Kupljen je hemodinamski monitor, odnosno HEMOSPHERE hemodinamsko-oksimetrijska platforma. Najnoviji je to i najnapredniji monitoring sustav američkog proizvođača EDWARDS, namijenjen praćenju najtežih bolesnika u operacijskim dvoranama i Jedinicama intenzivnog liječenja. Ovaj monitor objedinjuje čak 5 naprednih modela monitoriranja bolesnika u jednom uređaju što ga također čini jedinstvenim. Ovisno o potrebama i stanju bolesnika, anesteziolog može koristiti od potpuno neinvazivnog modela, pa do AI modela hemodinamskog nadzora bolesnika. Ovaj potonji, kroz napredni model umjetne inteligencije i parameter HPI (hypotension prediction index), sugerira anesteziološkom timu moguću skoru hemodinamsku nestabilnost prije nego ona bude vidljiva kroz klasične parametre i promatranja. Na taj način nastup nestabilnosti moguće je prevenirati da se uopće ne desi. Jedna je ovo sasvim nova dimenzija svakodnevnog rada. Vrijednost monitora je 58.628,75 eura.
56.000,00 eura vrijedan je anesteziološki aparat Dräger Atlan A350/A350 XL. Ova nova platforma pruža fleksibilnost, a klipni ventilator visoke preciznosti potpora je za mjere poštedne ventilacije pluća. Korisno je to za perioperativnu funkciju pluća što u konačnici poboljšava ishod liječenja.
Na Odjelu za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu instalirana su i puštena u rad „pametna medicinska kolica“. Ona funckioniraju kao potpuno digitalizirana mobilna radna stanica. Osiguravaju pristup bolničkom informacijskom sustavu na svakom radilištu unutar bolnice te efikasno vođenje zdravstvene administracije u realnom vremenu. Pružaju i preduvjete za automatizirano bilježenje vitalnih znakova pacijenata, podjelu jedinične terapije i čitav niz drugih radnji koje podrazumijevaju njegu pacijenta. Pametna medicinska kolica su primarno osobni asistent medicinskim sestrama i tehničarima, no namijenjena su i liječnicima. Njima služe kako bi u jutarnjim vizitama mogli upisivati terapiju u bolnički sustav i kako bi imali brži pristup podacima za konzultacije.
Osnovni cilj implementacije ovog proizvoda u bolnički sustav jest unaprijediti uvjete rada medicinskih sestara, povećati razinu digitalizacije zdravstvene administracije, povećati sigurnost pacijenata i omogućiti više vremena za njegu istih. Vrijednost investicije iznosi 16.325,00 eura.
Digitalni vizualizator vena, AccuVein, također je novost na Odjelu. Uređaj je to koji služi za digitalni prikaz krvnih žila u stvarnom vremenu, čime je olakšano postavljanje venskog puta i pregled prohodnosti vena. Uređaj je mobilan i lagan, mase svega 275g. Lako se pretvara u „hands-free“ uređaj za korištenje na stalku ili s držačem. Ne zahtijeva kalibraciju i lako se čisti i dezinficira. Uređaj može detektirati krvne žile minimalne debljine vlasi ljudske kose do dubine od 10 mm. Opremljen je Lithium Ion baterijom s prikazom stanja napunjenosti koja osigurava neovisan rad u trajanju od tri sata. Njegova vrijednost je 6.500,00 eura.
Za potrebe Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu kupljen je i ultrazvučni uređaj Vivid iq, proizvođača GE HealthCare. Prijenosni je ovo aparat koji omogućava vrhunske slike gdje god se pacijent nalazi i idealan je suputnik našim liječnicima u hitnim stanjima. Integrirana baterija garantira neprekinutu skrb neovisno o situacijama u kojima se pacijent i bolnica mogu zateći. Vrijednost UZV uređaja iznosi 56.087,50 eura.
Velika su ovo i značajna ulaganja u Odjel za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu koja jamče još bolju zdravstvenu skrb. Opća bolnica Zadar je za kupnju ovih uređaja izdvojila 193.541,25 eura vlastitih sredstava.