U strastvenom poljupcu mora i Vranskog jezera
StoryEditor
Kud sv. ante je brend

Oj vi Drage, moje misto rodno

Daleko od masovnog turizma, Drage plijene prirodnošću ambijenta i gostima nude pravu oazu mira i tišine, tvrde dragarski folkloraši u slikovitom ozračju punom šljunčanih plaža i borove šume

Kao nagradu za svoj rad, od osnivanja 14. svibnja 2016., besprijekornim organizacijama Večeri folklora “Dani sv. Ante”, brojnim nastupima diljem domovine te u Njemačkoj, Mađarskoj i Italiji, članovi KUD-a Sveti Ante iz Draga, čak pet dana i četiri noći su na poziv ohridskog KUD-a Filigrani bili u nezaboravnom druženju i razmjeni folklornog blaga i kulturnog naslijeđa u okruženju Ohridskog jezera na jugozapadu Sjeverne Makedonije, Ohridu, Strugi, Večanima, Resenu i Bitoli.

Sveti Ante koji si na konalu

– Radi se o uzvratnom gostovanju kod ovog makedonskog međunarodno poznatog KUD-a, kazala je Bosiljka Stojanov, predsjednica KUD-a Sv. Ante.

Osim što su uživali u ljepotama Sjeverne Makedonije, Albanije i jadranske obale, sudjelovali su na međunarodnom folklornom festivalu u Ohridu gdje su doživjeli veliki uspjeh.

- Nastup je započeo pjesmom “Sveti Ante koji si na konalu”. Nastavilo se Dragarskom šetnjom uz pjesmu “Oj vi Drage moje misto rodno”, a završilo brzim kolom, ponosno će Bosiljka.

Dolasku u Ohrid, gradu muzeju na otvorenome, a s obzirom na 7 000 godina postojanja, i jednom od najstarijih na Balkanu, prethodilo je gotovo cjelodnevno putovanje.

– Danas grad s okolnim selima ima već 55 000 stanovnika, obiluje vrijednim spomenicima iz antičkog i bizantskog razdoblja – od rimskog koloseuma do 365 pravoslavnih crkava, po jednu za svaku dan u godini, detaljno će Stojanov.

Ohridsko jezero nalazi se na 695 metara nadmorske visine i poznato je i kao “makedonsko slatkovodno more” ili “muzej živih fosila”.

– Priroda i povijest Ohrida tako su iznimni da se, uz još samo 27 mjesta na kugli zemaljskoj, nalazi na obje UNESCO-ve liste, kao dio svjetske prirodne i kulturne baštine, govore folkloraši dodajući kako ih je Ohrid očarao svojom baštinom.

Potom su, uz pratnju turističkog vodiča, obišli Strugu, samostan Kalista, vinariju Skovin, Biljanine izvore, Sv. Neum, muzej Zaljev Kostiju, selo Vevčani i istoimene izvore, Resen i Bitolu.

- Usprkos dugom putu, ovo je nezaboravan doživljaj. Turističko razgledavanje, druženje i pjesmu popraćenu odličnim, savršenim gostoprimstvom vrlo je teško opisati, to jednostavno treba doživjeti, zaključila je Bosiljka Stojanov, istaknuvši kako je KUD protekle 2023. godine, u povodu Dana općine Pakoštane, dobio javno priznanje za očuvanje i promicanje kulturne baštine i tradicije, čime doprinosi razvijanju društvenih odnosa od značaja za Općinu.

Drage su u prošlosti bile težačko i ribarsko mjesto, u sadašnjosti moderna turistička destinacija s brojnim kampovima, restoranima i privatnim smještajem te novom lukom i marinom, govore novinaru Zadarskog tjednika ispred dućana na Pijacalu, te s vidnim ponosom pričaju o KUD-u Sv. Ante, ljetnom memorijalnom turniru na male branke “Marko Barešić-Omer” u organizaciji MNŠK Fortuna, memorijalnom noćnom turniru u malom nogometu “Hrvatski vitez Miro Barešić”.

image

Bosiljka Stojanov

image

Uspomena iz makedonskog Ohrida

image

Na mladima folklor ostaje

Istinski ovozemaljski raj

- Ovo je istinski ovozemaljski raj. Zaista su prekrasni i veliki dragarski krajolici i vidici – Park prirode Vransko jezero, Ravni kotari, otok Vrgada, otočić Juština, Pakoštane, Biograd, Nacionalni park Kornati. U prošlosti težačko i ribarsko mjesto, u sadašnjosti suvremena turistička destinacija s brojnim kampovima, restoranima i privatnim smještajem te novom lukom i marinom - govore ispred dućana.

- Jezero i more su u strastvenom zagrljaju. Božanski biseri se ljubomorno vole, uvjerljiv je barba Tome, dok pričamo nedaleko od hotela.

Drage su smještene na 39 metara nadmorske visine i prostiru se na površini od 5,94 četvornih kilometara.

- Radosna vijest, Drage imaju prirast stanovništva od svog prvog spomena. Srećom, nije nas uhvatila tzv. bijela kuga i demografski pomor, kod nas se više rađa nego umire, ponosno će sugovornik iz loze Perkanovih.

Prema popisu iz 1857. u Dragama je živjelo 48 stanovnika, 1900. već 216, 1948. točno 512, 1961. bilo je 677, a 2001. broji 805 stanovnika.

- U Dragama je 2011. godine živjelo 893 stanovnika, a prema popisu stanovništva 2021. ima nas 933 ili 40 više nego prije 10 godina, nabraja Bunja.

Od 933 stanovnika muškaraca je 483, a žena 450. Drage imaju 703 stambene jedinice, od čega je 410 za stalno stanovanje. U 330 kućanstva žive prezimena Barešić, Vulin, Stojanov, Šarić, Marketin, Bunja, Kazija, Rašin, Šegota, Nemet, Lujanac, Bungić, Kuljanac.

- Dragare vam je najbolje pronaći po nadimcima: Perkanovi, Maturini, Barini, Čikuvljevi, Banovi, Carevi, Begovi, Čićini, Bugelji, nabraja baka Ana.

Drage su bile naseljene još u prapovijesti, o čemu svjedoče ostaci liburnske gradine na brdu Čelinka iznad današnjeg mjesta te ostaci još dviju gradina – Vela i Mala Kurela.

image

Anna, jedna od fascinantnih kuća za odmor

image

Ulov iz dragarskog mora

image

Štand dragarskih rukotvorina

Župa samostalna prije 45 godina

Drage su utemeljene na prijelazu s 18. na 19. stoljeće, a svakako prije tridesetih godina 19. stoljeća. Naime, tada se pristupilo izradi katastarskih mapa, između ostalih, i našeg područja, govore sugovornici na tradicionalnom domjenku nakon nedjeljne prijepodnevne mise.

- Drage su se od crkvenih i svjetovne vlasti, smatrale dijelom naselja Pakoštana, što je ponekad dovodilo do ozbiljnog, ali i šaljivog razmimoilaženja između Dragara i Pakoštanaca. Drage se promatraju odvojeno od Pakoštana tek u prvoj polovici 19. stoljeća, navode sugovornici u Dolaškoj dragi.

Župu sv. Antuna Padovanskog utemeljio je zadarski nadbiskup mons. Marijan Oblak, dekretom koji je stupio na snagu 1. siječnja 1979.

- Veliki dan za Župu sv. Ante Padovanskog iz Draga bilo je obilježavanje 40 godina ustanovljenja župe, na blagdan nebeskog zaštitnika, 13. lipnja 2019., kad je za vrijeme župnika don Ivana Jordana upriličen veliki i radosni događaj blagoslova novog oltara i dva zvona, u jednom će dahu Barešić.

Marina Drage, s 200 vezova i 40 suhih vezova, smještena je u idiličnom okruženju male uvale Dugovača te je nositelj “Pet sidara”, što jamči kvalitetu usluge i brige za plovila.

- Daleko od masovnog turizma Drage plijene prirodnošću ambijenta i gostima nude pravu oazu mira i tišine, tvrde iz velikog autokampa, u slikovitom ozračju punom šljunčanih plaža i borove šume.

image

Kod biogradskog spomenika Gruzijcu Karaganjinu

image

Na ponos Lijepe Naše

12.11.2024., 15:01h
11. prosinac 2024 14:09