"Do sada je u hrvatskom dijelu Jadrana potvrđeno 29 živih jedinki plemenite periske. U ovoj godini, do kraja kolovoza, pronađeno je ukupno osam živih jedinki, što daje nadu za budućnost ove vrste", poručilo je Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Ova, najnovije pronađena živa plemenita periska (Pinna nobilis) pronađena je krajem kolovoza u općini Vrsi, kod nenaseljenog otoka Zečevo u zadarskom arhipelagu.
Ronilački klub Sveti Roko iz Bibinja prenio je informaciju koordinatoru aktivnosti za očuvanje periske u srednjem Jadranu, Javnoj ustanovi Park prirode Telašćica. U suradnji s Javnom ustanovom "Natura Jadera", članovi kluba pregledali su jedinku i potvrdili da se radi o živom primjerku.
Ministarstvo ističe da ta plemenita periska, veličine 24 centimetara iznad sedimenta, predstavlja višegodišnju jedinku, potencijalno otpornu na zarazu.
"Svaki nalaz žive plemenite periske od iznimne je vrijednosti jer te preživjele jedinke mogu biti ključne za obnovu populacije i dugoročni opstanak vrste. Očuvanje plemenite periske od velike je važnosti za bioraznolikost Jadrana, a aktivnosti poput ove pridonose naporima da se spriječi izumiranje ove ugrožene vrste", poručilo je Ministarstvo te je zahvalilo Ronilačkom klubu Sveti Roko iz Bibinja.
Plemenita periska (Pinna nobilis) je endem Sredozemnog mora te naš najveći školjkaš. U Jadranskom moru se najčešće može pronaći između 2 i 30 metara dubine, može narasti do 120 centimetara. Od 2019. populacije plemenite periske u Jadranu su zahvaćene smrtonosnom zarazom koja je uzrokovala masovne pomore te za sobom ostavila brojne uginule jedinke na dnu mora.
Plemenita periska je strogo zaštićena vrsta u Hrvatskoj sukladno Zakonu o zaštiti prirode i Pravilniku o strogo zaštićenim vrstama, te je zabranjeno njeno hvatanje ili ubijanje, uništavanje ili uklanjanje njihovih razvojnih oblika ili staništa kao i držanje u prodaja ili razmjena živih ili mrtvih jedinki.
Ministarstvo obavještava građane da sve informacije o živim jedinkama plemenite periske, lokacijama na kojima su ih opazili, te fotografije mogu dojaviti na mrežnim stranicama Zavoda za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije ili putem e-mail adrese: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..(Hina)