Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je u utorak nakon sastanka s predstavnicima trgovačkih lanaca i udruženja kako dizanje cijena zbog prelaska na euro neće proći i Vlada će učiniti sve da zaštiti standard hrvatskih građana.
"Ono što sam poručio trgovačkim lancima danas, a to poručujem svima onima koji će ovu situaciju prelaska na euro pokušati iskoristiti da zarade na teret naših građana, je da im to neće proći i da će Vlada učiniti sve da zaštiti standard hrvatskih građana", rekao je Filipović, poručujući kako su na stolu sve mjere, od crnih listi do zamrzavanja cijena široke liste proizvoda.
U izjavi nakon sastanka, ministar je izvijestio kako se s predstavnicima trgovačkih lanaca i udruženja razgovaralo o kontinuiranom rastu cijena hrane i bezalkoholnih pića te konverziji kune u euro.
Naime, dodao je, inflacija je trenutno 13,5 posto, a kada se pogleda njena struktura može vidjeti da na nju najviše utječe upravo porast cijena hrane i bezalkoholnih pića.
Filipović je podsjetio da je Vlada u covid krizi osigurala plaće u privatnom sektoru za 800 tisuća radnika, u nezapamćenoj energetskog krizi osigurala je razumne i povoljne cijene i struje i goriva, a u takvoj situaciji trgovački lanci iz mjeseca u mjesec povećavaju cijene.
"I sada u ovoj situaciji kada smo uveli euro podižu cijene i na takav način pokušavaju prevariti hrvatske građane. To je ono što im neće proći", poručio je ministar gospodarstva.
Podsjetio je kako je u rujnu Vlada ograničila cijene devet osnovnih proizvoda kako bi se pomoglo građanima koji su u potrebi.
"Tada se od trgovaca moglo čuti da će propasti, kako će biti nestašice, a ništa od toga se nije dogodilo. Dogodilo se to da od tih devet proizvoda čak sedam ima nižu cijenu u odnosu na onu gornju granicu koju je Vlada postavila. Znači došlo je do konkurencije, cijene su se spustile i tada je ukupno smanjenje cijena bilo za tih devet proizvoda gotovo 30 posto, što je jasan pokazatelj da ima prostora za snižavanje cijena, a ne kontinuirano dizanje cijena", rekao je Filipović.
Naveo je i kako je na sastanku predstavnike trgovaca pitao da mu objasne kako to da su cijene goriva pale, da je primjerice cijena dizela gotovo dvije kune niža nego bi bila da nema mjera Vlade, i da mu kažu tko je od njih pojeftinio proizvode. Nitko od njih nije odgovorio na to pitanje, kazao je.
"Ono što očekujem u idućem razdoblju je da počnu smanjivati cijene, a ne ih kontinuirano dizati jer za to nema razloga", istaknuo je Filipović, koji smatra kako se cijene moraju stabilizirati.
Na novinarski upit ima li konkretnih podataka tko je podigao cijene i koliko, ministar je odgovorio kako je Državni inspektorat na terenu i oni će dati precizan izvještaj.
Upitan je li se sastanak mogao održati ranije s obzirom da se upozoravalo da bi moglo doći do zaokruživanja cijena na više, rekao je kako su postupali u dobroj vjeri i kako vjeruje da su trgovci njihovi partneri.
"Danas smo poslali poruke i vjerujem da će naići na plodno tlo. Vlada ima mehanizme da zaštiti građane", istaknuo je.
Sve mjere su na stolu - od crnih listi do zamrzavanja cijena više proizvoda
Na upit koji su to mehanizmi odgovorio je kako je "sve na stolu" - od crnih lista, do zamrzavanja cijena širokog spektra proizvoda.
"Baš sve", rekao je ministar, napominjući kako su s nekoliko udruga razgovarali oko objave crnih listi, a nije isključeno ni da Ministarstvo gospodarstva ide sa svojom crnom listom.
Filipović vjeruje i kako će se u konačnici pronaći jedan razuman dogovor jer svi moraju znati da moraju podnijeti teret krize. Ne može se od Vlade očekivati da kontinuirano intervenira u cijene energenata, struju, gorivo, da se osigura hrvatski plin za institucije, a da netko na teret građana gleda kako da poveća dobit, ponovio je.
Predstavnici trgovaca nakon sastanka nisu davali izjave, no uoči sastanka su kazali kako u trgovinama nije došlo do povećanja cijena zbog neopravdanog zaokruživanja prilikom prelaska na euro, a da su cijene uoči uvođenja eura rasle zbog drugih utjecaja.
Cijene su, kako su rekli, dizane zadnjih godinu dana, ali ne zbog uvođenja eura nego zbog situacije kakvu je uzrokovala prvo pandemija, a onda rat u Ukrajini.
"Trgovci nisu podigli cijene. Zaokruživali su prema pravilima zaokruživanja. Ako je zadnja znamenka pet ili više, onda su zaokruživali drugu decimalu na više. Ako je četiri i niže, onda su drugu decimalu zaokruživali na niže, kako je to Vlada u smjernicama rekla", izjavio je uoči sastanka predsjednik udruge trgovine pri HUP-u Martin Ivačić.
Filipović o Petrolu: Inspektorat je na terenu
Novinari su ministra Filipovića upitali i o cijenama naftnih derivata na benzinskim postajama Petrola i Croduxa, na što je tek kratko odgovorio da Državni inspektorat postupa i na terenu je.
Naime, Petrol i Crodux su protekla dva dana na svojim postajama imali više cijene osnovnog benzina i dizela, što su pravdali uredbom o trošarinama koju je Vlada donijela na zadnjoj sjednici u prošloj godini, a koja je utvrđena bez sniženja trošarina od ožujka odnosno lipnja prošle godine.
Vlada je jučerašnjom uredbom, koja je danas stupila na snagu, ponovno utvrdila niže trošarine te su i cijene osnovnog benzina i dizela od danas na Petrolovim i Croduxovim postajama usklađene s cijenama koje je utvrdila Vlada - benzina eurosuper 95 od 1,33 eura (10,02 kuna) po litri, a dizela 1,47 eura (11,08 kuna) (Hina)
Državni inspektorat: 1738 povreda zakona o uvođenju eura!
Državni inspektorat RH (DIRH) izvijestio je u utorak da su dosad utvrdili 1.738 povreda odredbi Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj te obveze dvojnog iskazivanja cijena, te 51 slučaj prodaje određenih prehrambenih proizvoda iznad najviše dopuštene majloprodajne cijene određene odlukom Vlade.
Iz DIRH-a su, naime, izvijestili da su od stupanja na snagu Zakona o uvođenju eura kao službene valute u Hrvatskoj te obveze dvojnog iskazivanja cijena, koje je započelo 5. rujna 2022., tržišna, turistička i inspekcija rada obavile 8.028 nadzora s ciljem zaštite potrošača i radnika te pravilnog informiranja potrošača o cijenama proizvoda i usluga u kunama i eurima.
"Od ukupnog broja obavljenih nadzora, tržišna i turistička inspekcija Državnog inspektorata obavile su 6.943 inspekcijskih nadzora", navode iz DIRH-a. Napominju kako je nadzirano je li poslovni subjekt na jasan, čitljiv i vidljiv i lako uočljiv način dvojno iskazao cijenu robe i usluge uz primjenu fiksnog tečaja i sukladno pravilima za preračunavanje i zaokruživanje, je li je poslovni subjekt istaknuo fiksni tečaj konverzije na jasan, vidljiv i lako uočljiv način, kao i je li poslovni subjekt pri ispostavljanju računa potrošaču dvojno iskazao ukupan iznos na računu uz prikaz fiksnog tečaja.
Turistički i tržišni inspektori pritom su utvrdili ukupno 1.738 povreda odredbi Zakona, istaknuli su iz Državnog inspektorata.
Najveći broj povreda, kako su naveli, odnosio se na to da poslovni subjekt nije dvojno iskazao cijene, da nije istaknuo cijene na jasan, vidljiv, čitljiv i lako uočljiv način, kao i na neisticanje i nepravilno isticanje fiksnog tečaja konverzije te neiskazivanje dvojnog iznosa na računu uz prikaz fiksnog tečaja konverzije.
Inspektori rada u istom razdoblju su nadzirali obvezu dvojnog iskazivanja ukupnog iznosa isplaćenog radniku na račun na ispravi o isplati plaće, naknade plaće, otpremnine i drugih materijalnih prava koji se radniku isplaćuju na temelju propisa, kolektivnog ugovora, pravilnika o radu i ugovora o radu uz prikaz fiksnog tečaja konverzije.
Obavljeno je, kako navode, 1.085 nadzora, a u šest inspekcijskih nadzora je utvrđeno kršenje odredbi Zakona.
"Nadzorne aktivnosti nastavljaju se i u narednom razdoblju, a imaju za cilj doprinijeti procesu uvođenja eura kao službene valute u Republici Hrvatskoj", poručili su iz DIRH-a.
Odvojeno, Tržišna inspekcija utvrdila je 51 slučaj prodaje određenih prehrambenih proizvoda iznad najviše dopuštene majloprodajne cijene određene odlukom Vlade.
Iz DIRH-a pritom podsjećaju da je Odluka o izravnim mjerama kontrole cijena određenih prehrambenih proizvoda stupila na snagu 10. rujna 2022., a njome se određuje najviša razina maloprodajne cijene određenih prehrambenih proizvoda radi sprječavanja negativnih učinaka promjena pojedinih cijena na području Hrvatske.
Pri provedbi nadzora, sukladno Zakonu o zaštiti potrošača, u slučaju prodaje proizvoda iznad najviše dopuštene maloprodajne cijene trgovcu se zabranjuje nepoštena odnosno zavaravajuća poslovna praksa te se poduzimaju propisane prekršajne mjere, pojašnjavaju iz DIRH-a.
Napominju kako je od stupanja na snagu navedene odluke obavljeno 965 inspekcijskih nadzora. U 929 nadzoru nisu utvrđene povrede navedene Odluke dok je u preostalih 36 obavljenih nadzora ukupno utvrđeno 51 povreda, odnosno prodaja zatečenih proizvoda iznad najviše dopuštene maloprodajne cijene određene Odlukom.
Kako su objavili iz DIRH-a na internetskim strnicama, jedna povreda se odnosi na jestivo suncokretovo ulje, 29 povreda na UHT mlijeko s 2,8 posto mliječne masti, tri povrede na bijeli kristalni šećer, devet povreda na brašno tip T-550 glatko, sedam povreda na brašno tip T-400 oštro, jedna povreda na svinjski vrat s kostima te jedna povreda na svježe cijelo pile po kilogramu.
"Zbog utvrđenih povreda trgovcima je zabranjena nepoštena odnosno zavaravajuća poslovna praksa te se poduzimaju propisane prekršajne mjere temeljem Zakona o zaštiti potrošača", istaknuli su iz DIRH-a.
Do sada je, kako su naveli, ukupno izdano 30 prekršajnih naloga te je podneseno pet optužnih prijedloga, a pojedini inspekcijski nadzori su još u tijeku... (Hina)
"Cijene su rasle zbog pandemije i rata u Ukrajini, a ne zbog eura"...
Iz HUP Udruge trgovine u utorak su poručili kako su neugodno iznenađeni prijetnjama ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića, koji je cijelu trgovinu proglasio nepoštenom te smatraju da umjesto stigmatizacije cijelog sektora treba imenovati stvarne krivce koji manipuliraju cijenama.
"Neugodno smo iznenađeni prijetnjama ministra gospodarstva i održivog razvoja Davora Filipovića koji je cijelu trgovinu, granu gospodarstava koja zapošljava gotovo 200.000 radnika, na današnjem sastanku proglasio nepoštenom", istaknuli su iz Udruge.
Filipović je u utorak nakon sastanka s predstavnicima trgovačkih lanaca i udruženja izjavio kako dizanje cijena zbog prelaska na euro neće proći i da će Vlada učiniti sve da zaštiti standard hrvatskih građana.
"Ono što sam poručio trgovačkim lancima danas, a to poručujem svima onima koji će ovu situaciju prelaska na euro pokušati iskoristiti da zarade na teret naših građana, je da im to neće proći i da će Vlada učiniti sve da zaštiti standard hrvatskih građana", rekao je Filipović, poručujući kako su na stolu sve mjere, od crnih listi do zamrzavanja cijena široke liste proizvoda. Iz HUP Udruge trgovine u svom današnjem priopćenju navode kako je Zakon o uvođenju eura vrlo jasno definirao pravila pretvaranja cijena i u tome se nisu mogle dogoditi špekulacije od strane trgovaca.
Po toj formuli vrlo je jasno definirano kako se cijene pretvaraju u euro s jasnom odredbom da se zadnja decimala može zaokruživati na gore ili dolje, istaknuli su iz HUP Udruge trgovine napominjući kako su "svi trgovci tu formulu dosljedno provodili".
Navode i da ne prihvaćaju da cijeli njihov sektor bude stigmatiziran te pozivaju nadležne da prozovu i kaznu pojedince ako je negdje bilo prekršaja. Napomenuli su da je poznato da su u proteklih godinu dana u Hrvatskoj cijene rasle, ali ne zbog uvođenja eura, nego zbog situacije izazvane pandemijom i ratom u Ukrajini. Zato je kontinuirani rast cijena u trgovinama prisutan već oko godinu i pol dana zbog promjena cijena od strane proizvođača i distributera, kazali su u HUP Udruzi trgovine te podsjetili da je inflatorni učinak na cijene hrane u tom razdoblju oko 20 posto.
Trgovci zadnjih godinu i pol nisu mijenjali marže, što je lako provjerljivo preko inspekcijskih službi Državnog inspektorata, istaknuli su iz Udruge trgovine navodeći kako su marže su odlukom Vlade smanjene na 1 ili 5 posto na dijelu proizvoda koji čine oko 10 posto ukupne prodaje.
"Trgovci su spremni razgovarati s Vladom o daljnjim mjerama kako bi zajednički se borili s rastućom inflacijom", poručili su iz HUP Udruge trgovine. Također napominju kako unatoč značajnom pritisku na dobavne cijene nije došlo do istovjetnog povećanja cijena na policama, mego je većina trgovaca vlastitim naporima uspjela ublažiti takav udar na potrošače...(Hina)