Kako prenosi dnevno.hr moćnici iz Silicijske doline uskoro bi se mogli naći na suđenju koje će se pamtiti. Stotine obitelji podigle su tužbe protiv mega kompanija i tehnoloških divova koji su, tvrde, njihovu djecu izložili štetnim proizvodima koji su kod njih izazvali ovisnost. Riječ je dakle o kolektivnoj tužbi protiv Mete, vlasnika popularnih Facebooka i Instagrama, Googlea, Tik-Toka i Snap Inc.-a, vlasnika Snapchata.
Jedan od glavnih argumenata tužitelja jest da ove kompanije ne vode brigu o sadržaju koji kola njihovim platformama i koji je štetan i opasan za maloljetnike, piše BBC, kao i da su dizajnirane na način da izazivaju ovisnost.
Djevojka Taylor Little istupila je u medije i priznala da je bila ovisna o društvenim mrežama. One su joj, tvrdi, u potpunosti promijenile život. Na njih se "navukla" sa samo 12 godina i nakon što je svoje osjetljive tinejdžerske godine provela u ovisnosti pala je u depresiju i na koncu si pokušala oduzeti život.
- Te kompanije su prava, opasna čudovišta, rekla je Taylor i dodala da je prije otvaranja svojih prvih profila bila potpuno drugačija djevojčica. Bavila se sportom, puno vremena je provodila na otvorenom, plesala i voljela kazalište.
- Kad bi mi oduzeli telefon, osjećala sam se kao da imam apstinencijsku krizu. Bilo je nepodnošljivo. Doslovno, stvaralo je ovisnost, a ne samo naviku. Moje tijelo i um su žudjeli za tim, ispričala je ova djevojka iz Colorada.
S njom se slaže i stotine drugih obitelji iz SAD-a koje podnose kolektivnu tužbu protiv četiri giganta. U tužbi se više puta spominje i ime 14-godišnje britanske učenice Molly Russell, koja si je oduzela život nakon što je bila izložena nizu negativnih, depresivnih sadržaja na Instagramu. Istraga o njezinoj smrti pokazala je da je umrla "jer je patila od depresije i bila izložena negativnim učincima sadržaja na internetu".
Svi se pravdaju, Tik-Tok šuti
Prošlog su tjedna obitelji dobile snažan vjetar u leđa kada je savezni sudac presudio da tvrtke za blokiranje akcije ne mogu koristiti Prvi amandman američkog ustava, koji štiti slobodu govora. Sudac Gonzalez Rogers također je presudio da članak Zakona o pristojnosti komunikacija, koji kaže da platforme nisu izdavači, ne daje tvrtkama generalnu zaštitu.
Sudac je presudio da, na primjer, nedostatak "stroge" provjere dobi i loša roditeljska kontrola, kako tvrde obitelji, nisu pitanja slobode izražavanja, što su odvjetnici obitelji nazvali "značajnom pobjedom".
O svemu su se oglasili svi prozvani, osim Tik-Toka koji nije htio komentirati ove ozbiljne optužbe. Iz Mete su poručili kako su "njihove misli s obiteljima".
- Uvjeravamo svakog roditelja da su nam u poslu koji radimo na prvom mjestu dobrobit njih i njihove djece i da činimo sve kako bismo tinejdžerima pružili sigurna iskustva na internetu, poruka je kompanije Marka Zuckerberga. Iz Googlea su poručili kako ove tužbe nisu istinite te da je "zaštita djece na svim njihovim platformama uvijek je bila srž njihova rada".
Snapchat je, pak, rekao da je njihova platforma "osmišljena kako bi uklonila pritisak da se bude savršen".
- Provjeravamo sav sadržaj prije nego što dospije do velikog broja korisnika kako bismo spriječili širenje svega što bi moglo biti štetno, tvrde.
Kako god bilo, odvjetnici ovih velikih kompanija imat će pune ruke posla. Gore spomenuta Taylor Little, jedna od tužiteljica, odlučna je da parnicu izgura do kraja. I nije jedina.
- Osjećam da sam imala sreću što sam preživjela. I srce mi se slama zbog ljudi poput Molly. Sretna sam jer stvarno volim svoj život. Oni znaju da umiremo i nije ih briga. Zarađuju na našoj smrti. Sve moje nade za bolje društvene medije u potpunosti ovise o našoj pobjedi i tome da ih prisilimo da se promiiene – jer oni to nikada, baš nikada, neće sami učiniti, poručila je Little nakon što je pobijedila svoju depresiju, kao i poremećaj prehrane koji joj se stvorio nakon što je, kaže, bila bombardirana nerealnim fotografijama savršenih tijela od kojih jednostavno nije mogla pobjeći…