Umjetnost tapiserije naziv je izložbe koja je jučer otvorena u Gadskoj loži i Gradskoj straži. Izložba u organizaciji Etnografskog odjela Narodnog muzeja u Zadru posvećena je zadarskoj umjetnici, tapiseristici, donatorici Ani Aniti Tomljanović - Šokčević. Umjetnici Tomljanović, Ivan i Ana darovali su 2016. Etnološkom odjelu Narodnog muzeja Zadar vrijednu donaciju tapiserija, koja je uz druge njihove radove na području primijenjenih umjetnosti tkanja i tapiserija, objedinjena u Zbirku tkanja i tapiserija Ivana i Ane Tomljanović.
Donacija sadrži 38 umjetničkih tapiserija. Izložba je podijeljena u četiri tematske cjeline prema četiri faze umjetničkog stvaranja navedenih umjetnika u mediju umjetničke tapiserije. U prvoj fazi, Velebitika, geometrijska forma i apstrakcija su polazište inspirirano velebitskom prirodom. U drugoj cjelini, Realizam, prikazani su grad Zadar i priroda. Treća faza, Kršćanska tematika obuhvaća kako samo ime kaže radove kršćanske tematike, dok četvrta faza, Portreti, obuhvaća portrete. Uz izložene umjetničke tapiserije prikazuje se i autorski film Ivana Tomljanovića i Ronalda Šokčevića U traženju izgubljene baštine posvećen tkanju tapiserija.
Kako je nekad govorio njihov prijatelj i poznati zadarski kulturolog Antun Travirka, u industrijskom dobu ova gotovo zaboravljena djelatnost, posljednjih je decenija ove naše „postindustrijske ere“, ponovo počela osvajati publiku, već prezasićenu atmosferom apoteotične glorifikacije stroja i industrijskog progresa. U posvemašnjoj potrazi za prirodnim pronađeni su ponovno već zaboravljeni materijali i tehnike rada. Udahnjujući im novi smisao, dajući im novi oblik i suvremeni likovni izraz, umjetnikova ruka ih preobražava u djela čiste, gotovo organske ljepote...
Tapiserija je disciplina koja svojom složenošću dotiče više drugih disciplina primijenjene i likovne umjetnosti. Tapiserist se ne može definirati jednom riječju, jer je slikar, dizajner, arhitekt, kipar, scenograf, ilustrator, crtač i odličan poznavalac tehnoloških postupaka, prije svega tkanja koje je u povijesnom i tehnološkom smislu osnova tapiserije. Danas je tapiserija otišla mnogo dalje od pukog tkanja, pa je tako ona danas dizajnersko i arhitektonsko djelo, skulptura, scenografija, ilustracija, crtež i priča. Osnovnu ljepotu tapiserija kao slika ostvaruje linijom i bojom materijala − vune ili svile. Umjetnik tapiserije iz prirode materijala koji koristi stvara posebnu ljepotu mekih kontura i ploha svojstvenu upravo tom umjetničkom mediju, rekla je voditeljica Etnografskog odjela i kustosica Marija Šarić Ban.
Prije otvorenja izložbe, u Gradskoj loži je upriličena komemoracija za nedavno preminulu Anitu Tomljanović. Nažalost, na njoj nisu bili predstavnici Grada Zadra...