Osim što je poznat po paškom siru, janjetini, čipki i soli, otok Pag poznat je i po - buri, ne samo na mostu...
Bura je vjetar velike jačine, puše na refule (udare) do 80 km/h, a nerijetko na paškom mostu dosiže jačinu i preko 120 km/h. Značajna je prirodna pojava koju obilježava snažan i hladan vjetar, suhi zrak i niska temperatura te vedro nebo nad morem, upravo je bura bila inspiracija i razlog da Kristina Alaburić iz udruge Kissa nastavi dalje sljedeću fazu projekta “Bura“ na otoku Pagu koji će promovirati utjecaj bure na zdravlje čovjeka.
Po uzoru na slanu sobu, Kristina je odlučila blagodati bure kroz sportske sadržaje,radionice i predavanja iskoristiti tijekom cijele godine, svih 12 mjeseci, na otoku Pagu...
-Odlučila sam se na ovaj projekt osluškujući trendove u turizmu jer otok Pag nudi zaista nešto posebno,naime mi slanu sobu imamo 365 dana na otoku! O fenomenu bure na našem području nema puno znanstvenih radova niti kako ona utječe na ljudski organizam. Kada bura puše dobro se osjećamo jer udišemo čisti zrak, a priroda nas dariva posolicom tj. aerosolom koji zbog visoke koncentracije negativnih iona ima pozitivni utjecaj na ljudsko zdravlje. Ionizirani zrak dovodi do psihofizičke ravnoteže, te pomaže pri koncentraciji i radnoj sposobnosti.- kaže nam Alaburić, i nastavlja:
-Nedavno smo u slanoj sobi u Zadru koju nam je ustupila Božena Bačić,napravile eksperiment vježbanja za potrebe projekta.Vježbali smo i na otvorenom nakon bure na Fortici u blizini Paškog mosta. Boravak u takvoj atmosferi i udisanje takvog zraka, poznati kroz povijest po svojoj ljekovitosti, nazvani su solna terapija ili haloterapija. Vježbanje u slanoj sobi i na čistom morskom zraku pospješuje cirkulaciju, ima ljekoviti učinak na dišne puteve, imunitet i cijeli organizam - pojašnjava.
U planu je, dodaje nam, u prvoj fazi suradnja sa Turističkom zajednicom Grada Paga, Solanom Pag i Paškom siranom kako bi pokrenuli zdravstveni turizam i sadržaje kroz cijelu godinu za sve dobne skupine ljudi. Ostali gospodarski subjekti iz grada Paga i sa otoka Paga će se uključiti naknadno. Projekt u sljedećoj fazi je planiran na otočnom nivou kao i svi projekti udruge Kissa.
-U projekt “Bura”, uključen je tim ljudi od kojih ću izdvojiti voditeljice projekta, Mateju Olić i Anu Žunić. Čudesne prirodne blagodati vjetra i mora, škrta i aromatična vegetacija, ljekovito bilje (kadulja i smilje) učinile su otok savršenim mjestom. Svjesni smo da klima (sunce, more i bura) uz gastro ponudu,sportske sadržaje,radionice i predavanja imaju veliki potencijal za produžetak sezone na otoku Pagu, pogotovo u rano proljeće i kasnu jesen- govori nam Kristina.