Sisvetsko cvijeće skuplje je 30 posto, a više od 70 posto je domaće, piše u subotu Večernji list, navodeći da inflacija nije zaobišla ni cvjećare, no sretni su što će smjeti raditi i na blagdan.
Crvene, žute, bijele, ljubičaste, šatirane špine, gumbeki, multiflore, margarete, krizanteme..., zauzele su već sve važnije punktove pred cvjećarnicama, u trgovačkim lancima, na tržnicama i grobljima.
Iako se većina kupaca žali da je sisvetsko cvijeće puno skuplje nego lani, sa štandova rijetko tko odlazi praznih ruku.
Najviše sisvetskog cvijeća i ove godine na tržnice i u trgovačke centre stiže iz okolice Ludbrega gdje je u Udrugu cvjećara ludbreške regije okupljeno 70-80 OPG-a, dvije zadruge i jedan d.o.o., doznajemo od predsjednice udruge Valerije Pokos.
Prodaja je počela već prije nekoliko tjedana, a sada su, tvrdi ona, već svi dani "turbo udarni".
- Teško je reći koliko je ove godine cvijeća proizvedeno za prigodnu prodaju za Sve svete, neki povećavaju proizvodnju, a neki su ostali bez nasljednika koji bi je nastavili – govori Pokos. No taj kraj, poznato je, Hrvatsku opskrbljuje s najmanje 40 posto cvijeća.
Tajnica udruge, ujedno i upraviteljica PCZ-a Varaždinski cvijet Ivana Matijašec kaže kako samo njihovi članovi, 10-ak njih, godišnje proizvedu i 400 tisuća multiflora, od najmanjih do najvećih.
Većina se proda putem veleprodaje, a manji dio na tržnicama. Za razliku od krizantema kojih se, prema nekim procjenama, svake godine uveze u vrijednosti i do milijun eura, šanse da je kupljena multiflora domaća – ogromne su, najmanje 70 posto., piše novinarka Večernjeg lista Jolanda Rak Šajn. (Hina)