Zadrani su kvantitetom dominirali i ovogodišnjom 34. Sabatinom sa 195 poslanih uzoraka, ali i kvalitetom, uzevši čak 167 nagrada, najviše zlatnih. OPG ANA MILIĆ iz Sali šampion je crnih mladih vina za MERLOT 2024.; šampion otvorenih vina je CABERNET SAUVIGNON 2017. POLJAK VINA najbolje otvoreno crno vino i šampionsku titulu za buteljirana vina jer je OPG ŠIME ŠKAULJ za svoj CARL GUSTAF 2016. uzeo titulu u kategoriji crnih suhih i polusuhih vina.
Među šampionima novum nam je Ana Milić dok su ostale dvije titule uzeli profesionalci Šime i Tomislav Škaulj i Trifun Poljak. Dok smo kod mladih vina s iznimnom dominacijom Zadrana po broju poslanih uzoraka kao i kod otvorenih to očekivali i na to navikli, kod buteljiranih dakle vina na tržištu gdje se Zadranima zalome nagrade ali daleko od toga da su garantirane u konkurenciji silnih hrvatskih posebice južnijih od nas vinara i vinarija s slavljenim i godinama odležanim plavcima i pošipima, a ubacuju se odnedavno i Korčulani s Grkom, no sad su ovdašnji vinari i u tom ravnopravni
Zadrani i Sabatina
Ovdašnji su vinari u recentno vrijeme prepoznali i obljubili ovu manifestaciju u čijim prvotnim izdanjima nisu imali bitnijeg učešća, a pošteno rečeno nisu baš ni imali s čime učestvovati. No Zadrani sada već tradicionalno masovno sudjeluju na ovoj manifestaciji i niz godina šalju najveći broj uzoraka što su učinili i ove godine sa 195 uzoraka vina i alkoholnih pića ili 43% svih dostavljenih uzoraka odnosno 45% dostavljenih uzoraka iz Hrvatske. Prvotno uzimajući nagrade za mlada vina što je kategorija vina ovogodišnje netom završene berbe gdje na Sabatinu masovno uzorke šalju ovdašnji profesionalci ali i ogroman broj onih koji su to tek djelomično (OPG-ei raznih namjena ili budući vinari koji se tek grade) kao i amateri koji Sabatinu obožavaju. To je već zadarski fenomen jer od 199 mladih vina 133 su stigla iz Zadra. Zadrani su tradicionalno i najmasovniji kod tzv. otvorenih vina, a pojasniti je lošije upućenima da je riječ o vinima koja nisu izašla na tržište, dakle nisu buteljirana nakon što su prošla provjeru i ocjenu u Zavodu za vinogradarstvo i vinarstvo i dobila poreznu markicu, već se dio njih (kod profesionalaca) za to priprema, dok dio nikad ni neće na tržište. To su starija vina od godine do niza godina, a i tu su Zadrani dali 39 ali ipak od 98 uzoraka. Konačno posljednjih godina i u kategorijama vina na tržištu imaju zapažene uspjehe. To ovdašnji vinari pripisuju činjenici da je bilo teško konkurirati tradicionalno slavnim proizvođačima Plavca malog crnog u nizu mogućih varijacija i nazivlja, s odležanim maturiranim vinima, odnosno slavi posebice Pošipa. Sada je struka i ovdje dosegla vrhunski nivo a i vinari osim mladih vina imaju i odležala sazrela višegodišnja vina.
Edukativni program
Sabatina u višednevnom trajanju sadrži izniman broj sastavnica od sajma vinogradarstva i vinarstva do iznimnog broja radionica, prezentacija aktualnog stanja vinogradarstva i vinarstva, predstavljanje novih proizvoda, tehnologija, projekata,.. Istaknimo Znanstveno-stručni skup o vinogradarstvu i vinarstvu u organizaciji Agronomskog fakulteta uz moderatora prof. dr. sc. Edija Maletića. Spomenimo i praktikum kojeg je vodio naš Zvonimir Vlatković - Odraz na vinogradarsku proizvodnju kroz utjecaj klimatskih čimbenika u proizvodnoj 2024. na području Zadarske županije. Obilježeno je i 160 godina od osnivanja prve zadruge u Dalmaciji, te podsječeno na slavne dane danas zanemarenog zadrugarstva ali i 60 godina od zaštite prve hrvatske robne marke DINGAČ, kada je kao prvo vino u bivšoj državi ovaj lokalitet i izvedba Plavca malog crnog međunarodno zaštićena i u Švicarskoj. Samom skupu prethode nagrade zaslužni pojedincima za razvoj i popularizaciju vinogradarstva i vinarstva a “finale” počinje proglašenjem najboljih otvorenih i mladih vina na Sabatini 2024. Vrhunac je Svečano uručivanje priznanja za kvalitetu i izgled buteljiranih proizvoda te Proglašenje šampiona Sabatine 2024. I prije ocjenjivanja stigle su u Zadar nagrade odnosno Poljoprivredna, prehrambena i veterinarska škola “Stanka Ožanića” dobila je priznanje svog imenovatelja - “Stanko Ožanić” koji se dodjeljuje za sveukupni doprinos unaprjeđenju vinogradarstva i Sabatine, dok je priznanje “Stjepan Bulić” za doprinos unaprjeđenju vinarstva primila Marina Pavlović. Priznanja su otišla i Nikši Mimici iz Omiša, Frani Baničeviću iz Smokvice, Pz Trs iz Iloka, Časopisu Turizam INFO te Primorsko goranskoj županiji.
Zadarski šampioni i zlata
Krenuti je s kraja s velikim finalem kada se dodjeljuju nagrade buteljiranim vinima, dakle na tržištu gdje su zablistalo naši Škaulji odnosno OPG Šime Škaulj kojeg vodi sa cijelom obitelji i sinom Tomislavom koji je sadašnji “motor” vinarije, a nagrada je išla za dobrano odležalo jubilarno i simbolično vino Carl Gustaf nastalo kao podsjetnik na boravak švedskog kraljevskog para u vinariji. Polusuho je vino kasne berbe Merlota i Cabernet Sauvignon-a dobrano od 2017. odležalo i barikirano. U ovoj najzahtjevnijoj i “kraljevskoj” kategoriji ovdašnji su se vinari teško uspinjali k uspjehu, a uvijek se radi o profesionalcima, a kako ih i nije bilo puno, odnosno svega 14 uzoraka navest nam je svih poglavito jer su osim šampionskog Škaulja većinom zlatni sa devet (9) takvih medalja. Redom bodova jednu je uzela vinarija Duška Jokića za Cuvee naše gotovo standardne iznimne mješavine Cabernet Sauvignona, Merlota i Syraha također iz 2017.; Obrt KerVin Tomislava Glavića za Cuvee Martin iste mješavine iz 2020, te za Cabernet Franc iz 2018. (njega ovdje jedini i ima i radi); Fiolići (Dario, Ana i Mario) za Fiolić 18, a riječ je o istoj mješavini naravno barikiranoj iz 2018. te Maraštini iz 2020.; Stjepan Vučemilović za svoje Desertno vino (koje još ne zovemo Prošek) iz 2022.; Kraljevski vinogradi Milenka Raića i Zorana Pantalona za svog Gladiatora iz 2019. jednu smjelu mješavinu Plavca malog i Merlota i Syraha, naravno barikiranu i doležalu i PZ MasVin Radoslava Bobanovića i Željka Uzelca za svoj Cabernet Sauvignon iz 2019. te Crljenak iz 2019. Dakle sve odreda stari profesionalni znanci, a uvijek kažem da šteta što ih se još pet, šest, ma i više vrsnih nije odazvalo jer imaju vina koja ovakva priznanja zaslužuju, pa i dobiju gdje ih pošalju. UZ nešto iznimki, i hvalabogu na spomenutoj Maraštini i Crljenku, ostaju ovdašnji vinari vladari one tri čuvene svjetske, odnosno izvorno francuske sorte s kojima rade grom vina, prema mom dubokom uvjerenju najbolja u zemlji, i za pokazati cijelom svijetu, makar im to mnogi tzv. opinion makeri u hrvatskoj vinskoj publicistici i “kolimnistici” ne priznaju ili izbjegavaju priznati, ne želeći prihvatiti da ovaj kraj u nizu terroir-a daje nevjerojatan odnos šećera i kiselina uz neodoljive arome, naravno u rukama majstora. Srebra su išla tri, Škaulju i Kraljevskim, i opet sve za crna, pri čemu naglašavam dva Crljenka, koja nam također zaslužuju bitniju nacionalnu pažnju, kad već za međunarodnu nemamo količine, te jedna bronca Željku Vrsaljku za Syrah. Uglavnom od 14 poslanih jedan šampion, devet zlata 3 srebra i jedna bronca. Svi nagrađeni a tri četvrtina najvišim rangom ocjena.
O otvorenim i mladim vinima - sve najbolje
U kategoriji otvorenih vina, a riječ je ipak mahom o “ozbiljnim” vinima profesionalaca ili onih koji će to kad tad postati 32 su nagrađena od čega je jedan Trifun Poljak - šampion crnih sa svojim Cabernet Sauvignonom iz 2017. Stiglo je Zadranima i šest velikih zlata (iznad 90 od 100 bodova) gdje se profesionalcima (Jokić - Cuvee 2019., Vučemilović, desertno 2023., Poljak Syrah 2018.) pridružuju već odavno nam u smotrama prisutni i nagrađivani još ne profesionalci Valerio Skoblar (Cabernet Franc 2020.) i Stipe Ligutić (Plavac Mali 2022.). “Obična” zlata ne možemo sva navesti ali recimo da je takvih Zadranima dodijeljeno 15 gdje su uz profesionalce prisutni već dulje nam znatni recimo amateri, jer nisu profesionalno registrirali i buteljirali vina za tržište, makar je glupo ljude koji rade zlatna vina zvati amaterima, pa je bilo još osam srebrnih diploma i dvije brončane. Uglavnom od 39 poslanih 32 su uzela priznanja.
Kod mladih gdje Zadrani caruju imamo šampiona u OPG-u ANA MILIĆ, Sali s ovogodišnjim Merlotom. Velike su zlatne diplome došle Vučemiloviću i PZ MasVin za dva Merlota i Maraštinu, a zlata je “palo” još 39, čak 53 srebra i 17 bronci, odnosno 113 priznanja za većinu od 133 poslana uzorka.
Kod jakih alkoholnih pića nismo imali šampiona a vrijedi istaći da je od devet poslanih uzoraka osam nagrađeno. Najviše nagrađeni istaknimo jer je isto riječ o vinu tj. pjenušcu makar od meda, a dobio je veliku zlatnu diplomu Martin Baričević za svoj brand BARICHEVICH 1853 TULO. Kažimo da je ovaj pjenušac od meda ovdje već nagrađivan i bio je prvi ovdašnji pjenušac prije nego su u Degarri napravili Primo, kao prvi nam vinski pjenušac. “Obična” su zlata uzeli Mate Dušević, čak 4, te po jedno opet Baričević te Željko Brala.
Fantastičan uspjeh Zadrana pretegao se dakle na sve kategorija. Ovogodišnja je Sabatina potvrdila ljubav Zadrana prema ovoj smotri. Također je potvrdila da se ovdje još uvijek rade dominantno crna vina i da su u prosjeku bolja od bijelih, makar imamo i bijelih s kojim se valja ponositi, te da su ovdašnje izvedbe tri vrhunske francuske sorte - Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah i dalje ovdašnji ključni aduti i najveća postignuća.