Višekratno neizglasavanje gradskog proračuna i dalje je gorući problem u Zadru, stoga smo razgovarali s gradonačelnikom Brankom Dukićem i predsjednikom Kluba vijećnika SDP-a u Gradskom vijeću, Danielom Radetom o ovoj situaciji.
Unatoč brojnim pokušajima da se postigne konsenzus, kako tvrdi Dukić, osnovni je problem nedostatak komunikacije i kompromisa među vijećnicima. Gradonačelnik posebno kritizira komunikaciju vijećnika Radete i Enija Meštrovića, optužujući ih za ucjene i postavljanje brojnih i nezakonitih uvjeta kojima se prolongira donošenje gradskog proračuna. S druge strane, Radeta smatra da gradonačelnik pripisuje oporbi odgovornost za probleme koji koče grad već 30 godina te da koristi djecu, roditelje i pokojnike kao svojevrsnu kampanju za nadolazeće lokalne izbore.
Ucjene i postavljanje nezakonitih uvjeta
U našoj su anketi građani komentirali ponovno neizglasavanje proračuna. Većina je istaknula da nemamo proračun jer je nedostajalo komunikacije i kompromisa te da upravi i vijećnicima nije u fokusu opće dobro i dobrobit građana, već osobni interesi. Što Vi mislite?
- Iako nije riječ ni približno o anketi s reprezentativnim uzorkom pa se iz nje ne mogu iznositi konkretni stavovi građana, slažem se s većinom anketiranih. Primjer je i moj zadnji poziv vijećnicima na sastanak o proračunu od prije dvadesetak dana na koji se nisu niti odazvali vijećnici SDP-a i Akcije mladih. Osim konstruktivne rasprave vijećnika Biloglava (DP), nimalo konstruktivna niti s ciljem dijaloga nije bila rasprava vijećnika Nezavisne liste Enija Meštrovića.
I uopće, komunikacija vijećnika Radete i Meštrovića u ovom sazivu Vijeća svodi se isključivo na ucjene i postavljanje uvjeta koji podrazumijevaju nezakonite radnje te opetovane pozive na ostavku gradonačelnika jer, eto, oni ne žele donijeti odluku o proračunu za ovu godinu. Ali prihvaćaju uplate svojih vijećničkih naknada svaki mjesec.
Što se tiče dobrobiti građana, prihvatio sam apsolutno sve zakonito podnesene prijedloge i amandmane uoči donošenja odluke o proračunu, prijedloge klubova vijećnika uvrstio u konačan prijedlog proračuna, ne zato jer su ti njihovi prijedlozi i amandmani nešto ključno za građane, nego upravo kako bih izbjegao situaciju u kojoj smo sada, a u kojoj su taoci upravo građani. Nakon toga, na toj skupini vijećnika bila je odgovornost za donošenje proračuna. Nisu je prihvatili, ne iz osobnih, nego politikantskih interesa. Jednako loše!
Građani su ipak u pravu; stalo im je do uplata vijećničkih naknada, ali ne i do dobrobiti građana.Također, predsjednik Gradskog vijeća Marko Vučetić tvrdi da bismo imali proračun da je s klubovima vijećnika pregovarao netko drugi. Kako to komentirate?
- Svašta je on do sada tvrdio, pa suprotno od toga napravio. Sjetimo se Znanstvene knjižnice… Ali zato nikad ništa nije konstruktivno napravio, još manje doprinio komunikaciji među vijećnicima čiji je predsjednik, a kamoli prema Gradskoj upravi. On je davno rekao kako je njegovo predsjedanje Gradskim vijećem eksperiment, a ja u tome ne želim sudjelovati, još manje tom eksperimentu davati neki značaj. Odavno njegove izjave ne pratim. Vjerujem kako bi i kao predsjednik kućnog savjeta imao isti pristup jer voli vladati u bilo kojoj situaciji, samo bi ga u tom slučaju suvlasnici brzo smijenili, a ovako ima četiri godine sigurnosti. Naravno, ne pada mu napamet predložiti raspuštanje Vijeća i sići s “trona”. Kad već nije imao šanse zasjesti u onaj gradonačelnički. Treba li podsjećati, glatko je izgubio na izborima jer su građani povjerenje dali meni. A sad bi on da s njima komunicira netko drugi.
Velike društvene i financijske posljedice
Uputili ste pismo gradskim vijećnicima upozoravajući na nedostatak ukopnih mjesta i na nemogućnost izgradnje vrtića, kakva su Vaša očekivanja, planirate li uskoro opet sastanak?
- Odgovor na ovo pitanje nadovezuje se na ono prethodno: komuniciram i komunicirat ću koliko god bude potrebno, tražit ću načine da osvijestim toj skupini vijećnika, svakome pojedinačno, njihove obveze, prava i odgovornosti. Kako razgovori ne donose rezultat, ubuduće će dobivati napismeno sve relevantne i potpune informacije. Ako ništa drugo, imat će crno na bijelo rezultate svojih odluka, kao podlogu za program u svom sljedećem izbornom ciklusu, bolje reći cirkusu.
Grad Zadar, HNK Zadar i investitor Mark Ivančić utanačili su Sporazum o reguliranju međusobnih odnosa kojim se Grad Zadar obvezao najkasnije do kraja lipnja 2024. godine započeti rekonstrukciju igrališta “Bagat”. U sljedećih 45 dana, Grad bi trebao u sklopu izmjena i dopuna Prostornog plana odrediti lokaciju novog nogometnog stadiona.
Za pretpostaviti je da to neće biti moguće bez proračuna, kakve su posljedice?
- Pete Izmjene i dopune Prostornog plana Grada Zadra su u tijeku. Nakon održane javne rasprave obrađuju se sve pristigle primjedbe. Riječ je o definiranom postupku koji se mora provesti u cijelosti u skladu sa zakonom. Konačnu odluku donosi Gradsko vijeće. Ono donosi i odluku o Proračunu koja će omogućiti i nužne zahvate na igralištu Bagata.
Nažalost, nogometna infrastruktura trenutno nije najveći problem. Problemi s kojima se suočavamo zbog blokade gradskog proračuna su brojni i svakim danom sve veći. Od nemogućnosti gradnje vrtića, škola, preko izgradnje groblja, cesta i ostale komunalne infrastrukture, do financiranja udruga i njihovih programa u području socijalne skrbi i zdravstva, kulture, športa… Odgovornost za ovu situaciju je na većini Gradskom vijeću. Jasno ih čitavo vrijeme upozoravam na velike društvene, a ne samo financijske, posljedice njihovog izbjegavanja odgovornosti. Dakle, pitanje nogometnog igrališta kap je u moru problema koje su izazvali, a koje Gradska uprava ne može rješavati.