Do sada je ocijenjeno 55 hrvatskih ulja, 45 su zlatna, a brojem medalja Hrvatska je trenutačno prvak ispred Italije i SAD-aDamir Maričić
StoryEditor
HRVATSKI ULJARI U NEW YORKU

Hrvatski uljari dosad “pomeli” konkurenciju u New Yorku

Hrvatska 2025. ima za sad 45 zlata i 10 srebrnih priznanja, ukupno 55 medalja od 142 poslana uzorka. Ocjenjivanje se nastavlja, pa ćemo o konačnim rezultatima moći izvjestiti tek na kraju. Hrvatska je lani dostavila samo 97 uzoraka, pa su nas Italija i Amerika prestigle brojem medalja. No, ono u čemu Hrvatska stoji kao prvak posljednje tri godine je broj nagrađenih ulja u odnosu na broj poslanih

Nekoliko godina naši uljari organizirano odlaze na najveće svjetsko ocjenjivanje i nadmetanje za maslinova ulja, a riječ je o New York International Olive Oil Competition (NYIOOC). Iako smo još daleko od 30. travnja, kada se objavljuju svi rezultati, a koje sukcesivno publiciraju tjedno, odlučili smo se za sadašnji ranu objavu, jer Hrvatska je za sad šampion ispred Italije i SAD-a, a Zadarska županija, s “epicentrom” u Pakoštanima, predvodi hrvatski uspjeh s 11 zlata, gotovo 25 posto dosad osvojenih za Lijepu našu.

Razlozi (pre)uranjene objave

Ondje inače imaju neuobičajen način izvještavanja i oglašavanja rezultata. Kušaju i ocjenjuju ulja po grupama kroz par mjeseci, a rezultate objavljuju tjedno. Lani smo izvijestili kako je malena Hrvatska 2024. godine, na njujorškoj najvećoj svjetskoj smotri ulja, osvojila 60 zlatnih i 18 srebrnih, odnosno 78 medalja od 97 poslanih ulja, čime su 80 posto ovdašnjih dostavljenih ulja uzela istaknute nagrade, što znači da su naši uljari najkvalitetniji na svijetu, posvećeni samo izvrsnosti, kad smo već s količinama skromni. Time je ponovljen preklanjski rezultat (tada s puno masovnijim učešćem odnosno 131 uljem, dok nam je nedostižan ostao onaj iz 2022. kada je iz Hrvatske dostavljeno 107 ulja ali ih je 96 ili 90 posto dobilo prestižne nagrade). Zadarski uljari dali su tome tada prilog s 11 medalja, od čega 7 zlata i četiri srebra. Sad smo na pola ocjenjivanja već nadmašili taj rezultat u zlatima, a neki od standardnih zlatnih uljara još nisu ni došli na red.

Razlog za sadašnju (pre)uranjenu objavu je taj nevjerojatan rezultat, jer do sada je ocijenjeno 55 hrvatskih ulja, 45 su zlatna, a brojem medalja Hrvatska je prvak ispred Italije i SAD-a, dok ostale uljarske zemlje debelo zaostaju. Od toga 11 zlatnih su iz Zadarske županije, a najviše njih 7 stiže u Pakoštane! Stižu za ulja Leut, Olea Viola, Antino, Skipper - Mario Barešić, Leut Grupa, Dalma Premium i Plavica.

- Leut je maslinovo ulje nagrađeno zlatom kao visoko kvalitetno ekstra djevičansko organsko ulje iz Dalmacije, Zadarske županije - Pakoštana proizvedeno od Leut grupe. Ulje je srednje pikantnosti, blend više sorti s istaknutim okusima i aromama paprika, bazilika, rajčice, zelenog papra i vanilije, navode organizatori za jedno od zlatnih pakoštanskih ulja.

Olea Viola je ulje OPG-a Celini iz Pakoštana ovogodišnjih pobjednika njihove smotre u Maškovića hanu, a iz New Yorka navode, dajući im zlato, kako je intenzivno ekstra djevičansko puno zelene voćnosti, srednje pikantnosti i srednje gorčine, Antino je ulje Ante Vulina također ovjenčano zlatom s niz komplemenata i monosortno je od oblice, a Plavica je ulje također od oblice, a proizvodi ga OPG Didini Vrtovi - Agroturizam Plavica iz Pakoštana.

image

Dosadašnja rang lista NYIOOC-a

Damir Maričić

Dosadašnji rang zemalja

Hrvatska 2025. ima za sad 45 zlata i 10 srebrnih priznanja, ukupno 55 medalja od 142 poslana uzorka. Ocjenjivanje se nastavlja, pa ćemo o konačnim rezultatima moći izvjestiti tek na kraju. Hrvatska je lani dostavila samo 97 uzoraka, pa su nas Italija i Amerika prestigle brojem medalja. No, ono u čemu Hrvatska stoji kao prvak posljednje tri godine je broj nagrađenih ulja u odnosu na broj poslanih. U 2024. od ukupno poslanih ulja, 82 posto je nagrađeno, dok je Italija imala oko 60-tak posto nagrađenih, a drugi i manje. U 2022. smo sa 107 uzoraka imali 96 nagrađenih, odnosno 90%, najviše što je ikad jedna zemlja imala. Dakle, posvećenost izvrsnosti a ne količini, jer smo u količinama u usporedbi sa Španjolskom, Italijom ili Grčkom zanemarivi.

Italija za sad ima 38 zlata i šest srebrnih odličja, odnosno 44 nagrađena ulja, ali je iz Italije poslano 241 uzorak, pa konačan rezultat tek treba vidjeti, a sigurno je da će imati više nagrada od nas na toliki broj poslanih ulja, ali će nama biti bitno vidjeti postotak izvrsnosti. SAD imaju za sad 15 zlata i 16 srebrnih odličja, odnosno 31 nagradu. U svakom slučaju, za sad je Hrvatska prva, makar će nas vjerojatno nadmašiti brojem nagrada Italija, dok ostale zemlje a broju dostavljenih uzoraka ne bi trebale, iako su i Španjolci poslali 125, a Grci 136 uzoraka, ali im kvaliteta nikad ne hvata Hrvatsku. Ponovimo, kada su količine u pitanju, Španjolce ne može uhvatiti nitko, pa ni Talijani niti Grci.

Dosadašnji dobitnici iz Zadarske županije

1. Dolina Maslina Blend, zlato

2. Eden’s Mediterraneo, srebro - OPG Rajner i Sinovi - Stankovci

3. Eden’s Olea, zlato - OPG Rajner i Sinovi - Stankovci

4. Olio D’oro Galjin Dvor, zlato - Županović Radoslav - Kruševo

5. Antino, zlato - OPG Ante Vulin - Pakoštane

6. Leut, zlato - Leut Grupa, Sebastian Adžić - Pakoštane

7. Dalma Premium, zlato - OPG Lalin - Pakoštane

8. Olea Viola, zlato - OPG Celini - Pakoštane

9. Plavica, zlato - OPG Didini Vrtovi - Agroturizam Plavica - Drage-Pakoštane

10. Pudarica, zlato - OPG Šoša, Zadar

11. Skipper, zlato - Mario Barešić -Drage-Pakoštane

12. Koruna, srebro - OPG Surać - Zadar

13. Leut, zlato - Leut Grupa - Pakoštane

14. Birkić, srebro - OPG Ivan Birkić - Biograd na Moru

23.03.2025., 09:28h
Damir Maričić
09. travanj 2025 20:01