Karinsko more dvostruko je manje od Mramornog u Turskoj koje se kiti tom titulom.
I geografi su suglasni. Morem je, ovaj zaljev Jadranskog mora, nazvan još davne 1781. godine. Tada je kartograf i javni mjernik Giuseppe Antonio Grandis na karti Dalmacije to more imenovao Mare di Carin, a susjedno Novigradsko more Mare di Novegradi.
Karinsko more ima niže vrijednosti saliniteta od prosječne vrijednosti koju ima Jadransko more, i to zbog dotoka slatke vode iz Karišnice i drugih manjih tokova i vrulja. Iako je bočato jer se u njega ulijevaju dvije rijeke i dalje je slano. U njemu žive morske ribe i u to more ulaze i neke strogo zaštićene vrste, dupini, kornjače.
Ljekovitost njegovog blata i klime odavno su prepoznati. Ovdje se jednostavno lakše diše zbog sudaranja planinske i mediteranske odnosno morske klime.
Karinjani se nadaju da će im proglašenje Karinskog mora najmanjim svjetskim morem donijeti nov turistički zamah, ali i veći stupanj zaštite pomorskog staništa.
Naime, ptica ga preleti u trenu, plivač prepliva u zamahu, a Karinsko more ‘stisne se‘ u samo jednu fotografiju. - piše livecamcroatia.