Ministarstvo rada i socijalne politike osiguralo je kontinuitet pružanja usluge osobne asistencije i nitko neće ostati bez te usluge nakon 31. prosinca, a za udruge koje pružaju osobnu asistenciju osigurano je izvanrednim financiranjem, 4 milijuna eura za prva dva mjeseca 2024.
Reagirajući na navode članka Jutarnjeg lista, iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike (MROSP) u četvrtak je priopćeno kako je "13. prosinca 2023. donesena Odluka o izvanrednom financiranju udruga koje pružaju uslugu osobne asistencije, s trajanjem od 1. siječnja do 29. veljače 2024. Za to je osigurano dodatnih 4 milijuna eura, a temeljem Odluke će ugovori s 183 pružatelja usluge osobne asistencije biti produženi, kako ni jedan korisnik ne bi ostao bez usluge, kao ni asistent bez plaće", ističu iz Ministarstva.
Resorno Ministarstvo time je odgovorilo na medijske tvrdnje da će oko 4 tisuće osoba s invaliditetom koje trenutno koriste usluge osobnog asistenta, tumača znakovnog jezika ili videćeg pratitelja, od 1. siječnja ostati bez te usluge jer MROSP nije napravio pripreme za primjenu novog Zakona o osobnoj asistenciji.
Spomenuti zakon stupa na snagu 1. siječnja 2024., a njime se usluga osobnog asistenta propisuje kao socijalna usluga koju redovito financira država.
Osobne asistente do sada su financirale brojne udruge kroz projekte namijenjene osobama s invaliditetom. Nastavak financiranja ovisio je o tome hoće li novi projekti biti odobreni, a novi Zakon o osobnoj asistenciji "briše svaku neizvjesnost i garantira korisnicima usluge osobne asistencije pružanje iste kao njihovo zagarantirano pravo", ističu iz Ministarstva.
Budući da projektno financiranje završava s 31. prosincem 2023., a postupak utvrđivanja ispunjavanja uvjeta za ostvarivanje prava na ovu uslugu još nije završen za sve korisnike, resorno Ministarstvo je osiguralo izvanredno financiranje do kraja veljače.
Do sada je u područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad predano ukupno 3008 zahtjeva korisnika za uslugom osobne asistencije.
- Kako bi se pravo na osobnog asistenta ostvarilo u skladu sa Zakonom, dosadašnji pružatelji usluge osobne asistencije moraju biti licencirani i uključeni u mrežu pružatelja usluga kako bi se mogli financirati putem državnog proračuna, naveli su iz Ministarstva.
S današnjim je danom licencu dobilo 99 pružatelja koji su se prijavili na javni poziv otvoren 20. listopada ove godine, poručuju iz MROSP-a, a prijave se još uvijek primaju.
Prema projekcijama Ministarstva u idućem bi razdoblju uslugu osobne asistencije moglo ostvariti više od 15 tisuća osoba s invaliditetom, za što je u proračunu osigurano više od 176 milijuna eura.
Što se tiče cijene satnice, ona za osobnog asistenta i videćeg pratitelja iznosi 11 eura, za komunikacijskog posrednika (tumača znakovnog jezika) za gluhe iznosi 12,5 eura, a za komunikacijskog posrednika za gluhoslijepe iznosi 13,5 eura.
"Ministarstvo je povećanjem ukupne cijene sata za 51 posto poslodavcima dalo mogućnost za znatno povećanje plaće, ali nije u mogućnosti pojedinom poslodavcu određivati visinu plaće", priopćeno je. (Hina)