<p>Mirno trgovanje Crobexa</p>
Mirno trgovanje CrobexaIzvor Pixabay
StoryEditor
mirno trgovanje

Očekuje se stagnacija Crobexa nakon što su dosegnuli rekordne vrijednosti

U 2024. se očekuje moderiranje inflacije, ali i nešto sporiji gospodarski rast, uz početak rezanja kamatnih stopa središnjih banaka, a rast burzi mogao bi biti nešto niži nego lani, ali malo uravnoteženiji

U očekivanju poticajnih poslovnih vijesti, na Zagrebačkoj burzi na početku tjedna očekuje se mirno trgovanje i stagnacija Crobexa, nakon što su prošloga tjedna dosegnuli rekordne razine, ostvarivši dobitak šesti tjedan zaredom.

Svi analitičari koji su sudjelovali u anketi Hine očekuju danas stagnaciju Crobexa.

Crobex indeks porastao je prošloga tjedna 0,81 posto, na 2.554 boda, dok je Crobex10 ojačao 0,18 posto, na 1.551 bod. Tako su porasli šesti tjedan zaredom i dosegnuli nove rekordne razine.

Među sektorskim indeksima, najviše je porastao Crobexkonstrukt, za 7,44 posto, dok je jedino pao Crobexnutris, za 0,3 posto.

Redovni promet dionicama iznosio je 3,09 milijuna eura, otprilike isto kao i u posljednjem tjednu 2023. godine.

- Izvedba domaćeg tržišta protekli tjedan bila je prilično dobra, uz rast Crobexa i prosječan promet. Najnoviji podatak o inflaciji u prosincu pokazao je da su cijene bile 4,5 posto više nego u prosincu prošle godine, dok su u odnosu na studeni cijene pale 0,5 posto, kliznuvši drugi mjesec zaredom, pozitivini je znak. Na početku ovoga tjedna očekuje se mirno trgovanje, jer zasad nema bitnih poslovnih vijesti, kazao je Petar Mezga, financijski analitičar u Erste banci.

Najveći promet bio je ostvaren dionicom Zagrebačke banke, 486 tisuća eura, koja je poskupjela 2 posto, na 15,3 eura.

Po likvidnosti je slijedila dionica Ericssona Nikole Tesle, kojom je ostvarena 301 tisuća eura prometa, a cijena joj je skočila više od 8 posto, na 215 eura, što je njezina najviša razina od srpnja lani.

Povlaštenom dionicom Adrisa protrgovano je za 244 tisuće eura, a cijena joj je skočila 2,47 posto, na 58 eura.

U fokusu investitora bila je i dionica Podravke, kojom je ostvareno gotovo 233 tisuće eura prometa, a cijena joj je porasla 1,84 posto, na 166 eura, novu rekordnu razinu.

Najveća dobitnica bila je dionica Kraša, čija je cijena skočila 13,7 posto, na 120 eura. S druge strane, među likvidnijima najveći pad cijene zabilježila je dionica Valamar Riviere, za 2,75 posto, na 4,59 eura.

U 2024. za tržište kapitala najveći su geopolitički rizici

Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica znatno pale, nakon višetjednog rasta, jer su splasnule nade ulagača u agresivno smanjenje kamatnih stopa američke središnje banke. Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna oslabio 0,6 posto, na 37.466 bodova, dok je S&P 500 pao 1,5 posto, na 4.697 bodova, a Nasdaq indeks 3,3 posto, na 14.524 boda.

I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna pale. Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,6 posto, na 7.689 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,9 posto, na 16.594 boda, a pariški CAC 1,6 posto, na 7.420 bodova.

- Protekli tjedan na svjetskim burzama bio je miran, nakon uzbudljive 2023., koja je započela s prilično negativnim očekivanjima i strahom od recesije, a završila s optimizmom i dobrim rezultatima unatoč najvišim troškovima zaduživanja u zadnjih 20-ak godina te geopolitičkim neizvjesnostima zbog Ukrajine i Bliskog istoka. Središnje banke su prilično uspješno navigirale, tražeći balans između smanjenja inflacije i opreza da visokim kamatnim stopama ne prouzroče recesiju. Globalno gospodarstvo se unatoč visokim kamatama pokazalo prilično otpornim, a stopa nezaposlenosti u razvijenim zemljama je na povijesno niskoj razini, naveo je Mezga.

Kako ističe, u 2024. se očekuje moderiranje inflacije, ali i nešto sporiji gospodarski rast, uz početak rezanja kamatnih stopa središnjih banaka, a rast burzi mogao bi biti nešto niži nego lani, ali malo uravnoteženiji, nakon što je lani bio koncentriran na tehnološke dionice.

- Što se tiče rizika u 2024., postoji prijetnja od eskalacije sukoba na Bliskom istoku te prijetnja od krize u Kini, budući bi bi kriza na tamošnjem tržištu nekretnina mogla predstavljati veliki izazov za globalno gospodarstvo, a tu su i izbori u SAD-u, koji će imati implikacije na Europu, pogotovo što se tiče stava prema ratu u Ukrajini. U svakom slučaju, veće su geopolitičke prijetnje nego one gospodarske, ocjenjuje Mezga. (Hina)

08.01.2024., 11:37h
20. rujan 2024 04:57