Tiramisu prvi put je napravljen u Sieni, koja se nalazi u regiji Toskana u Italiji. Torta je napravljena u čast posjeta velikog vojvode Cosima Medicija III. Zbog tog događaja Tiramisu se zove Zuppa del duca, što u prijevodu znači “Kneževa juha”. Kako mu se torta jako svidjela, vojvoda je recept ponio sa sobom u Firencu. U devetnaestom stoljeću tiramisu je postao iznimno popularan među engleskim intelektualcima i umjetnicima koji su živjeli u Firenci. Na taj je način stigao u Englesku, gdje mu je popularnost još više porasla. Kaže se da je današnja verzija tiramisua nastala u restoranu “Le Beccherie” u talijanskom gradu Trevisu, smještenom sjeverozapadno od Venecije. Postoje razne priče i legende o venecijanskim kurtizanama koje su radile u bordelu iznad ovog restorana. Prema jednoj od tih legendi, tim je damama trebalo nešto što će ih “podići” i osvježiti u pauzama između brojnih susreta - tako je tiramisu i dobio ime. Drugi izvori tvrde da je tvorac ove fantastične delicije Roberto Linguanotto, koji je ujedno bio i vlasnik restorana “Le Beccherie”. Ono što se pouzdano zna je to da se prvi recepti pod nazivom “Tiramisu” spominju tek 1960. godine. Kada je u pitanju Amerika, ovaj kolač je početnu popularnost stekao u San Franciscu, a kasnije je postao popularan u cijeloj zemlji. U srpnju 2017. Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva službeno je uvrstilo tiramisu na popis tradicionalnih proizvoda regije Furlanija – Venecija – Julijska krajina.
Sastojci:
300 g piškota
500 g mascarpone sira
4 jaja
100 g smeđeg šećera (može i obični)
300 ml kuhane crne kave
2 žlice likera amareto ili ruma za kolače
Nezaslađeni kakao prah
Priprema:
Skuhajte kavu i dodajte 2 žlice amareta ili ruma. Ostavite da se ohladi.
Za pripremu, jaja prije upotrebe dobro je pasterizirati pomoću sirupa od vode i šećera. Odvojite bjelanjke od žumanjaka.
Sirup za pasteriziranje – na laganoj vatri otopite 50 g šećera s 25 ml vode i uz miješanje prokuhajte.
Pripazite da ne počne karamelizirati (tamniti). Sirup je gotov kada se stvore mali bijeli mjehurići.
Dok se sirup kuha, mikserom miješajte žumanjke. Kada je sirup spreman, prelijte ga preko žumanjaka
dalje miješajući otprilike 10-ak minuta dok se posuda potpuno ne ohladi – vaši žumanjci su pasterizirani.
Ubacite mascarpone u žumanjke te polako mutite kremu 2 do 3 minute.
Umutite bjelanjke mikserom i ponovno pripremite sirup za pasteriziranje prema gornjim uputama.
Dodajte sirup bjelanjcima i nastavite ih mutiti u čvrsti snijeg. Kada ste dobili čvrsti snijeg, umiješajte ga u kremu od žumanjaka i mascarponea.
Piškote umakati u skuhanu kavu te ih posložiti u posudu u jednom sloju. Preko njih razmažite polovicu kreme od jaja i mascarponea.
Na kremu posložite još jedan sloj piškota namočenih kavom pa premažite drugom polovicom kreme.
Napravite dva ili više slojeva, ovisno o veličini posude. Ne namačite piškote u kavi predugo jer će tiramisu inače postati gnjecav. Na kraju pospite kakaom bez šećera.
Ostavite da odstoji u hladnjaku barem 4 sata ili preko noći.
Napomena: Nemojte pretjerano miješati mascarpone, jer možete dobiti grudastu kremu ili izazvati razdvajanje masnoće, zbog čega, pri konzumiranju, imamo dojam da nam je nepce obložio fini masni film. Zbog toga koristite pjenjaču umjesto miksera, a ako baš morate koristiti mikser, pripazite da to odradite brzo i oprezno. Također, piškote ne smiju biti promočene tekućinom, ali ne smiju biti ni suhe, pa bi najbolje bilo umočiti jednu po jednu u vruću kavu, dvije do tri sekunde. Umjesto bjelanjaka, ako vam više odgovora, možete umutiti 250 ml šlaga.