JVP Zadar posjeduje specijaliziranu tehniku, odnosno voziło manjih dimenzija prilagođeno uvjetima otežanog pristupaKarlo Ivković
StoryEditor
ŠTEKATI I SIGURNOST

Grad Zadar: ako se na Poluotoku dogodi tragedija, odgovorni su ugostitelji!

Premda se brojnim građanima čini kako je štekata na Poluotoku sve više i da su površinom sve veći, iz Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom tvrde da to nije tako, te da od izbijanja pandemije do danas nisu odobrili nijedan novi zahtjev za korištenje javnih površina za ugostiteljske terase

Uskrsni praznici tradicionalno su označili početak turističke sezone i gužve na Poluotoku koji ostatak godine spava zimski san pretvoren u grad duhova. Usporedno s turistima, u centru grada su se pojavili i ostali tradicionalni glasnici ljeta - izlozi prepuni gumenih bombona i patkica, te brojni štekati kojih, naravno, ostatak godine nema, jer domaćim ljudima nisu ni potrebni. S dolaskom ljeta, štekati se prošire kao peronospora, zbog čega je gotovo nemoguće proći ionako tijesnim gradskim uličicama.

Nagomilani štekati vatrogascima otežavaju pristup

No, brojni štekati na Poluotoku ne predstavljaju samo iritaciju lokalcima, već predstavljaju i sigurnosnu opasnost. Naime, kada bi usred sezone i najveće gužve u centru grada došlo do hitne vatrogasne ili medicinske intervencije pitanje je bi li vozila hitnih službi uopće mogla proći između brojnih terasa ugostiteljskih objekata ili bi prvo morali strpljivo pričekati da gosti sklone svoju hranu i maknu se, nadajući se kako će požar u nečijem stanu ili moždani udar u nečijoj glavi biti jednako tako strpljivi.

image

Boris Jović, zapovjednik JVP Zadar

Šime Zelić/pixsell

Zadarski vatrogasci su svjesni da centar grada predstavlja veliku opasnost, pogotovo u sezoni.

- Naravno da štekati otežavaju naš posao u slučaju intervencije, no mi nismo ti koji daju dozvole za terase tim objektima niti smo mi ti koji sankcioniramo njihove prekršaje, to je u domeni Grada Zadra. Poluotok je zaštićena zona, puna uskih uličica, i nama je tu svakako otežan pristup. No, nije to specifičnost Zadra, takve su uglavnom sve stare gradske jezgre, rekao je Boris Jović, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Zadar.

Jović dodaje kako su zgrade u centru grada opasnost same po sebi zbog svoje starosti i često neadekvatnih električnih instalacija koje su stare i napravljene za neko drugo vrijeme i potrebe, a danas je na njih spojeno mnogo više kućanskih aparata i klima uređaja.

- Moram naglasiti kako svaka rekonstrukcija takvog starog prostora smanjuje rizik od požara jer se koriste novi materijali otporni na vatru, pa svakom renovacijom oni postaju sigurniji, smatra Jović i dodaje kako najveći rizik od požara predstavlja zadarska Varoš.

image

Za one koji se ne pridržavaju propisa iz Odluke o zakupu javnih površina, propisane su kazne

Karlo Ivković
image

U slučaju nepridržavanja uvjeta, odgovornost snosi korisnik javne površine

Karlo Ivković
image
Karlo Ivković

Za Poluotok posebno vatrogasno vozilo

Jović ističe kako JVP Zadar dosad nije imao nekih posebnih problema na Polutoku, te kako su većinu intervencija uspješno odradili neovisno o brojnim štekatima koji im pritom otežavaju posao.

- JVP Zadar posjeduje specijaliziranu tehniku, odnosno voziło manjih dimenzija prilagođeno uvjetima otežanog pristupa, a u takvim situacijama, vatrogasci imaju pravo poduzeti sve mjere koje su im dostupne radi sprječavanja nastajanja štetnih posljedica, uključujući uklanjanje stolova, stolica, suncobrana, tendi i sličnih stvari koje ometaju njihov rad, rekao je Jović.

Premda dosad zakrčenost gradskih ulica ugostiteljskim štekatima nije rezultirala ozbiljnim i tragičnim posljedicama, ne znači da se to neće dogoditi. Također, postavlja se pitanje treba li Grad, izdavanjem tolikog broja dozvola za terase, otežavati ionako težak posao zadarskih vatrogasaca.

Grad nije izdao nijednu novu dozvolu za terase?!

Premda se brojnim građanima čini kako je štekata na Poluotoku sve više i da su površinom sve veći, iz Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom tvrde da to nije tako, te da od izbijanja pandemije do danas nisu odobrili nijedan novi zahtjev za korištenje javnih površina za ugostiteljske terase.

- Sukladno smanjenju raspoloživih površina, Grad Zadar nije planirao dodjelu novih prostora u tu svrhu, a ukupan broj važećih ugovora o zakupu javnih površina odnosi se isključivo na ranije sklopljene ugovore, rekao je pročelnik Tomislav Korona koji nam ipak nije otkrio koliki je ukupan broj trenutno važećih izdanih dozvola za terase.

Pročelnik je dodao kako prilikom izdavanja odobrenja, Upravni odjel za gospodarenje gradskom imovinom vodi se važećim propisima i odlukama Grada, uz “poseban naglasak na sigurnost građana i omogućavanje nesmetanog prolaza vozilima žurnih službi”.

- Zakupnici javnih površina obvezni su pridržavati se Odredba iz sklopljenih ugovora, uključujući točku 8., koja nalaže održavanje reda i čistoće bez narušavanja izgleda i namjene prostora, sukladno odredbama Odluke o komunalnom redu. Nadalje, člankom 8. Odluke o zakupu javnih površina propisano je da zakupnik, u slučaju žurnih komunalnih i drugih intervencija (hitna medicinska pomoć, zaštita od požara), mora privremeno ukloniti naprave i omogućiti slobodan prolaz, rekao je Korona.

Za one koji se ne pridržavaju propisa iz Odluke o zakupu javnih površina, propisane su i kazne za nepoštivanje tih odredbi, koje prema Odluci o komunalnom redu, su 1320 eura za tvrtku i 260 eura za odgovornu osobu u tvrtki, 660 eura za obrt i 130 eura za fizičku osobu.

image
Karlo Ivković
image
Karlo Ivković
image

Zakupnik, u slučaju žurnih komunalnih i drugih intervencija (hitna medicinska pomoć, zaštita od požara), mora privremeno ukloniti naprave i omogućiti slobodan prolaz

Karlo Ivković
image

Kada bi usred sezone i najveće gužve u centru grada došlo do hitne vatrogasne ili medicinske intervencije pitanje je bi li vozila hitnih sluužbi uopće mogla proći

Karlo Ivković

Grad Zadar: ako se dogodi tragedija, odgovorni su ugostitelji

Pridržavaju li se ugostitelji propisanih pravila kontrolira Upravni odjel za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša.

- Nadzori nad evidentiranim nepravilnostima u prostoru su opetovani, kao i postupanja u dijelu pokretanja upravnih postupaka i izricanja prekršajnih sankcija, rekao je pročelnik Robertino Dujela koji nam do zaključenja ovog članka nije bio u mogućnosti dati konkretan podatak o broju izdanih prekršajnih naloga zbog “preuzetih obveza i ograničenih ljudskih resursa”.

Dakle, na papiru je sve precizno propisano, a Grad redovno provodi kontrole i kažnjava ugostitelje koji krše pravila. No, unatoč tome građani vlastitim očima mogu posvjedočiti kako je štekata u centru grada sve više, a mjesta za prolazak sve manje. Stoga se postavlja logično pitanje, ako dođe do situacije u kojoj zbog ugostiteljskih štekata hitne službe ne budu u mogućnosti intervenirati na vrijeme, tko će biti odgovoran.

- U slučaju nepridržavanja uvjeta, odgovornost snosi korisnik javne površine, dok Grad Zadar putem nadležnog komunalnog redarstva redovito provodi nadzor i poduzima odgovarajuće mjere u slučaju utvrđenih nepravilnosti, rekao je pročelnik Korona.

Iz njegovog odgovora može se zaključiti da Grad sa sebe otklanja svaku odgovornost, pa, kad zbog jedne takve situacije, nastrada nečija privatna imovina ili, još gore, netko umre, građani neka odgovorne traže među ugostiteljima.

image

Tomislav Korona, pročelnik Upravnog odjela za gospodarenje gradskom imovinom

Linda Vidović

"Sukladno smanjenju raspoloživih površina, Grad Zadar nije planirao dodjelu novih prostora u tu svrhu, a ukupan broj važećih ugovora o zakupu javnih površina odnosi se isključivo na ranije sklopljene ugovore"

Tomislav Korona

12.05.2025., 15:31h
Karlo Ivković
12. svibanj 2025 15:33