Mladen Končurat direktor firme Tiristor d.o.o iz Zadra već godinama održava elektroničke instalacije na Pozdravu Suncu za gradsku firmu Inovativni Zadar. Samo održavanje se sastoji od kontrole rada Pozdrava Sunca, kompletnog sustava od tzv. stripova, led lampi, kontrolnog sustava, raznoraznih kablova, računala i svih dijelova Sunca.
Prilikom uočavanja bilo kakve nepravilnosti izlazi se na teren i servisira se svaki pojedini segment koji je neispravan. Do sada je, od kad je Pozdrav Suncu pušten u pogon, bilo možda 15-ak intervencija u posljednje dvije godine, a prije rekonstrukcije toliko intervencija je bilo na mjesečnoj bazi, dakle skoro su se desetorostruko umanjile pogreške...
Bolje se vidi iz zraka
Imali smo prilike ući u kontrolnu sobu Pozdrava Suncu. Na koji način on uopće funkcionira ?
-Kontrolna soba se nalazi na istočnoj strani od samog Pozdrava, pored displaya i u njoj je smještena sva oprema koja je potrebna za kontrolu rada Pozdrava Suncu. Dakle, od glavnog računala na kojem se vrti slika koja se projicira na Pozdravu, kablova, instalacija, solarnog generatora koji prikuplja solarnu energiju i daje je u mrežu i ostalih dijelova koji su potrebni za funkcioniranje i rad Pozdrava Sunca.
U sobi se namješta kompletna slika na Suncu ukoliko je potrebno za nekakva specifična događanja, evente i slično. U sobi se, dakle dobije uzorak slike koje se kasnije projicira na samome Pozdravu. Moram naglasiti da je Pozdrav Suncu planiran s jako malom rezolucijom slike pa se ona najbolje vidi iz drona nekih 100 metara iznad njega. Gledatelj koji je blizu Pozdrava ne može baš razaznati sve konture slike pa kada se rade neki eventi, angažira se dron kako bi taj događaj bio kompletan.
Marex Elektrostroj zamijenio Austrijance...
Ukratko nam opišite od čega se zapravo sastoji sama instalacija?
-‘Sunce‘ se sastoji od 264 staklene ploče i 50 metara kvadratnih rubnih komada a ispod svake ploče nalazi se šest jednometarskih stripova sa šest pixela. To su male tanke trake koje su zalivene u specijalnu smolu zbog vlage i kontakta, one se tada vezuju na kontrolni sustav i projiciraju sliku, a sve skupa ih ima oko 1800 stripova koji čine svjetlosni dio Pozdrava Suncu. Same ploče su uvezane na solarni generator koji proizvodi energiju koja se daje u mrežu. Postoji i metalni prsten u kojem je na obodu samog Sunca napravljena replika povijesnog katoličkog kalendara.
Isto tako, cijeli kompleks instalacije koji se proteže uz rivu je replika Sunčevog sustava u kojemu su i drugi planeti odvojeni od Sunca i to je proporcionalno napravljeno kako bi se vidjelo koliko su planeti udaljeni od Sunčevog sustava i inače u Svemiru. Same ploče su napravljene u Austriji, ali od nedavno, ukoliko se gornji sloj ošteti, popravlja ih i održava zadarski Marex Elektrostroj. Ploče su inače osjetljive na koncentrirane udarce, a ne na ravne padove. Dakle, neki šiljati predmet ih može oštetiti, ali to se u posljednje vrijeme rijetko događa.
Koliko je zahtjevno održavati samu instalaciju Pozdrava Suncu?
-Svaka ploča je inače teška oko stotinjak kila, zajedno s troslojnim staklom, tako da s njima baš i nije jednostavno baratati. To je sve skupa oko 26 tona stakla plus 1800 stripova dužine jednog metra koji su ispod ploča, tako da posla ima.
Radi 365 dana u godini
Pozdrav Suncu je inače probno pušten 2007 godine i od tada se koristi za posjetitelje, a do danas su bile dvije rekonstrukcije. Naša tvrtka održava Pozdrav Suncu već 15 godina i ušli smo u problematiku cijelog sustava. U početku nam i nije baš bilo lako, jer nam je cijela stvar bila nepoznanica i nismo znali kako će se cijeli projekt ponašati u vremenskim uvjetima, jer na poziciji na kojoj se instalacija nalazi ima puno kiše, soli, vjetra, pa i prelijevanja mora kad je tramuntana.
Sada imamo iskustva, a imamo i dosta dijelova na skladištu, tako da možemo dosta brzo djelovati. Možemo slobodno kazati da Pozdrav Suncu u kompletnom obimu radi gotovo 365 dana u godini. To je izvrsno zamišljen projekt koji je ojačao turističku ponudu grada zajedno s Morskim orguljama koje su također povezane s Pozdravom Suncu jednim mikrofonom, pa udari valova mogu utjecati na sliku na Suncu. Sve to skupa čini kompleks glazbe i igre svjetla koji je posjećen i atraktivan, naročito ljeti kada ogroman broj turista čeka zalazak Sunca kako bi Pozdrav s rive bljesnuo svojom slikom...