KU “Igrajmo se” će u utorak, 14. svibnja, u HNK Zadar odigrati premijeru predstave “Laštik” nastale prema romanu Zorana Pongrašića “Gumi-gumi” ili “Djevojčica koja je preskočila nebesa” napisanom prema istinitoj priči. Glavni lik je Marina, jedanaestogodišnja djevojčica čiji je lik utjelovila Greta Soldo.
Tema predstave je borba djevojčice Marine sa zloćudnom bolešću (leukemijom), njen povratak u svakodnevni svijet. U početku se teško nosi s vrlo iskrenom, nesputanom i često nepromišljenom reakcijom okoline, no želja za životom i igrom dovodi do sretnog završetka priče koji nam je već otkriven u naslovu. Ipak, to priču ne čini manje zanimljivom, tekst je duhovit, izrečen svakodnevnim jezikom i uspješno nas na trenutke odmiče od težine teme koja time ne blijedi, već zapravo postaje još značajnijom.
Važnost prijateljstva i zdravlja
Uoči premijere razgovarali smo s voditeljicom Udruge i redateljicom predstave Matijom Šango Šimurinom te Gretom Soldo, mladom glumicom koja stvara i radi s iznimnom lakoćom potvrđujući tako silnu ljubav prema glumi.
Greta ide u peti razred OŠ Petra Preradovića, najviše voli druženje s prijateljima, filmove, sport i čitanje. Glumom se bavi već šest godina, a ide i na balet.
- U KU “Igrajmo se” jako je zabavno, veselo, svi smo prijatelji. Za predstavu “Laštik” pripremali smo se pet mjeseci, prvo smo igrali laštik, pa učili tekst, pa spajali laštik i tekst. Bit će to najbolja predstava na svijetu, dođite, poziva simpatična Greta i dodaje da joj je, bez obzira na tešku temu, bilo lako shvatiti, suosjećati s likom i prenijeti snažnu poruku.
Naučila je, ističe, da nikad ne treba odustati, već biti strpljiv unatoč životnim nedaćama.
- Ova nas predstava podsjeća i na važnost prijateljstva, naglašava koliko smo potrebni jedni drugima, kaže Greta kojoj je najteže bilo shvatiti da neka djeca, nažalost, umjesto na životne radosti moraju razmišljati o smrti.
Teške teme prikazane kroz igru
Matija ističe da je riječ o dosta slojevitoj predstavi, no da su djeca vrlo rado i zrelo pristupila temi i tekstu.
- Dio glumaca naglašava igru što je uvijek okosnica našeg rada, a zanimljivo je da je igranje laštika bio najveći izazov, danas djeca jednostavno žive drugačije, laštik nije dio njihove svakodnevice. S druge strane, ozbiljniji dio predstave odnosi se na Marininu svakodnevicu koja je podijeljena na više elemenata - velik trud obitelji da joj pomognu što njoj smeta, ona bi htjela da sve bude isto i dalje, zatim Marinino društvo koje ne razumije što je to bolest te dio iz bolnice. Ljubav, podršku i razumijevanje pronalazi u jednom dječaku koji je prošao isto, priča nam Matija i dodaje da su neki dijelovi oslikani tišinom, isključivo scenskim pokretom.
“Igrajmo se” u svojim predstavama nastoji približiti određenu problematiku ili pitanja za koja vjeruju da je potrebno osvijestiti kako djecu, tako i odrasle. Predstava ima snažnu poruku, a to jest da je zdravlje najvažnije i da ga je važno znati cijeniti, kao i snagu prijateljstva i biti zahvalan. U vrijeme materijalnog življenja, virtualnog i nestvarnog svijeta kojim su naša djeca okružena važno je poticati svijest istinskih vrijednosti i održati prisutnost stvarnog u svim njegovim segmentima.