Tema predavanja:
Osnove vune: Jedinstvene karakteristike ovog prirodnog materijala
Primjeri dobre prakse: Proces prikupljanja, obrade i upotrebe vune
Trenutno stanje sektora: Analiza sektora ovčje vune u Hrvatskoj i Europi
Novi trendovi: Inovativne upotrebe vune u suvremenoj industriji
Održivost i ekologija: Vuna kao ekološki održiv materijal i njezina uloga u očuvanju okoliša
Kroz stručno predavanje, Karla Škorjanc podijelit će svoja iskustva i predstaviti dobre prakse koje otvaraju mogućnosti za inovacije i održivo korištenje vune.
"Predavanje organiziramo s ciljem informiranja i educiranja predstavnika jedinica lokalne uprave, tvrtki, institucija, udruga, OPG-ova s otoka Paga kako bi im predstavili mogućnosti korištenja vune i njene vrlo vrijedne karakteristike. Vuna je predivan ekološki materijal pogodan za korištenje u poljoprivrednoj, tekstilnoj, građevinskoj i kozmetičkoj industriji te se zbog svoje široke namjene zaista smatra materijalom budućnosti. Nažalost, posljednjih pedeset godina potpuno je zanemarena i nestala iz uporabe kao sirovina te je postala velik ekološki problem na otoku Pagu. Vuna se nakon striže ovaca na otoku uglavnom baca ili pali jer ovčari nemaju gdje s njom, a mogla bi se puno bolje iskoristiti. Iz tog razloga smo i pokrenuli projekt "Vratimo vuni sjaj" kojeg provodimo s partnerima LAG Mentorides, Udrugom proizvođača paškog sira otoka Paga te udrugom ovčara "Zaglava" iz Novalje s ciljem očuvanja prirode, rješavanja ekološkog problema te pokretanja sustavnog prikupljanja vune na otoku Pagu. Nadamo se da ćemo vratiti vuni sjaj i mjesto koje zaslužuje te od nje napraviti novi brend otoka Paga. Ovim putem pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže na predavanjima u istraživanju ljepote i koristi vune u Kolanu i u Pagu" – rekla je Ana Žunić, predsjednica udruge Volim Vlašići.
Do kraja godine udruga Volim Vlašići, u sklopu projekta, organizirat će studijski posjet u tvornicu Soven u Sloveniji i pogon za preradu vune u Otočcu, radionice filcanja u Dječjem vrtiću Paški mališani u Pagu i Osnovnoj školi u Kolanu te izložbu radova djece, učenika i profesora nastalih tehnikom suhog i mokrog filcanja.
Pokrovitelji: Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Zadarska županija - UO za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove, Općina Kolan i Grad Pag.