<p>Ako dođe do preranog pikiranja, važno je osigurati optimalne uvjete za oporavak i izbjeći dodavanje jakih gnojiva u početnoj fazi</p>
Ako dođe do preranog pikiranja, važno je osigurati optimalne uvjete za oporavak i izbjeći dodavanje jakih gnojiva u početnoj faziPixabay
StoryEditor
Savjeti agronoma

Kako prepoznati da smo rano presadili mladu biljku?

Posljedice preranog pikiranja mogu dovesti do oštećenja mladih i krhkih korijena, što smanjuje sposobnost biljke da apsorbira vodu i hranjive tvari

Pikiranje rasada, odnosno presađivanje mladih biljaka iz zajedničkih posuda u pojedinačne sadnice, važan je korak u uzgoju biljaka. Ako ga prerano obavite, može doći do niza problema koji negativno utječu na daljnji razvoj biljke.

Presađivanje mladih biljaka

Prerano pikiranje je presađivanje mladih biljaka prije nego što su one dovoljno razvile korijenski sustav i nadzemne dijelove. Obično se preporučuje da se presadnice pikira kada imaju 2-3 prava lista (nakon supstrata), a korijenski sustav je dovoljno razvijen da može podnijeti stres presađivanja.

Kako prepoznati da smo rano pikirali rasad:

- Slab razvoj korijena: Ako korijeni nisu dovoljno razvijeni, biljka će imati poteškoća u prihvaćanju novog supstrata. Korijeni mogu biti kratki, tanki i nedovoljno razgranati.

- Usporen rast: Biljke koje su prerano pikirane često pokazuju znakove usporenog rasta. Listovi mogu biti manji, a biljka općenito izgleda “zakržljalo”.

- Venuće i žutilo: Ako biljka nije spremna za pikiranje, može doći do venuća i žutila listova zbog stresa i nemogućnosti pravilne apsorpcije vode i hranjivih tvari.

Biljka u takvim okolnostima doživljava stres, što rezultira usporenim rastom i razvojem. Umjesto da se fokusira na rast, biljka troši energiju na oporavak. To je čini i osjetljivom na bolesti jer slabiji korijenski sustav i općenito slabija biljka podložnija je napadima patogena i bolesti.

Oporavak biljke

Oporavak biljke nakon preranog pikiranja može trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana, ovisno o vrsti, uvjetima uzgoja i stupnju oštećenja korijena. U tom periodu biljka će se prilagođavati novom okruženju, a korijenski sustav će se polako oporavljati i širiti. Važno je osigurati optimalne uvjete za oporavak: umjerenu vlažnost, toplinu i svjetlost.

U fazi oporavka nakon preranog pikiranja, nije preporučljivo dodavati prihranu s visokom koncentracijom soli (gnojiva), jer to može dodatno oštetiti mlade korijene i usporiti razvoj novih žilica.

Visoka koncentracija soli može uzrokovati osmotski stres, što otežava apsorpciju vode i hranjivih tvari. Međutim, fosforne formulacije mogu biti korisne čim se biljka počne oporavljati. Fosfor potiče razvoj korijena i pomaže biljci da se brže oporavi. Primjena blagih fosfornih gnojiva može potaknuti stvaranje novih korijena i poboljšati ukupnu vitalnost biljke.

Dakle, ključno je prepoznati pravi trenutak za pikiranje, kada je biljka dovoljno jaka i ima razvijen korijenski sistem. Ako dođe do preranog pikiranja, važno je osigurati optimalne uvjete za oporavak i izbjeći dodavanje jakih gnojiva u početnoj fazi. (Agroklub)

05.04.2025., 08:26h
05. travanj 2025 08:28