Kulturna baština dio je naših života, a za njezino očuvanje i prenošenje običaja i znanja na nove generacije koje će nastaviti njegovati tradiciju svojih predaka potrebno je uložiti vrijeme i napor, a jedni od promotora našeg nematarijalnog blaga su i tri šarmantne dame, čuvarice tradicijskih napjeva Nela Miletić, Branka Ladiš i Zvjezdana Radan članice Vokalne skupine “Kantalice”.
Nošnja privlači pozornost
Ove dame koje aktivno nastupaju na raznim manifestacijama diljem Zadarske županije svojim stasom i glasom uvijek plijene pozornost. Njihov besprijekorni izgled, uz što ih krasi osmijeh na licu, krasi i nošnja koja privlači pažnju mnogih pogleda i ženskih i muških dok prolaze Kalelargom. VS “Kantalice” osnovan je 2018. Službenu registraciju obavile su 2020. Inicijativa za nastankom VS “Kantalice” proizašla je iz želje za očuvanjem tradicijskog vokalnog izričaja sjevernodalmatinske dinarske kulturološke zone; Bukovica, Ravni Kotari, priobalje i otoci. Specifikum vokalnog izričaja te kulturološke zone kategoriziran je prema tijesnim intervalima netemperiranog pjevanja (sekundni završetak i pjevanje na bas). U izvedbenoj građi Kantalica nalazi se svjetovna i sakralna vokalna glazba.
Osobit im je naglasak na izvedbama i očuvanju takozvanih orzalica i ojkalica kojima obiluje Dinarska kulturološka zona. Kantalice njeguju i izvedbu tradicijskog naslijeđa priobalja i otoka što je u vokalnom izričaju kategorizirano kao pjevanje po gradsku ili u tercnom završetku. U vokalnom izričaju predstavljaju i pjevanje na kanat koje je specifikum otoka Paga. Njeguju i stare crkvene glagoljaške napjeve te tako čuvaju glagoljašku tradiciju priobalja i otoka. Voditelj Vokalne skupine “Kantalice” je prof.dr.sc. Ivo Brkić svestrani poznavatelj tradicijske glazbe, etnomuzikolog i etnokoreolog koji je svojim nesebičnim zalaganjem oživio sa Kantalicama većinu svoje sakupljene etnomuzikološke građe, objedinjene i predstavljene u svom doktoratu. Kantalice su od prvog dana svog djelovanja ostvarile suradnju s Etnološkim odjelom Narodnog Muzeja Zadar koji im daje smjernice radu i promociji naših vokalnih izričaja. Savjetnik za sakralnu tradicijsku građu, glagoljaške napjeve i Grkokatoličku liturgiju je đakon Livio Marjan etnolog i kulturni djelatnik.
Dinarska kulturološka zona
-Kroz četverogodišnji rad vokalno smo se razvijale i tako geografski širile vokalnu interpretaciju. S interpretacije Sjeverne Dalmacije, priobalja i otoka pošli smo sjevernije i južnije od našega podneblja u Dinarsku kulturološku zonu. Sada se predstavljamo sa spletom izvedbenih napjeva kategoriziranih prema regijama Dinarske kulturološke zone. Godina 2022. bila je ispunjena radom i nastupima što nas je posebno radovalo jer smo kroz niz uspješno odrađenih nastupa našim sugrađanima, a i turistima približili i prezentirali stare tradicijske napjeve kao što su O ja malena (orzalica), Aj Bukovica i Ravni kotari (ojkalica), Dođi dragi, dođi janje moje (kantalica), Garofule (Rtina), Gledaj ga kćeri (kantalica), Oj Zrmanjo ko te ne bi pio, Ko se nano volio ikada (žensko pjevanje na bas), Pisme moje u libriću stoje, Ovamo dojdi sokole (kantalica), Bukovico moj debeli lade, Vojka je garoful goil (muška kantalica) i druge. Posebno nam je bio drag nastup 2020. godine u Kneževoj palači u sklopu projekta Dizajnerskog studija Etnološkog odjela Narodnog muzeja Zadar na temu Tradicijsko ruho kao inspiracija za scenski kostim, a ovoj godini uz ostale mnogobrojne nastupe zapažen koncert tradicijske glazbe u crkvi Sv.Donat s klapom “Drniš” pod nazivom “Kad zapiva moje grlo jasno, jutro rano i u večer kasno”. Sudjelovale smo na radionicama tradicijske glazbe prof. Čalete u Zadru i Otočcu, na radionicama izrade tradicijske odjeće Narodnog Muzeja Zadar etnološkog odjela. Ostvarili smo i lijepu suradnju s Turističkom zajednicom Grada Zadra koja nas je kroz ljeto nekoliko puta angažirala. Također na poziv Zadarske Županije pjevale smo i na otvorenju Cerovačkih špilja. Nizali su se pozivi i nastupi u Petrčanima, Benkovcu, Vukšiću, Glazbeno književnom susretu “ŠtoKajČa” u Kukljici, Sutomišćici, potom Otočac, Gračac, Rodaljice, u Križevcima u više navrata, Mrzlo polje, Pribić, Jastrebarsko, Drniš, Sinj, Kaštela, Split, Udbina, u Sv. Donatu na pjesničkoj večeri, na Županijskoj smotri Zadar. Probe redovno održavamo u MO Voštarnica prostoru koji nam je dodijelio grad Zadar, a u svom bogatom repertoaru imamo oko 50 tradicijskih napjeva svjetovnih i sakralnih, govori Zvjezdana Radan predsjednica VS “Kantalice”...
Božićni koncerti
Kostimi u kojima nastupaju Kantalice osmišljeni su i oblikovana u Dizajnerskog studiju Etnološkog odjela NMZ. Kustosica Marija Šarić Ban izradila im je stiliziranu odjeću inspiriranu sjevernodalmatinskim obilježjima i ruhom, interpretiranim suvremenim dizajnerskim pismom Dinarske zone - bijela haljina dalmatika s ukrasnim plastronom (zalistavac) koji je ručno rađen i bio je dio svečane odjeće. U nošnji je ukomponiran krožet plave boje s crvenim obrubom (strukom) koji se nosi na haljini i kaban također plave boje obrubljen crvenom strukom za hladne dane koji je sašiven u krojačkom salonu “Lukrecija” na Bilom brigu.
Nakon božićnih koncerata u Katedrali Sv. Stošije, u Polači Crkva Sv. Kuzme i Damjana i Kričke Crkva pokrova Sv. Bogorodice 29.12. sliedi i koncert Klapa u Crkvi Sv. Frane 6.1.2023...