Sanitetski prijevoz u svim županijama od nedavno je pripojen županijskim zavodima za hitnu medicinu u kojima je zakonski zabranjen štrajk kako bi se zaštitila sigurnost pacijenata. Presudom Vrhovnog suda iz 2020. godine potvrđeno je da je štrajk u zavodima za hitnu medicinu nezakonit.
U HZHM-u kažu da su o toj činjenici 7. studenoga na sastanku upozorili predstavnike sindikata Zajedno, no da oni to očito nisu prenijeli svome članstvu. Tako se dogodilo da je 28 vozača saniteta jučer bilo u štrajku.
Problem je nastao oko vozača koji su prethodno bili u domovima zdravlja, a sada su u sklopu zavoda za hitnu medicinu. Sindikat je njihovu situaciju protumačio na svoj način, iako su bili upoznati s time da im je štrajk zabranjen, kažu u HZHM-u.
- Zavodi, u kojima je sanitet štrajkao, prijavili su to sudu i dobit će sudsku presudu. To nije sporno, rekla je Hini ravnateljica Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Grada Zagreba Tanja Pandek. U tom je zavodu 80 vozača saniteta i nitko, kaže, nije bio u štrajku.
Pandek je odbacila tvrdnje predsjednika sindikata Zajedno Krunoslava Kušeca da većina vozila u sanitetu zimi vozi bez adekvatnih gume i nisu opremljeni u skladu sa zakonom. Kušec je poručio da će vozači saniteta odbiti voziti takva vozila.
- Ako posumnja da je dobio neispravno vozilo, vozač ima pravo odbiti voziti. Ali kod nas se ne izlazi na cestu bez zimskih guma. Ako se s takvim vozilom dogodi prometna, ja sam odgovorna, kaže Pandek.
Predsjednica HZHM-a Maja Grba Bujević također poručuje da je unutrašnjost vozila opremljena sukladno pravilniku, a u onima koja su nedavno preuzeta od domova zdravlja, to će biti riješeno sukladno zakonu koji za to predviđa godinu dana. (Hina)