Stanje u županijskom zdravstvu još jednom se, po tko zna koji put, našlo u fokusu javnosti. Naravno, s obzirom da znamo gdje živimo, jasno nam je da se zdravstvo Zadarske županije nije u tom fokusu našlo po ničemu dobrom, ali ono što je zanimljivije i puno gore je to da su problemi koji dolaze u javnost i medije zapravo odavno poznati, da se ponavljaju i da samo ukazuju na to da ih oni koji upravljaju tim sektorom na području županije ne znaju ili ne žele riješiti.
Opet problem s pedijatrima...
Naime, još jednom se u medijima aktualizirao problem nedostatka pedijatara u županijskim zdravstvenim ustanovama, isti onaj problem koji već barem pet godina ne uspijeva biti riješen i za koji županijski pročelnik za zdravstvo Marko Kolega tvrdi kako zapravo ne postoji.
Upravo njega je prije nekoliko dana SDP-ova županijska vijećnica Helena Mikulandra još jednom prozvala kao odgovornog za nedostatak pedijatara i onemogućavanje pristupa najmlađih primarnoj zdravstvenoj zaštiti, ustvrdivši kako je Kolega “već dulje vrijeme znao za predstojeće odsustvo pedijatrice Šitum Bušić, kao i to da se to može dogoditi i prije najavljenog datuma ali je, naravno, po tko zna koji put propustio pravovremeno osigurati zamjenu”.
- Više od mjesec dana djeca će biti bez pedijatra. To, prema pročelniku Kolegi, nije apokaliptično. Situacija s nedostatkom pedijatara nije nova - o njoj se govorilo još na prosvjedu pedijatara u siječnju 2020. godine te nerješavanje problema već pet godina nema opravdanja. Rješenje je “krpanje” s timom bez nositelja gdje bi teret trebali podijeliti “liječnici koji će uskakati”, obiteljski liječnici i medicinska sestra. Tko će u tom razdoblju djeci propisati recepte, uputnice, putne naloge i ispričnice? Tko će djeci izdavati doznake za ortopedska pomagala koje roditelji, ako propuste rok od tri mjeseca, moraju sami platiti? Hoće li se dogoditi da djeca ostanu bez pomagala jer je netko propustio izdati doznaku na vrijeme? Hoće li trošak snositi pročelnik Kolega? Hoće li recepte, uputnice, putne naloge, ispričnice i doznake propisati liječnik koji uskače, obiteljski liječnik ili medicinska sestra? Svi navedeni pa ni pedijatar koji nije službena zamjena ne smiju ništa od toga. Koga sve pročelnik Kolega stavlja u poziciju da krši zakon kako ne bi došlo do većeg zla? Hoćemo li dodatne troškove pribrojiti onima privatnih pregleda i terapija na koja roditelji vode djecu jer im županija iste nije osigurala?, ustvrdila je Mikulandra.
Derutna pedijatrijska ambulantna Benkovac
SDP-ova vijećnica progovorila je i o stanju benkovačke pedijatrijske ambulante za koju je ustvrdila kako se nalazi “u derutnoj zgradi koja prokišnjava, bez grijanja, s dvorištem punom šprica, starih madraca i ljudskog izmeta”, te kako ni ondje nema mjesta za upis nove djece.
- Zgrada benkovačke pedijatrije nije se obnavljala, niti je u nju ulagano od Domovinskog rata. Nažalost, nitko ne brine niti za okoliš koje predstavlja javno-zdravstveni problem s obzirom na infektivni otpad u njenom okružju. Tim više što na preglede u istu zgradu dolaze djeca. Ordinacija pedijatrije prokišnjava, a niti je grijana, niti je bila hlađena (klima uređaj je donirala udruga građana ljetos). Takvo stanje pokazatelj je nebrige odgovornih za javno zdravstvo, za djecu i za zaobalne dijelove županije, rekla je Mikulandra i dodala kako odgovornima smatra pročelnika Kolegu, smijenjenu ravnateljicu Doma zdravlja Renatu Bek te gradonačelnika Benkovca Tomislava Bulića.
Mikulandra je dodala kako se problemi u zdravstvu ne rješavaju već godinama, a zbog takvog pristupa situacija s pedijatrima ne samo da se nije popravila, već se osjetno pogoršala.
- Neki pedijatri su pred mirovinu, a ne osiguravaju se niti zamjene za godišnje i bolovanja. Pritom djeci u tom razdoblju nema tko napisati uputnicu, ispričnicu ili doznaku (jer to smije samo službena zamjena) čime su roditelji prisiljeni plaćati skupe privatne preglede, rekla je vijećnica koja smatra da postoje načini za privlačenje liječnika, ali se ne prakticiraju.
Kakvo je rješenje?
- Jedinice lokalne samouprave bi trebale preurediti gradske stanove te ih dati na korištenje deficitarnom medicinskom kadru. Trebali bi imati opcije kao što je dodjela gradskog zemljišta za gradnju kuće te subvencije kredita za gradnju i opremanje kuće. Pojedine zdravstvene institucije u Hrvatskoj to nude čak i medicinskim sestrama i tehničarima. Također, jedinice lokalne i regionalne samouprave im mogu subvencionirati plaće i usavršavanja. Njihovoj djeci (kao i djeci sviju nas) treba mjesto u vrtiću. Nitko neće doći u drugi grad s djecom ako za njih nema mjesto u vrtiću ili osiguran produženi boravak u školi. Također, taj vrtić se može subvencionirati ili u potpunosti pokriti. Pedijatara treba biti dovoljan broj da mogu raditi u skladu s medicinskim standardima i preporukama te da nisu preopterećeni i u riziku od pogreške – dakle, maksimalno 850 djece po pedijatru. Trebaju raditi u adekvatnim prostorima te imati pristup boljim i modernijim dijagnostičkim sredstvima i opremi. Tko će htjeti doći raditi u tu derutnu zgradu u Benkovcu? Sve su to mjere kojima druge županije i gradovi privlače pedijatre i drugi medicinski kadar, a naši gradovi i Županija nemaju ništa od toga. Naravno da će liječnici otići tamo gdje im se više isplati i gdje će imati ugodniji život, rekla je Mikulandra.
Ima kostur, ali nema mesa
Pročelniku Kolegi također smo postavili upit, no on nam na njega nije odgovorio. Nakon što smo ga podsjetili da mu je upit poslan, Kolega nam je rekao kako je “složio kostur odgovora”, te ih poslao glasnogovorniku Zadarske županije Anti Županu na pregled. Župan, nam pak Kolegine odgovore nikad nije dostavio. Zašto županijska PR služba pregledava pročelnikove odgovore i zašto oni ne stižu do adresa s kojih su upućeni, ostaje nejasno. Možda jednostavno provjeravaju slijedi li Kolega “smjernice stranke”, kako je to nedavno sročio premijer Andrej Plenković kritizirajući članove koji su predsjedniku Zoranu Milanoviću čestitali na izbornoj pobjedi.
Kako bilo, takva praksa ostavlja dojam kako Kolega nema dovoljno znanja ni stručnosti za poziciju koju obnaša, a takav pogled na stvari ima i Mikulandra koja smatra da je krajnje vrijeme da Kolega odstupi s mjesta županijskog pročelnika za zdravstvo.
- Pročelnik Kolega govori da lažem ja, da lažu roditelji, da lažu udruge građana i da problema nema. Mislim da s time što kaže govori sam za sebe. To je osoba koja probleme neće riješiti, nego će svima bacati pijesak u oči. Smatram da je već odavno trebao dati ostavku na to mjesto, a ne se još prihvaćati mjesta v.d. ravnatelja Doma zdravlja. Na to mjesto treba doći odgovorna osoba koja će se uhvatiti u koštac s problemima i naći rješenja po uzoru na druge županije, rezolutno je zaključila Mikulandra.