održavale svakog utorka i na kojima sam upoznao voditeljicu radionice Jadranku Brkić-Vejmelku, pjesnika Franka Sorića, pjesnika primarijusa dr. sc. Mirka Jamnickog Dojmi, pokojnog pjesnika Ivicu Ušljebrka i poznatu književnicu Mirjanu Mrkelu. Za “domaći rad” imali bismo određene teme koje bi potom čitali i analizirali. I tako sam pomalo skupljao znanje i informacije o procesu nastajanja jedne zbirke. Potom sam upoznao i Emiliju Vučkov Mijatović, predsjednicu udruge književnih stvaralaca “Riječi iznad svega” koja okuplja pjesnike iz Zadra i Šibenika. Družeći se s ostalim pjesnicima s kojima sam sudjelovao na raznim pjesničkim večerima sve više mi je davalo sigurnost da svoje pjesme koje su tada još uvijek bile samo na papiru objavim u svojoj zbirci. 2019. izdao sam svoju prvu zbirku pod nazivom “Tišina pod smokvom”("Lagano i bez nervoze uživam u tišini. Samo čujem more kako udara, ništa više, niti galebove, ni brodove što dolaze da nas umore. Kakav je gušt na tren sklope oči. Pravi raj i dobar zaklon od sunca. Uz kavu laganu i šale ostavljam pogonske probleme iza svojih leđa. -Tišina pod smokvom.)- priča nam za Zadarski tjednik Luka.
Promocija zbirke održala se 1.12.2019. godine u dvorani Doma mladeži Sukošan.
-Izdavač je bio “Žene u Domovinskom ratu” Zadar, urednica Ivana Haberle, lektorica Ivana Perić, prof. Predgovor je napisla Slavka Pelaić prof. Dizajn naslovne stranice i grafičko oblikovanje knjige odradio je Igor Lovrinov. U sklopu programa promocije sudjelovao je i KUD “Zlatna luka” iz Sukošana, a voditeljica i moderatorica bila je Vesna Benić. Tisak moje prve zbirke financijski su pomogli Općina Sukošan, TZ Općine Sukošan, Hotel Joso Sukošan i Udruga Žene u Domovinskom ratu – Zadar. To su za mene bili nezaboravni trenuci, ipak je to bila moja prva zbrika poezije i prva promocija. Jako sam zahvalan i svojoj obitelji koja me cijelo vrijeme podržavala i vjerovala da će moji stihovi obogatiti ovaj surovi svijet. Zbirku sam potom promovirao i u Belišću, malom gradu kod Osijeka s obzirom da sam član i udruge Zum iz Belišća. U tome su mi pomogle urednica zbirke Ivana Haberle, predsjednica udruge “Žene u Domovinskom ratu” i Silvija Budan također članica udruge ujedno i pjesnikinja koja je recitirala moje pjesme, govori Luka.
Poetska druženja na Facebooku
Luka Foro svakodnevno je zapisivao svoje stihove i otvoreno počeo izražavati svoje emocije i u vrijeme pandemije COVID-19. U tom periodu počeo je pisati buntovnu peziju koja kritizira društvo i politiku. U to vrijeme pjesnici se nisu mogli okupljati zbog Odluka Stožera civilne zaštite za sprječavanje širenja zaraze i mjera koje su bile propisane za sve građane. Tada su pjesnici svoje poetsko druženje i kontakte održavali preko emisije “Magija riječi” koju je pokrenula Online TV Croatia na Facebooku.
- Bilo je izazovno razmišljati o izdanju zbirke u doba pandemije, ali nisam odustao i svoju drugu zbirku poezije pod nazivom “Izgubljeni rock and roll” izdao sam 2021. godine. Urednica te zbirke je Kristina Koren Kudelić ujedno i lektorica, predgovor je napisala Ana Vazdar, obradu naslovnice izradio je Antonio Lovrić, a izdavač je Diligo Liber. Naslov zbirke “Izgubljeni rock and roll” dao sam zbog toga jer slušam i ljubitelj sam rock glazbe. Rock glazbu stvarali su rock buntovnici, a ja sam u to vrijeme pandemije pisao buntovne stihove. Zbog svojih buntovnih stihova prozvan sam “hrvatski Charles Bukowski” čiji je stil pisanja bio pod velikim utjecajem socijalnog, kulturalnog i gospodarskog ozračja. Kao mladi pjesnik živim u vremenima u kojima su izražene socijalne, gospodarstvene, društvene i zdravstvene krize koje utječu na mene, kao i na sve nas. A ja sam jednostavno morao sve kroz što prolazim u svom životu, sve ono što je u meni, izraziti u svojim pjesmama, objašnjava Luka.
Promociju svoje druge zbirke “Izgubljeni rock and roll” Luka je održao 25.6.2022. u Backstage baru. Glazbeni gosti bili su Ivan Grancarić Granco i Antonio Šarić koji vodi podcast “Svijet oko mene”. U planu mu je napraviti jednu malu turneju promocije zbirke i to u Šibeniku, Zagrebu, Belišću i naravno u Zadru u Gradskoj knjižnici Zadar.
Kako živimo u vremenima užurbanog života, brzog profita, nažalost i u vremenina sve većeg senzacionalizma, itekako je poželjno prepustiti se poeziji koja nam može pomoći prevladati teška i turobna vremena. Zbog toga Vas pozivamo da na trenutak zaboravite na svoju svakodnevnicu i uronite u čaroliju Lukine poezije...