Kod borilačkih sportova, u dječjoj se dobi radi o kontroliranim kretnjama i padovima na mekanu podloguZT arhiva
StoryEditor
NAJBOLJI IZBOR

Zbog rizika od trajnih ozljeda, roditelji trebaju djeci pažljivo birati sportske aktivnosti

Sport je važan u najmlađoj dobi, jer razvija motoričke sposobnosti, pomaže u razvoju samodiscipline i samopouzdanja, te na tragu novijih istraživanja o pretilosti, gdje smo u RH u vrhu u EU, smanjuje rizik od pretilosti. Sport značajno poboljšava socijalne vještine mladih sportaša. Bavljenje sportom od najranije dobi, osim fizičkom razvoju, doprinosi i izgradnji karaktera i natjecateljskog duha

Zadar je grad s bogatom sportskom tradicijom, a među najmlađima dominiraju nogomet i košarka. Nije ni čudo – nogometne škole su brojne, a grad je poznat po košarkaškim legendama i ljubavi prema igri pod obručima. No, dok su ovi sportovi najpopularniji, manje zastupljene discipline poput plivanja, taekwondoa i gimnastike nude brojne prednosti koje mnogi roditelji možda ne uzimaju odmah u obzir. Razvijanje koordinacije, fleksibilnosti, ravnoteže i discipline samo su neki od razloga zašto bi upravo ovi sportovi mogli biti bolji izbor za razvoj djeteta u ranijoj fazi života od nogometa i košarke.

Veći rizici u loptačkim sportovima

- Rizici od trajnih oštećenja kod djece znatno su veći u loptačkim sportovima. U prvom redu zbog povećanih opterećenja na zglobove, mišiće i hvatišta tetiva i ligamenata za kost. Također međusobni kontakt igrača povećava rizik od ozljeda. Za ove sportove specifične su ozljede zglobova (koljeno i gležanj) povezane s rupturama ligamenata; ozljede malih zglobova šaka. Kao poseban entitet bih izdvojio sindrome prenaprezanja u toj dobi, kao posljedicu većeg opterećenja (stresa) na još uvijek nedovoljno razvijeno tijelo. Kod, primjerice, borilačkih sportova, u toj dobi se radi ipak o kontroliranim kretnjama i padovima na mekanu podlogu, poručuje istaknuti zadarski fizijatar dr. Ivica Lordanić.

Postoje sportovi koji u najmanjoj dobi značajno unapređuju motoriku, koordinaciju i fleksibilnost, a s druge strane nisu rizični u smislu ozljeda: plivanje i gimnastika bi bili bazični sportovi koji imaju utjecaj na razvoj cijelog tijela, a gimnastika uz to razvija fleksibilnost i koordinaciju. Slijede ih borilačke vještine poput juda, tekwandoa i ju-jitsua, jer jačaju samodisciplinu i podižu samopouzdanje.

Sport je benefit za djecu sa zdravstvenim problemima

Sportske aktivnosti, ako ih se pažljivo odabere, imaju velike benefite na djecu s određenim zdravstvenim problemima, posebice kod onih s posebnim potrebama.

-Kod djece s astmom idealan sport je plivanje, jer značajno povećava plućnu funkciju, a istovremeno razvija cijelo tijelo. Kod djece s poremećajem iz spektra autizma treba biti izuzetno strpljiv, pažljiv, taktičan, te pokušati s treninzima juda, ju-jitsua ili hrvanja gdje bi svi pokreti bili maksimalno kontrolirani, a istovremeno zanimljivi i poticajni za takvu djecu, kako bi ih se i na taj način maksimalno socijaliziralo. Premda se judo, taekwondo, plivanje i gimnastika još nisu dovoljno ispopularizirali, ovi sportovi najmlađima nude brojne razvojne benefite kojima se popularni nogomet i košarka ne mogu pohvaliti. Neki od njih su simetričan i cjelovit fizički razvoj, napredak u vlastitom tempu bez pritiska tima te manji rizik od trajnih oštećenja, ističe dr. Lordanić.

Stručnjaci se slažu da djecu od najranije dobi treba poticati na sportske aktivnosti. No, pritom je iznimno važno da se roditelji dobro raspitaju o pojedinim sportovima s obzirom na ravnotežu dječjeg razvoja.

-Taekwondo, kao i judo, bolje prati proces fizičkog razvoja djece jer postupno razvija sve motoričke sposobnosti i cijelo tijelo, dok, primjerice, nogomet favorizira nogu i stvara neravnotežu u razvoju. Roditelji često djetetu biraju sport prema popularnosti, međutim važnije je uzeti u obzir interese djeteta. Preporučam da odaberu sportove koji će razviti najbolje temelje za zdrav život – fleksibilnost, ravnotežu i koordinaciju. Sportovi slični taekwondou omogućuju djeci da steknu kontrolu nad tijelom i umom, što pruža dugoročnu korist, bez obzira postoji li potencijal za profesionalni sport, mišljenja je zadarski taekwondoist i trener TK Plovanija Antonio Čačić.

image

Rizici od trajnih oštećenja kod djece znatno su veći u loptačkim sportovima

Pixabay

Tjelesna aktivnost smanjuje rizik od pretilosti

Sport je važan u najmlađoj dobi, jer razvija motoričke sposobnosti, pomaže u razvoju samodiscipline i samopouzdanja, te na tragu novijih istraživanja o pretilosti, gdje smo u RH u vrhu u EU, smanjuje rizik od pretilosti. Sport značajno poboljšava socijalne vještine mladih sportaša. Bavljenje sportom od najranije dobi, osim fizičkom razvoju, doprinosi i izgradnji karaktera i natjecateljskog duha. Profesionalno bavljenje borilačkim sportom u odrasloj dobi nosi svoje rizike, međutim, kod djece, postoje sportovi koji predstavljaju neke od najsigurnijih opcija. Iako se često biraju sportovi koji su najzastupljeniji u lokalnoj zajednici, ponekad je vrijedno istražiti i one manje popularne discipline. U Zadru kao sportskom gradu, roditeljima je dostupno mnogo odličnih aktivnosti za djecu, a stručnjaci nedvosmisleno poručuju – djeci je sport potreban. Mnogi roditelji toga su svjesni, međutim, možda je upravo širenje sportskih vidika ključ za zdraviji i raznovrsniji razvoj mladih sportaša.

18.03.2025., 14:05h
Vid Višnjić
03. travanj 2025 09:28