Starije generacije dragocjeni su dio našeg društva, nositelji bogatog iskustva i mudrosti. Kako se demografska struktura populacije mijenja i broj starijih osoba raste, starački domovi postaju sve značajniji. To nisu samo mjesta skrbi za starije građane, već i zajednice koje pružaju podršku, toplinu i priliku za ostvarivanje kvalitetnog života u trećoj dobi.
Djelatnici Doma za starije i nemoćne osobe Zadar izrazito se trude pružiti pomoć i podršku korisnicima kako bi održali dobre međuljudske odnose i tako podržali pozitivnu i ugodnu atmosferu između korisnika i djelatnika, kao i članova obitelji korisnika. Često organiziraju različite aktivnosti i društvene događaje kako bi potaknuli druženje i održavanje mentalne i tjelesne aktivnosti.
Postupak prijave
Međutim, manjak kapaciteta i posljedično duge liste čekanja, u svim domovima za starije i nemoćne, sve su veći problem društva, stoga smo razgovarali s ravnateljem Doma za starije i nemoćne osobe Zadar, Markom Buljatom o postupku prijave, cijenama, mogućim poskupljenjima i zdravstvenoj skrbi u Domu.
Kakva je situacija s listama čekanja, odnosno koliko je unaprijed potrebno prijaviti člana obitelji?
- Lista čekanja je vrlo dugačka s obzirom na to da se radi o ustanovi kojom upravlja Zadarska županija, jedinoj na našem području. Životni vijek naših korisnika je u potpunosti nepredvidiv te imamo puno korisnika koju su doživjeli izrazito duboku starost. Savjetujemo zainteresirane osobe za smještaj da se upišu na listu čekanja čim steknu zakonske uvjete, znači odlaskom u mirovinu. Trenutno se čeka između šest i sedam godina.
Kakav je postupak prijave, koji su dokumenti potrebni?
- Na našoj mrežnoj stranici nalazi se obrazac zahtjeva za smještaj (https://www.duzd.hr/zahtjevi-za-smjestaj) te papirologija koju je potrebno priložiti prilikom podnošenja zahtjeva. Zahtjev se može podnijeti osobno u Domu, poslati preporučeno poštom ili elektronskim putem. Potrebno je uz zahtjev priložiti sljedeću dokumentaciju: mišljenje liječnika opće medicine o zdravstvenom stanju korisnika, preslik rodnog lista, osobne iskaznice, domovnice, dopunske i zdravstvene iskaznice te odrezak od mirovine.
Cijene prema kategorijama
Kakve su cijene prema kategorijama?
- Cjenik Doma za starije i nemoćne osobe Zadar sastavljen je po kategoriji korisnika koji mogu biti pokretni, teže pokretni i nepokretni korisnici. Raspon cijene je od 398,17, do 570,71 eura za kategoriju pokretnih korisnika. Teže pokretni korisnici plaćaju cijenu smještaja od 517,62 do 650,34 eura, a nepokretni korisnici plaćaju cijenu smještaja u iznosu od 637,07 do 716,70 eura.
Planirate li poskupljenja?
- Poskupljenje cijena usluge smještaja nije u planu budući da je smještaj poskupio u listopadu 2022. godine.
Zdravstvena skrb
Kako je osigurana zdravstvena skrb?
- Zdravstvena skrb uvjetovana je zdravstvenim potrebama i preostalom funkcionalnom sposobnošću naših korisnika.
Prvi stupanj usluge pruža se funkcionalno neovisnom korisniku koji samostalno zadovoljava svoje potrebe, a iz zdravstvenog stanja se može zaključiti da mu pomoć druge osobe nije potrebna.
Drugi stupanj usluge pruža se djelomično ovisnom korisniku kojemu je potrebna pripomoć pri zadovoljenju osnovnih potreba, održavanju osobne higijene, nabavi i donošenju lijekova u sobu korisnika, pripomoć pri ostvarivanja prava iz sustava socijalne skrbi, kao i zdravstvenog sustava.
Treći stupanj usluge pruža se funkcionalno ovisnom korisniku kojem je potrebna pomoć druge osobe u zadovoljenju svih potreba u punom opsegu, odnosno nepokretnom korisniku.
Organiziraju li se druženja i zabavne aktivnosti?
- Radna terapija u našem Domu oduvijek je imala važno mjesto budući da smo svjesni potrebe održavanja socijalnih kontakta i utjecaja istih na kvalitetu života korisnika u Domu.