Slučaj sporne gradnje u Arbanasima, koji je mnoge digao na noge, čini se kako sad ulazi u svoju drugu fazu. Nakon pojave Udruge mladih i njihove peticije, uplitanja politike i Crkve, raznolikih prijetnji te investitorskog galopa u legalizaciji gradnje, cijeli slučaj proširuje se na nove aktere koji doprinose novom odnosu snaga u ‘’bitki za Trg Gospe Loretske’’.
Investitor Zvonimir Ovčar dobiva jednu za drugom građevinsku dozvolu, ali sve bez pravog pristupnog puta. Uz njega pozamašne posjede nadomak trga u Arbanasima imaju i Danka Nekić, bivša direktorica Turisthotela te profesorica Manuela Kotlar. Uz njih, postoji još jedan dio terena koji prodaje agencija Eurohome. Također, važnu ulogu u Arbanasima dobiva i tamošnja škola Krune Krstića iz koje se trebaju još izjasniti oko svega te tamošnji mještanin Edi Perović preko čijeg je malog puta, iz Upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra, dana građevinska dozvola investitoru Ovčaru za gradnju.
Žalba ministarstvu zbog nezakonitosti
Edi Perović je, preko svog odvjetnika Josipa Bašića, uputio žalbu Ministarstvu graditeljstva i Upravnom odjelu za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra u kojoj traži da se poništi izdana građevinska dozvola.
- Uložili smo žalbu radi poništavanja građevinske dozvole za k.č. 6203/4, ‘’zbog pogrešno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primjene materijalnog prava’’. Pristupni put čestici uži je od 3 metra na spoju s javnom cestom, dok je vandalskim proširenjem kod same čestice proširen na 5 metara, što nije u skladu s prostornim planom koji zahtijeva minimalnu širinu od 5 metara. Također, nije osiguran vatrogasni pristup potrebne širine. Put preko k.č. 6178, koji je Grad odobrio za spajanje na javnu prometnicu, u vlasništvu je naše obitelji, što je vidljivo u posjedovnom listu, uz zabilježbu pojedinačnog ispravnog postupka u ZK. Nije ishođena suglasnost za korištenje, niti je uspostavljeno pravo služnosti. Radi se o pješačkoj stazi, neprikladnoj za promet vozila, osobito zbog starosti i statičke osjetljivosti obližnjih kuća, otkriva Edi Perović.
Perović namjerava poništiti i dozvole za druge čestice, no za njih ide drugačija procedura koju mora još usuglasiti s odvjetnikom Bašićem. Oko slučaja “pseudopristupnog puta”, na osnovu kojeg su dodijeljene dozvole za gradnju, zatražili smo odgovore u Upravnom odjelu za prostorno uređenje i graditeljstvo Grada Zadra, ali do zaključivanja broja, nismo dobili odgovor.
Ima put, a traži ga od Crkve?!
U cijeloj se priči nametnulo logično pitanje prema investitoru. Ako je dobio građevinsku dozvolu na osnovu tog pristupnog puta, zašto onda pregovara s Crkvom oko gradnje puta na drugoj strani? Je li postojeći puteljak samo “pro forme”, pa na drugoj strani želit pravi pristupni put?
Investitor Zvonimir Ovčar odbio je dati izjavu rekavši samo ‘’ne želim se boriti protiv vjetrenjača’’.
“Silenzio stampa”
Kako se Arbanasima proširila priča da su svi vlasnici tamošnjih parcela u nekakvom “talu” i da će na tim parcelama niknuti još golemih zgrada, nazvali smo sve vlasnike pojedinačno kako bismo im dali priliku da se čuje i njihova strana priče. Dio njih odbio je dati konkretnu izjavu, a drugi su se željeli izuzeti iz svega. Dok je vlasnica susjedne parcele, Manuela Kotlar, izričito odbila bilo što komentirati. Jedina koja je javno istupila je Danka Nekić.
-Ne želim da se išta vezano uz ove sporne gradnje vezuje uz mene i moje ime. Točno je da posjedujem neke terene u Arbanasima, ali tek pasivno, to jest niti gradim niti namjeravam graditi tamo. Smatram da je uplitanje mene u cijeli slučaj poslužilo nekima kako bi dobili na važnosti svoje priče pred javnosti i ništa više, rekla je Danka Nekić.
Ugrožena sigurnost djece
Dok jedna strana priče uglavnom odbija komunicirati s medijima, drugi spremno šalju dopise i pokušavaju u medijskom prostoru nametnuti ovu problematiku. Udruga Mladih Arbanasi 1726, nastavlja svoj marš kroz institucije, pa su se nedavnim dopisom obratili vodstvu škole u Arbanasima kako bi ih pozvali da stanu u zaštitu djece. Dopis su poslali i Helenci Pirnat Dragičević, pravobraniteljici za djecu, kako bi i ona intervenirala da se zaustavi gradnja prometnice koja bi ugrozila sigurnost školske djece.
- Pravo djece na siguran put do škole, pravo djece na sigurnost na dječjim igralištima, pravo djece na zdrav okoliš te pravo djece na život u kontekstu prava na zaštitu od stradavanja u prometu ključne su odrednice sigurnog okruženja za naše školarce koje i vi iznosite u svojim izvješćima. Na granici sa školskim zemljištem privatni investitori kupili su velike terene te ishoduju građevinske dozvole za gradnju novog stambenog naselja, iako nijedna parcela nema pristupni put. Sada se, pod izlikom uređenja mjesnog trga, pokušava provesti dvosmjerna prometnica od glavne ceste do zemljišta investitora, kroz zonu u kojoj dosad nije bilo ceste, i to preko trga ili preko čestice koja je u vlasništvu škole. Opravdano zaključujemo kako će svi mogući veliki građevinski projekti koristiti tu istu prometnicu, čime bi se dodatno ugrozila sigurnost najranjivijih – djece. Imamo razloga vjerovati da će, čak i uz najbolju volju, predstavnicima škole biti potrebna dodatna pomoć kako bi se mogli oduprijeti vanjskim pritiscima oko ovih slučajeva gradnje, a zato vi trebate reagirati kao osoba čija je uloga štititi djecu, pratiti i promicati njihova prava i interese, uz ostalo, u svom dopisu navode iz Udruge Mladih Arbanasi 1726.
Ne može se graditi napamet
- S obzirom na planiranu izgradnju većeg broja stanova u zoni Trga Gospe Loretske i OŠ Kruno Krstić, nužno je prethodno izraditi prometnu studiju te definirati prometno rješenje i zone parkiranja, kako bi se spriječio prometni kolaps. Također je potrebno provesti geotehnička ispitivanja zbog rizika od pomicanja tla i oštećenja građevina, što je već zabilježeno na školskoj sportskoj dvorani u blizini, komentira Edi Perović, koji je inače građevinski inženjer.
Udruga Mladih Arbanasi 1726 je prethodno ušla u komunikaciju s Crkvom i župnim uredom u Arbanasima, kako bi utjecali na župnika da otkloni mogućnost bilo kakvog ustupanja crkvenog zemljišta Ovčaru gdje bi on gradio prometnicu. U sve je bio uključen i zadarski nadbiskup mons. Zgrablić koji je na kraju pozvao na otvoreni dijalog kako bi se pronašlo najbolje rješenje. No, prema tvrdnjama iz udruge Mladih Arbanasa 1726, otvoreni dijalog kojeg je nadbiskup tražio nije shvaćen ozbiljno od strane arbanaškog župnika. Razgovori Župe i UMA 1726 bili su predviđeni u Velikom Tjednu, ali zbog smrti pape to je sve bilo zaustavljeno. Naknadno je, kažu u Udruzi, župnik zahtjevao da razgovori budi kao igrokaz pred kamerama u kojem bi on odgovarao na već pripremljena pitanja koja bi mu Udruga poslala i to bi sve u obliku snimke bila potvrda za Nadbiskupiju da se nešto radi. S druge strane, građevinska mehanizacija već je prešla preko makadamskog puta koji ide prema Ovčarovim parcelama i prokrčila teren koji ide neporedno uz školsko igralište i trg u Arbanasima.
Za sve smo ovo tražili komentar i objašnjenje od Nadbiskupije, no do zaključivanja broja nije došao nikakav odgovor.
’’Bitka za Trg Gospe Loretske’’ čini se da proširuje krug aktera koji su u nju uključeni i od svega ovoga, promatrača sa strane počinje pomalo boljeti glava od svih tih odnosa, igri i pravnih zavrzlama. Zamršeni arbanaški vodvilj ulazi u svoju drugu fazu i čini se kako se tempo igre polako ubrzava. Teško je predvidjeti kakav će biti kraj, ali jedno je sigurno - dok oni koji su izdavali građevinske dozvole šute, mještani Arbanasa ustrajni su da do kraja otpetljaju ovo zamršeno građevinsko klupko.