Jabuka je listopadno drvo iz porodice Rosaceae, poznato po svojim slatkim, jabučastim plodovima. Uzgaja širom svijeta, a najviše se uzgaja vrsta iz roda Malus. Ovo drvo porijeklom je iz srednje Azije, gdje se i danas mogu naći njeni divlji preci. Tisućama godina su jabuke uzgajane u Aziji i Europi, a u Sjevernu Ameriku donijeli su je europski doseljenici. One imaju religijsku i mitološku važnost u mnogim kulturama, naročito nordijskoj i grčkoj, kao i u europsko-kršćanskim tradicijama.
Svjetski dan jabuka obilježava se 20. listopada. Jabuci se tepa da je kraljica voća, kroz legende i mitove tu je od početka svijeta, a zahvaljujući njoj, kaže priča, Newton je otkrio gravitaciju. Najpoznatija izreka o jabuci je ona ‘jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van’, što znači da za bolje zdravlje i opće stanje organizma trebate pojesti jednu jabuku dnevno. Najčešće jesenske sorte jabuka su Prima, Gala, Priscilla, Spartan, Elstar, Jonagold.
Razlozi zbog kojih je jabuka najzdravije voće na svijetu
Jabuke se mogu jesti sirove, kuhane, prerađene u sokove, marmelade, želee, a poznat je i cijenjen jabučni ocat. Bogate su hranjivim sastojcima, zapravo su gotovo svi potrebni nutrijenti zastupljeni u minimalnim količinama.
Jabuka je voće koje se često nađe i u dijetama za mršavljenje, jer sadrži više od 10 posto dnevne količine dijetalnih vlakana koju preporučuju nutricionisti. Općenito, postoji niz razloga zašto trebamo jesti jabuke koje se opravdano nazivaju najzdravijim voćem na svijetu.
Vlakna iz jabuke smanjuju rizik od Parkinsonove bolesti
Ljudi koji jedu hranu bogatu vlaknima dobivaju određenu količinu zaštite od Parkinsonove bolesti. Ovu bolest karakterizira poremećaj središnjeg živčanog sustava, a jabuka sadrži flavonoide - fitokemikalije koje imaju antioksidansni učinak na živčani sustav.
Smanjuje rizik od tumora
Zbog bogate količine flavonoida, jabuka smanjuje rizik od raka prostate i pluća. U kori se nalazi pregršt slojeva triterpenoida, koji mogu spriječiti ili ubiti stanice raka, a to se posebno odnosi na jetru, debelo crijevo i rak dojke.
Jača imunološki sistem
Jabuka je bogata vitaminom C, potrebnog za obnovu imunološkog sustava. U prosječnoj jabuci ima oko osam miligrama vitamina C, što je 14 posto od dnevne potrebe.
Liječi proljev i zatvor
U slučaju zatvora, vlakna jabuke upijaju vodu iz crijeva kako bi bolje radila, a u slučaju proljeva upijaju višak vode iz stolice.
Poboljšava pamćenje
U jabuci se nalazi velika količina željeza koja smanjuje koncentraciju toksičnih materija u moždanim ćelijama i usporava učinke starenja na rad mozga, a potiče i proizvodnju acetilkolina koji jača komunikaciju između živčanih stanica i pomaže u pamćenju.
Smanjuje rizik od dijabetesa
Žene koje jedu najmanje jednu jabuku dnevno imaju 28 posto manje izgleda da razviju dijabetes tipa 2. Jabuke su bogate vlaknima i antioksidansom antocijaninom koji otapa šećer u krvi.
Smanjuje razinu kolesterola
Topiva vlakna u jabuci vežu se s mastima u crijevima, a pektin sprječava apsorpciju masti, pa se smanjuje razina kolesterola u krvi.
Čisti zube i uništava štetne bakterije
Konzumacija jabuka jača zube. Jabuka sadrži fosfor, kalcij i fluor koji pomažu pri sprečavaju razvoj karijesa. Možda zvuči nevjerojatno, ali pranjem zubiju uništavamo 60 posto bakterija u ustima, a jedenjem jabuke čak 90 posto!
Ublažava probleme s disanjem
Kora jabuke sadrži kvercetin, vrlo jaku antioksidansnu tvar, koja pozitivno djeluje na ljudski organizam. Istraživanja su pokazala da djeluje protuupalno, antialergijski i antivirusno. Smanjuje razvoj dijabetesa, zgrušavanje krvi i stvaranje mokraćne kiseline. Kvercetin utječe i na dišni sustav. S konzumacijom pet ili više jabuka tjedno unaprijeđuje se rad pluća.
Jabuke su voće koje, zapravo, uvijek imamo kod kuće. Ima ih 10 tisuća različitih sorti, a često se koriste i u pripremi slastica. Coolinarika ima recept za kolač od jabuke i cimeta, savršen spoj za hladnije dane.
Brzi kolač od jabuke i cimeta
Sastojci
4 jaja
3 dcl smeđeg šećera
2 dcl ulja
6 dcl brašna
1 prašak za pecivo
1dcl mlijeka
1 vanilin šećer
60 dkg jabuka-oguljenih
cimet
Priprema
Pjenasto izmiksati jaja sa šećerom i vanilin šećerom, dodati ulje i mlijeko i opet izmiksati. Zatim umiješati brašno s praškom za pecivo i sve dobro izmiksati. Jabuke oguliti i narezati na kockice, posipati ih cimetom (količina po želji), izmiješati te dodati u tijesto. Sve lagano izmiješati kuhačom, ne mikserom. Izliti u pouljen i pobrašnjen protvan i peći u zagrijanoj pećnici na 180 stupnjeva oko 50 minuta (najbolje provjeriti čačkalicom). Gotov kolač obilno posipati šećerom u prahu. (ZT)