Prošlog mjeseca u Patrasu u Grčkoj održavale su se transnacionalne radionice i edukacija za digitalne kustose u sklopu projekta pod nazivom “MUSEUM-NEXT: Stimulatiting digitization at small and medium-sized museum throught the enhancment od the Digital Curator” u okviru Erasmus+Programme, KA2022- Cooperation partnership on VET.
Narodni muzej Zadar jedan je od partnera na projektu u koji su uključeni i Sveučilište Patras, Fondazione Marche Cultura i Universita Politechnica delle Marche iz Italije, Diputacion Provincial De Alicante iz Španjolske i Inercia Digital iz Španjolske...
Tranzicija prema digitalnoj eri
Projekt je pokrenut u studenom 2021. godine i trajati će do kraja 2023. godine. Na Projektu sudjeluju djelatnice Narodnog muzeja Zadar koordinatorica projekta Ivana Dražić, Josipa Kero, Koraljka Alavanja i Natali Čop te kao suradnik na projektu uključena je i Gradska knjižnica Zadar koju predstavlja Matea Bakmaz. Gradska knjižnica Zadar pozvana je od strane Narodnog muzeja Zadar na projekt kako bi se pokazali primjeri dobre prakse digitalizacije, ali i međuinstitucijalne suradnje.
MUSEUM-NEXT proizlazi iz potrebe za podrškom malim i srednjim muzejima u tranziciji prema digitalnoj eri, pojačanoj potrebama prouzrokovanima pandemijom Covida-19. To namjerava učiniti jačanjem profesije kustosa u smjeru digitalnog kustosa kao strateškog profesionalca koji može konkretno doprinijeti oživljavanju sustava malih i srednjih muzeja, teško pogođenih gospodarskom krizom koja se može pripisati pandemiji Covid-19 i njezinim posljedicama.
Postavivši to kao svoj glavni cilj, MUSEUM-NEXT nastoji malim i srednjim muzejima pružiti kompetencije digitalnog kustosa kroz prilagođenu obuku za usavršavanje profesionalaca koji već rade na poslovima kustosa muzeja i valorizacije kulturne baštine. Konkretnije, projekt je postavio pet glavnih ciljeva: 1) Poticanje digitalizacije kulturne baštine u području upravljanja muzejima i primjene na male i srednje muzeje, kako bi se poboljšalo upravljanje resursima, katalogizacija, učinkovitost cjelokupnog muzejskog sustava 2) Poboljšati digitalne vještine muzejskih stručnjaka posebno povezanih s katalogizacijom i upravljanjem resursima 3) Poboljšati digitalne vještine muzejskih stručnjaka posebno vezanih uz promociju baštine, pripovijedanje i javnu dostupnost 4) Osigurati model muzejskim organizacijama koje žele pristupiti digitalizaciji u dva smjera: - instrumenti i resursi za digitalnu obuku muzejskih operatera te strategije za iskorištavanje digitalnih resursa kako bi se proširila muzejska ponuda i iskustva posjetitelja 5) potaknuti i testirati uključivanje javnosti u digitalne inicijative koje poduzimaju sudjelujući muzeji, a sve uz procjenu teoretskih vještina digitalnih kustosa na terenu.
Definiranje zajedničkog modela
MUSEUM-NEXT specifičnom metodom navodi zajednicu kulturnih stručnjaka koji rade u menadžmentu muzeja, kako bi naučili koristiti nove digitalne alate i upravljati njima, što će poboljšati njihov svakodnevni rad i cjelokupno upravljanje muzejom. Projektu je cilj pozitivno utjecati na muzeje i kulturne ustanove, kako kroz pilot akcije – koje će izravno uključiti neke muzeje i kulturne ustanove – tako i kroz Smjernice i Digitalni operativni plan, koji će biti stavljen na raspolaganje svim institucijama koje se bave digitalizacijom.
Partneri MUSEUM-NEXT-a osobito će ulagati u ponovljivost i prenosivost rezultata projekta, posebice Digitalnog operativnog plana za usvajanje digitalizacije u malim i srednjim muzejima. Konačni cilj projekta je definiranje zajedničkog modela operativnog plana koji bi omogućio digitalnu transformaciju u muzejima i arheološkim područjima na vidljiv način te uvelike pridonio valorizaciji, dostupnosti i dijeljenju cijele Kulturne baštine Europske unije.
Tijekom boravka u Patrasu sudionici iz Grčke, Italije, Španjolske i Hrvatske pobliže su upoznali prilike u kojima djeluju njihove institucije, razmjenjivali su ideje o daljnjoj suradnji te sudjelovali na radionicama kojima je bio cilj proširiti stečena znanja digitalizacije u malim i srednjim muzejima.
Svi partneri su tijekom radionica također prezentirali primjere iz svojih institucija, kao i planove za budućnost projekta Museum-Next.
Daljnja organizacija radionica
Kustosice Ivana Dražić i Koraljka Alavanja prezentirale su primjere digitalizacije u Narodnom muzeju Zadar, a idućeg dana postojeće primjere i ideje za implementaciju gamifikacije kulturne baštine u Narodnom muzeju Zadar.
Radionice u Patrasu samo su početak prenošenja znanja o digitalizaciji u malim i srednjim muzejima. Cilj radionica je bio omogućiti partnerskim organizacijama edukacijski sadržaj koji će oni podijeliti sa svojim kolegama u lokalnim sredinama organizacijom daljnjih radionica. Sljedeća zadaća Narodnog muzeja Zadar u suradnji s Gradskom knjižnicom je podijeliti stečeno znanje s kolegama iz svoje zajednice.
Patras grad i luka na sjeveru Peloponeza, na obali Patraskoga zaljeva, grad je iznimno srdačnog stanovništva u što su se i uvjerile Ivana Dražić, Josipa Kero, Koraljka Alavanja, Natali Čop i Matea Bakmaz koje su sudjelovale na projektu.
Treba naglasiti kako su tijekom svog boravka u ovom grčkom gradu imale priliku bolje upoznati kulturu, povijest i sam narod Patrasa te stvoriti nova prijateljstva i moguće profesionalne suradnje koje nisu isključivo vezane za sam projekt Museum-Next.