Život u zajednici, od kojih je mjesni odbor ona najosnovnija zajednica građana, podrazumijeva brigu o dobrobiti i napretku te zajednice. Svi želimo bolje ceste, javnu rasvjetu, izgrađene nogostupe i oborinsku odvodnju, uređene zelene površine, igrališta za djecu i mnoštvo drugih sadržaja koji čine život ugodnijim. Jedan od načina da to postignemo je biranje lokalnih predstavnika za mjesni odbor koji bi ustrajno ukazivali Gradskoj upravi o potrebama određenog kvarta i borili se da se te potrebe ostvare. Od mjesnih odbora se očekuje da prepoznaju probleme u svom naselju i da s tijelima gradske vlasti, na temelju prijedloga građana, utvrđuju prioritete vezane za razvoj komunalne infrastrukture, prostornog planiranja, kulture i sporta, mjera i akcija za zaštitu i unapređenje okoliša, te podizanje standarda življenja u cjelini. Tako bi to u Zadru trebalo biti, ali nije.
Marginalizacija mjesnih odbora
Mjesni odbori ne funkcioniraju i sustavno se godinama marginaliziraju kao oblici mjesne samouprave u kojima građani neposredno sudjeluju u odlučivanju o lokalnim problemima koji utječu na njihov život. Različiti su uzroci takve situacije. S jedne strane imamo sukobljene političke opcije zbog kojih se već dugo ne održavaju i kontinuirano prolongiraju izbori za MO, a s druge strane imamo neinformirane i pasivne građane, nedovoljno uključene u zbivanja svoje okoline, što pokazuje i slaba izlaznost na izborima. Zašto MO ne funkcioniraju i zbog čega se ne održavaju izbori upitali smo gradske vijećnike pozicije i opozicije kao i bivše predsjednike mjesnih odbora.
Projekt ‘KVARTipo!’ preuzima funkciju MO?!
- Članovi nemaju nikakvu funkciju, sustav je centraliziran, sve odluke se donose u gradskoj upravi kako bi se mogle preuzeti zasluge. Izbora nema, jer navodno nema sredstava za održavanje, a to je još jedan pokazatelj koliko su bitni ti izbori. Članovi MO odbora su mrtvo slovo na papiru, sastanci se nisu održavali, a većina zahtjeva koji se upućivala Odjelu za komunalne poslove ionako su u rukama hadezeovaca. Dodatno zanemarivanje MO je ‘Kvartipo’ projekt, što je dodatna pljuska sustavu, odnosno paralelna vlast kojom se zanemaruje predsjednik i vijeće MO. Održavaju sastanke s mještanima i razglabaju o komunalnim poteškoćama i njihovom rješavanju na način da sebe prezentiraju i uzimaju sve zasluge, otkriva gradski vijećnik Akcije mladih Ante Rubeša.
- Danas svatko iole pismen može izgurati svoju ideju preko Kvarta ipo, unatoč nekim drugim prioritetnijim stvarima za taj kvart kako legalni MO misli i inzistira. Da bi išta napravili u svom MO morate biti dobri s gradskom upravom i njihovim pročelnicima, dakle, ništa ne možete sami. Nadalje, percepcija ljudi je da je to plaćeni posao i od vas zahtijevaju odgovor u svakom trenutku. Predsjednik MO mora biti pozitivna budala kome je kvart iznad njegove familije a tih je danas malo... svatko gleda sebe, jer je mržnja u narodu na najjače, napominje nezavisni gradski vijećnik Enio Meštrović.
- Izbori se nisu održali jer nema proračuna, a prijašnjih godina izbori HDZ-u nisu odgovarali, jer su bili porazni za njih.Mjesni odbori su izgubili smisao uvođenjem Kvartipo projekta, no taj projekt nije polučio očekivane rezultate. Smatram da izbore za MO treba organizirati istovremeno kad se i održavaju lokalni izbori u svibnju iduće godine. Također treba vratiti važnost MO, jer su oni prvi kontakt građana usmjeren prema gradskoj upravi i omogućiti im budžet za neke manje projekte, što bi pridonijelo društvenom životu stanovnika, kaže gradski vijećnik i predsjednik zadarskoga SDP-a Daniel Radeta.
Loptanje pozicije i opozicije
Pročelnik Ureda gradonačelnika Ante Ćurković prebacuje lopticu na opozicijske vijećnike.
- Kako je javnosti već poznato, Gradsko vijeće je u dva navrata odbilo raspisivanje izbora za vijeća mjesnih odbora, a rješenje tog problema vidimo u tome da Gradsko vijeće ubuduće prihvati prijedlog Gradonačelnika o raspisivanju izbora za vijeća mjesnih odbora. Kvartipo je inicijativa Grada Zadra za uključivanjem građana u participativno budžetiranje. Ono obuhvaća podnošenje prijedloga malih komunalnih akcija od strane građana grada Zadra, obradu pristiglih prijedloga te organizaciju javnih tribina i glasovanja. Smatram da taj projekt nipošto nije marginalizirao djelovanje i utjecaj Mjesnih odbora.Upravo ovim projektom promovira se važnost djelovanja mjesnih odbora, upoznaje s nadležnostima i obvezama njihovog rada, potiče neposredna komunikacija i aktivno sudjelovanje građana. Projekt Kvartipo potiče građane na aktivno sudjelovanje u odlučivanju o lokalnim poslovima od neposrednog i svakodnevnog utjecaja na život i rad građana, a time i na kandidiranje na izborima za MO neovisno jesu li oni politički (stranački) aktivni ili ne.
Ćurković ne smatra da treba depolitizirati MO, gdje bi građani neovisno o stranačkim preferencijama glasovali za svoje predstavnike.
A gdje su građani?
Sudeći prema izjavama naših sugovornika, građani još plivaju u neznanju o važnosti njihovog utjecaja u lokalnoj mikro zajednici, a mnogi nisu ni zainteresirani da se aktivno uključe. Za dobrobit istih tih građana, u koju se kunu svi lokalni političari u predizbornim kampanjama, za početak bi građane trebali animirati i uključiti ih što više u rad mjesnih odbora. Uz sve današnje komunikacijske kanale, medije i društvene mreže, to ne bi trebao biti problem. Također MO trebaju dobiti na važnosti lišeni političkih podjela i ideologija, jer kod bilo kojeg problema, građani imaju puno pravo očekivati od nadležnih vlasti da problem riješi i omogući svim stanovnicima siguran i uređen kvart, bez obzira na političke boje.