Pixabay
StoryEditor
TOP ILI FLOP?

Videoigre: e-sport u kojem se dobro zarađuje

U svijetu videoigara došlo je do velikih promjena s posvemašnjom digitalizacijom i tehnološkim boom-om. Ono što je bilo uspješnica do prije samo pet do deset godina, sad je već predmet podsmjeha, a slična sudbina čeka i videoigre koje su sad u trendu. Jednostavno, svijet videoigara se razvija punom parom, a s njim i tržište videoigara i digitalno gospodarstvo

Videoigre su još jedna pojava novog doba koja je donijela niz pitanja i dvojbi. Zadnjih godina puno se više stavlja naglasak na loše učinke, zabranu i kontrolu videoigara, posebice za mlade. Ističe se otuđenost i ovisnost mladih o videoigrama, pa se s pravom zapitamo je li stanje krajnje alarmantno? No, da nije sve baš tako i da videoigre treba priznati kao moderan oblik zabave, ali i više od toga, ukazuju stručnjaci za videoigre i oni koji od videoigara žive.

Videoigre su e-sport

- Mlada dobna skupina srednjoškolaca i studenata najviše vremena provode igrajući videoigre, otprilike nekoliko sati tjedno, najviše preko vikenda. Zrelija dob također igra videoigre, no gledano vremenski, u manjoj mjeri. Kad kažete videoigre mnogi se zaustave na popularnim adrenalinskim igrama kod mladih, no tu treba uključiti i širi spektar aktivnosti. Videoigre podrazumijevaju, ne samo adrenalinski tip na kojeg se djeca brzo navuku, već i visoko kvalitetne edukativne igre, ali i natjecanja u videoigrama, to jest e-sport u kojem se zadnjih godina vrti veliki novac. Stvar je u tome, da mlade treba educirati oko videoigara, upućivati ih da prate stručnjake u tom području i recenzije kako bi izgradili mehanizam kojim će se oduprijeti igrama niske kvalitete, govori prof.dr.sc. Josip Ćirić s Odjela za informacijske znanosti zadarskog Sveučilišta.

image

Kad je riječ o pitanju ovisnosti o videoigrama, važno je naglasiti da tu nije riječ o ovisnosti već o bihevioralnom poremećaju

Pixabay

Kako ne “zaglaviti”?

Mladi su i sami svjesni kako prepuštanje gamingu bez bilo kakve granice može biti štetno i nastoje pronaći dobru mjeru.

- Kao dječak sam i ja znao nekad zaglaviti u igricama i igrati ih više sati bez prestanka. To je bilo više kad sam dobio playstation 3 pa sam bio očaran time, no zadnjih godina nemam potrebu manijački igrati igrice. Sad se, na svom Youtube kanalu, više fokusiram na nekakve mini dokumentarce i komentiranje cijelog sadržaja oko jedne igrice, od cijene i ponude na tržištu pa do zanimljivih dijelova u samoj igrici. Obrađujem single player igre, iako više preferiram multi player igre u kojima možete slobodno komunicirati s drugim igračima. Također, obrađujem i stare video igre na koje neki s nostalgijom gledaju i ističem njihovu kvalitetu i razliku u odnosu na današnje igrice. Važno je educirati i osvijestiti igranje kao jedan oblik zabave u slobodno vrijeme u kojem je bitna mjera. No, ako se izgubi ta mjera, zabrane i kontrole nisu od velike koristi, a to znam na vlastitom primjeru, jer sam znao izbjeći zabrane unatoč roditeljima i školi, govori nam Rene Ernesto Bogeljić, mladi zadarski youtuber i gaming analitičar.

Digitalizacija mijenja svijet video igara

U svijetu videoigara došlo je do velikih promjena s posvemašnjom digitalizacijom i tehnološkim boom-om. Ono što je bilo uspješnica do prije samo pet do deset godina, sad je već predmet podsmjeha, a slična sudbina čeka i videoigre koje su sad u trendu. Jednostavno, svijet videoigara se razvija punom parom, a s njim i tržište videoigara i digitalno gospodarstvo.

image

Prof.dr.sc. Josip Ćirić s Odjela za informacijske znanosti zadarskog Sveučilišta već dulje vrijeme znanstveno proučava videoigre

F&ST

- U odnosu na videoigre do prije deset ili dvadeset godina današnje video igre su više sofisticirane i zasigurno privlače više korisnika i igrača. Nekad su videoigre bile stvar entuzijasta koji su igre stvarali između sebe, a ne za širu publiku, te profit nije bio toliko u fokusu. S razvojem tehnologije i kreativne industrije, razvijale su se veće tvrtke koje su stavljale profit na prvo mjesto, ali i gledale igre prilagoditi širem broju korisnika. Tako smo došli do današnjeg stanja po pitanju videoigara gdje imate mnoštvo sadržaja, ponude i novih verzija igara. No, istodobno je važno razlikovati kvalitetu od lošeg sadržaja i nikakvih igara, ističe profesor Ćirić.

Videoigre kao tehnološki naprednije igračke

Unatoč svom sjaju i prednostima videoigara, uvijek će u zraku ostati visjeti problem ovisnosti i otuđenosti koje će kritičari vješto iskoristiti. Pri tom, ne treba u cijelosti odbaciti te pojave, no one su više stvar pojedinaca, ali ne i svakoga tko odluči potrošiti slobodno vrijeme igrajući igricu.

- Kad je riječ o pitanju ovisnosti o videoigrama, važno je naglasiti da tu nije riječ o ovisnosti već o bihevioralnom poremećaju, kako bi rekli psiholozi, koji možemo usporediti s neprestanim gledanjem filmova ili konstantnim kockanjem. Obično, po pitanju videoigara imate dvije različite projekcije. Jednu iznose neigrači videoigara, koji prvo uočavaju potencijalno nasilje iz videoigara koje se može prenijeti u stvarnost, i dosta negativno pristupaju videoigrama, a drugu iznose sami igrači koji su dobrano svjesni virtualnog aspekta njihove zabave i ne gledaju na sve toliko opasno. Mišljenja sam kako neigrači imaju nerealan strah od igara i kako su videoigre samo bolje igračke koje današnja djeca i mladi imaju u odnosu na nas nekada, objašnjava profesor Ćirić.

Da su videoigre samo bolje igračke za zabavu koje mladi danas imaju slažu se i u nedavno otvorenoj gaming caffe igraonici u Zadru, gdje ističu socijalnu komponentu njihove poslovne priče i na neki način daju lijek za otuđenost među mladima upravo kroz videoigre.

image

Gaming caffe u Zadru spaja videoigre i druženje

Šime Kužić

Video igre mogu danas povezati ljude

- Naši korisnici dolaze u skupinama, kao družine koje žele zabavu i opuštanje uz videoigre. Dobar dio njih imaju kod kuće kvalitetni PC uređaj i gaming opremu, no ovdje dolaze zbog društva i zajedničkog provođenja vremena. To vam je stvar kao i s kafićima. Svatko od nas može kavu i kući popiti, no idemo u kafić zbog ugođaja i druženja. Po istom principu i ovdje dolaze. Na neki način uspjeli smo kroz videoigre, koje se smatraju otuđujućim faktorom i nečim što stvara društvenu izolaciju, postići povezivanje i socijalizaciju ljudi, naročito mladih. Kroz našu ponudu uvijek se radi na povezivanju igre, zabave i druženja za sve generacije, od klinaca iz osnovne škole pa do zrelijih dvadesetogodišnjaka. Zadranima smo ponudili mjesto za visokokvalitetni gaming i što je najvažnije, mjesto za druženje i zabavu unutar kojega razbijamo sterotipe o gamerima kao izoliranim pojedincima koji su zaglavili u virtualnom svijetu, ističe Mirko Kežić, voditelj gaming caffe-a.

Videoigre imaju mnoštvo aspekata unutar kojih, kažu naši sugovornici, ipak treba dati prednost onim pozitivnim, na kraju krajeva zato što su videoigre prije svega jedan oblik zabave u 21.stoljeću, ali pri tom i zadržati oprez te ne izgubiti vezu sa stvarnosti.

19.04.2025., 11:02h
19. travanj 2025 11:04