U rujnu 2023. godine Etnografska zbirka Kolan uvrštena je u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske kao zaštićeno kulturno dobro, što predstavlja važan korak u očuvanju kulturne baštine ovog kraja. U svibnju ove godine, sredstvima Ministarstva kulture u iznosu od 7 tisuća eura, provedena je fumigacija, kako bi se zaštitila građa zbirke od štetnih utjecaja i pripremila za otvaranje za javnost.
Ova zbirka nedavno je otvorena za posjetitelje, pružajući im priliku da istraže bogatu etnografsku baštinu Kolana, sa svojim jedinstvenim artefaktima i pričama, koje oslikavaju život i tradiciju ovog područja kroz povijest.
Etnografsku zbirku Kolan započeli su još 1978. godine Frane Supraha i članovi KUD-a Bartul Kašić, s početnom podrškom etnologinje Zdenke Palčić iz splitskog Etnografskog muzeja.
- Nakon nje, u razvoju zbirke sudjelovale su Olga Oštrić i Jasenka Lulić Štorić iz Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar. Stručni dio oko katalogizacije i današnjeg stalnog postava odradila je etnologinja Petra Valovičić. Osim Frane Šuprahe, od samih početaka u radu na zbirci aktivno sudjeluju Ivan Balabanić i profesor povijesti Ivo Oštarić. Zahvaljujući njima tradicija je postala živa veza između prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, ali pruža i osjećaj sigurnosti u ovom današnjem brzom i nepredvidivom tempu života, ističe Sabina Gligora Sabalić, direktorica TZ Općine Kolan.
KUD Bartul Kašić, posebno njegova najmlađa skupina, aktivno djeluje pod vodstvom Marije Gligore, bivše predsjednice KUD-a, koja je dugi niz godina doprinosila razvoju kulturnog života u Kolanu. Od ove godine, nova predsjednica KUD-a je Sabina Gligora Sabalić, s kojom smo razgovarali o važnosti Etnografske zbirke Kolan za lokalnu zajednicu.
Mještani su donosili svoje stare predmete, fotografije, dokumente i osobne priče koje su obogatile kolekciju i omogućile bolje razumijevanje lokalne tradicije i načina života.
- Tijekom godina, mještani su se sve više uključivali u razvoj Etnografske zbirke Kolan, donoseći svoje stare predmete i priče koje su obogatile kolekciju. Općina Kolan pružila je važnu podršku u ovom procesu, aktivno sudjelujući u prijavljivanju projekata i osiguravanju potrebnih resursa za očuvanje i promociju zbirke. Ključni trenutak bio je uvrštavanje zbirke u Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske, što je potvrdilo njezinu važnost i zaštićeni status, kaže Gligora Sabalić.
Ono što razlikuje ovo otvorenje od prethodnih je to što je ovaj put sve bilo organizirano pod pokroviteljstvom Turističke zajednice Općine Kolan.
- Naša je obaveza zaštititi, očuvati i promovirati kulturno i prirodno nasljeđe koje predstavlja identitet naše zajednice. Upravo iz tog razloga trudimo se na svim našim manifestacijama pod sloganom Feel & Taste Kolan osigurati radionice starinskih običaja i užanci. Primjerice, pivanje nakanat njegujemo od davnina, a spada u nematerijalnu kulturnu baštinu, čiji su pjevači uveličali i otvorenje Etnografske zbirke Kolan. Ususret Gospe od Karmela i Fešti od mora imat ćemo radionicu izrade starinskih slastica i tjestenine, objašnjava Gligora Sabalić.
Integracija Etnografske zbirke u turističku ponudu omogućuje posjetiteljima da dublje upoznaju lokalnu kulturu i da se povežu s bogatom poviješću i tradicijom Kolana.
- Svakako nam je u cilju da se kroz tradiciju i baštinu uvede Etnografska zbirka i u turističku ponudu, posebice s obzirom na to da mi njegujemo obiteljski turizam. Već imamo predivnu lokaciju, plaže, smještaj, tako da bi ovo bilo dodatno obogaćivanje već dobre turističke ponude. A ljubav prema tradiciji predstavlja duboko poštovanje kulturnih, obiteljskih i društvenih običaja, ističe Gligora Sabalić.
Ova dugogodišnja suradnja i angažman ključna je za očuvanje i razvoj zbirke, koja danas predstavlja važan dio kulturnog identiteta Kolana, dokumentirajući život, običaje i tradiciju ovog kraja kroz brojne predmete koji su prikupljeni i sačuvani tijekom godina.
- Zahvale idu Općini Kolan, lokalnim mještanima, Općinskoj knjižnici Šime Šugar Ivanov, etnologinji Petri za trud i vrhunski odrađen stručni dio te svim osobama koje su sudjelovale i podržale ostvarenje ovako značajnog projekta za očuvanje tradicijske i kulturne baštine Kolana, naglašava Gligora Sabalić.
- To je još jedna turistička atrakcija koju sad gostima možemo ponuditi tijekom cijele godine i naša je sreća zbog toga velika. Budućnost te zbirke vidimo u novom prostoru tzv. Careve kuće, a projekt rekonstrukcije i dogradnje Careve kuće smo prijavili na EU natječaj u okviru IPP otoci. Za taj projekt je osigurano oko milijun eura, pa vjerujemo da ćemo uskoro krenuti s radovima, zaključuje načelnik Općine Kolan Šime Gligora.