Svetkovina Uznesenja Marijina ili Velike Gospe naročito svečano već tradicionalno je proslavljena u marijanskom svetištu u ravnokotarskoj Škabrnji, heroju Domovinskog rata.
Svečano euharistijsko slavlje u župnoj crkvi Uznesenja BDM u koncelebraciji sa župnikom don Ivanom Rončevićem i subraćom svećenicima, župnikom Galovca don Mladenom Kačanom i župnikom Zemunika don Gašparom Dodićem predvodio je zadarski nadbiskup koadjutor mons. Milan Zgrablić.
Škabrnju i Zgrabliće pokosio mač sudbine
- Mač sudbine je pokosio Vukovar, Škabrnju, Nadin. Poznate su mi vaše žrtve jer je i moje rodno selo kod Pazina u Drugom domovinskom ratu pokosio mač sudbine, 18 godina prije mog rođenja, kazao je nadbiskup koadjutor Zgrablić. kojem je burna povijest Istre 20. stoljeća ostavila snažan trag i na obiteljsku povijest.
Naime, u listopadu 1943. selo Zgrablići i okolna mjesta njemačka vojska potpuno je uništila, a sve muškarce starije od 15 godina ubila. Među 62 žrtve Rommelove ofenzive bili su i članovi obitelji mons. Zgrablića s majčine i s očeve strane.
- Beskrajnu žalost i bol može izliječiti samo beskrajna ljubav, poručio je zadarski nadbiskup koadjutor Milan Zgrablić.
Cijelo vrijeme ispovijedao je bivši škabrnjski župnik don Boris Pedić, župnik Gorice i Raštana. Pod budnim okom sakristijana Zorana Ražova poslanice su čitali Svetka Miljanić i Denis Gurlica a molitvu vjernika Ines Škara, koordinatorica župnog zbora. Ministranti su bili Roko Serdarević, Roko Gurlica i Šime Brkić.
Rajska djevo, kraljice Hrvata
Tijekom pjevanja župnog zbora za glasovirom je bila s. Vladislava Terzić. Zbor je predvodio i napoznatiju Marijansku pjesmu " Rajska djevo, kraljice Hrvata...".
Iako barem dvostruko manje vjernika nego do 2019., godine pred početak pandemije korone virusa, procesija sa svetičinim kipom je zaista bila veličanstvena, i više od toga.
Križ, hrvatsku trobojnicu, crkvene barjake i svetičin kip nosili su: Toni, Stipan, Marko, Niko, Josip, Andrija i Ivan Brkić, Domagoj Ražov, Josip Šegarić, Roko Miljanić, Mate i Kristijan Gurlica, te Ivan, Stipe i Jerolim Bilaver. Litiju u narodnoj nošnji nosile su sinjorina Anka Pavičić i gospođa Anka Klarica.
A uz tradicionalnu molitvu i ophod uokolo Gospina kipa posebno se pobožno molilo u kapeli Gospe žalosne pored kipa Gospe Škabrnjske kojoj je u srpsko-četničkoj agresiji otkinuta glava te pored slika žrtava Škabrnje u Domovinskom ratu.
U večernjim satima u centru Škabrnje za zabavu je bio zadužen popularni splitski pjevač Giuliano Đanić.