Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna skliznula 0,3 posto, na 78,80 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1,7 posto, na 73,55 dolara.
U cijelom kolovozu cijena barela na londonskom tržištu pala je 2,4, a na američkom 3,6 posto.
Tijekom mjeseca cijene su na oba tržišta potonule na najniže razine od početka siječnja jer trgovce zabrinjava usporavanje rasta najvećih svjetskih gospodarstava – američkog i kineskog – a time i potražnje za ‘crnim zlatom‘.
Gospodarstvo eurozone također, raste sporo.
Podršku cijenama pružaju, pak, najave smanjenja kamatnih stopa američke i europske središnje banke u rujnu, s obzirom da inflacija popušta.
To bi trebalo potaknuti rast gospodarstava, a time i potražnje za naftom.
Podršku cijenama pruža i nedostatak nafte iz Libije. Libijska proizvodnja nafte u četvrtak je bila više nego prepolovljena – smanjena za oko 700.000 barela dnevno - a izvoz je zaustavljen u nekoliko luka zbog sukoba tamošnjih političkih frakcija.
Konzultantska tvrtka Rapidan Energy Group procjenjuje da bi gubici proizvodnje mogli dosegnuti između 900.000 i 1 milijun barela dnevno i da bi mogli potrajati nekoliko tjedana.
No, u listopadu Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici planiraju povećati proizvodnju, pa se ne očekuje smanjenje ponude. (Hina)