Pjat pun okusaZadarski Tjednik
StoryEditor
ZA PRSTE POLIZAT

U srcu Zadra, na meniju pravi slavonski čobanac!

Za naše neizmjerne gastro užitke zaslužan je Kristijan, Osječanin kojeg je poslovna karijera zatekla u našem gradu. Iako priznaje da uživa u morskim plodovima i bogatstvu mediteranske kuhinje, Kristijan ne zaboravlja na svoje korijene

-Volim s vremena na vrijeme okupiti prijatelje, zapaliti kotlić u dvorištu i vratiti se kući kroz okuse i mirise čobanca, rekao nam je Kristijan dok pažljivo dodaje začine u brujajući lonac. Za njega, čobanac nije samo jelo, već prilika za druženje, razmjenu priča i smijeha.Tajna dobrog čobanca, otkriva nam, leži u strpljenju – sve vrste mesa koje koristi, od junetine i svinjetine do divljači, moraju se polako kuhati kako bi se okusi savršeno stopili. Ljuti, bogato začinjeni, s mesom koje se topi u ustima, njegov čobanac je putovanje u Slavoniju bez pokretanja motora.

- Svatko tko proba čobanac, ne zaboravlja ga lako. To je jelo s dušom, koje zagrije srce i pokrene priče, dodaje Kristijan dok ponosno promatra svoje goste kako uživaju u svakom zalogaju.

- Začini su ključni, dodaje, dok lagano miješa crvenu papriku u lonac, dajući jelu onu prepoznatljivu ljutinu i dubinu okusa. - Čobanac mora biti pikantan, ali ne toliko da prekrije okus mesa. Ovaj čobanac pripreman je na balkonu, uz pomoć plinskog plamenika, jer zapaliti vatru usred grada ili na samom balkonu nije baš preporučljivo.

- Moraš ga začiniti taman toliko da te zagrije, a opet da ne ‘ugasimo’ sve ostale okuse, nastavlja Kristijan.

Čim smo zagrabili prve žlice ovog zadarskog čobanca s okusom Slavonije, sve je bilo jasno – ovo jelo je puno duše, mirisa i okusa, baš kako treba biti.

Ako tražite jelo koje će zadovoljiti i najzahtjevnija nepca te unijeti toplinu i bogatstvo okusa u vaš dom, slavonski čobanac je pravi izbor. Ovo tradicionalno jelo, duboko ukorijenjeno u slavonskoj kulturi, poznato je po svojoj robustnosti i slojevitosti okusa koji se postižu dugim kuhanjem različitih vrsta mesa na otvorenom. Evo kako možete pripremiti slavonski čobanac kod kuće, korak po korak.

Napomena: Čobanac je jelo koje je najbolje kada se kuha na otvorenom i polako, omogućavajući da se okusi mesa i začina savršeno sjedine.

image

U procesu kuhanja

Zadarski Tjednik
image

Kuha se na balkonu

Zadarski Tjednik
image

Čobanac na vatri

Okusi.hr

Sastojci:

500 g svinjskih narezanih nogica

1 kg junećih kockica (ne od buta)

450 g divljači (najbolje srnetina ili meso laneta)

200-300 g svinjskih kockica

500-600 g luka

1 mrkva

1 fant za slavonski čobanac (začinska mješavina)

5 žlica slatke mljevene paprike

Pola do jedna žlica ljute paprike (po ukusu)

Četvrt žlice papra

1 žlica senfa

1 žlica soli (dodajte više po ukusu)

1 žlica vegete (dodajte više po ukusu)

Voda, uvijek pri ruci za dodavanje i reguliranje gustoće jela

Postupak pripreme:

1. Priprema povrća i začinske smjese:

Prokuhajte narezani luk i mrkvu u vodi.

U manjoj posudi pomiješajte fant za čobanac, slatku i ljutu mljevenu papriku s 4-5 decilitara vode tako da nema grudica.

2. Miksanje povrća:

Nakon 20 minuta kuhanja luka i mrkve, upotrijebite štapni mikser da izmiksate povrće u glatku “žele” smjesu.

3. Kuhanje mesa:

Dodajte 500 g svinjskih nogica u kotlić s povrćem i začinskom smjesom. Kuhati 15-20 minuta.

Zatim dodajte pripremljenu smjesu fanta i paprike.

Nakon 15 minuta dodajte divljač, uz postepeno dodavanje vode kako bi se održala željena gustoća. Važno je miješati svakih nekoliko minuta da se ništa ne zalijepi za dno.

20 minuta nakon divljači, dodajte juneće kockice. Nastavite paziti na gustoću i dodavati vodu po potrebi.

Nakon dodatnih 20 minuta, dodajte svinjske kockice.

4. Začinjavanje i dovršavanje jela:

Dodajte 1 žlicu vegete i soli. Postepeno, nakon probavanja, dodajte još malo soli i vegete prema ukusu.

Na kraju dodajte žlicu senfa, a po želji i dodatnu ljutu papriku i papar.

Nakon dodavanja svih sastojaka, svinjetina se mora kuhati još minimalno 80 minuta na jačoj vatri. U tom razdoblju možete dodati i goveđu kocku za juhu.

5. Završne provjere:

Tijekom zadnjih 80 minuta često miješajte i probavajte čobanac, prilagođavajući začinjenost i gustoću dodavanjem vode.

6. Serviranje:

Kada je čobanac gotov, poslužite topao uz svježi kruh ili kao samostalno jelo.

Kratka povijest čobanca

Čobanac je tradicionalno jelo iz Slavonije, koje su pripremali pastiri na pašnjacima. Kao što mu i ime sugerira, ovaj obrok su često spravljali čobani, koristeći ga kao bogat i nutritivan mesni obrok koji bi se na otvorenom polako kuhao na vatri tijekom nekoliko sati.

Kroz povijest, Slavonija je imala ključnu ulogu u prehranjivanju Hrvatske, zahvaljujući svojoj plodnoj panonskoj ravnici koja je od davnina privlačila različite civilizacije svojim poljoprivrednim potencijalom. Utjecaji istoka i zapada, koji su se često sukobljavali na ratištima, našli su zajednički jezik u kuhinji, gdje su se miješali austrougarski, orijentalni i izvorno hrvatski gastronomski elementi. Ta sinergija, u kombinaciji s bogatom poljoprivredom, oblikovala je karakterističnu slavonsku kuhinju koja koristi vrhunske lokalne sastojke. Povijesni tragovi, uključujući one iz nomadskih vremena i velikih migracija naroda, također su ostavili značajan utjecaj na načine prehrane u regiji.

Slavonska predanost kuhanju na otvorenom, pod vedrim nebom, i dalje je vrlo cijenjena i omiljena. Druženje oko vatre, uz kotliće, roštilje i ražnjeve, dočarava sliku života uz konje i kočije, na obalama rijeka Drave i Dunava ili u baranjskim močvarama, sve uz pratnju violina i tambura, stvarajući atmosferu neobične snage i jedinstvenog šarma.

27.11.2024., 13:23h
Zrinka B. Katičin
11. prosinac 2024 20:21