Oštećenja na zrelom plodu rajčice mogu biti uzrokovana raznim čimbenicima. U nekim slučajevima je najbolje ne konzumirati ju, a u drugima se oštećeni dio može izrezati.
Rajčicu zahvaćenu plamenjačom - baciti
Plamenjača rajčice vrlo je raširena ove godine, a uzrokuje ju gljivica Phytophthora infestans. Osim što dovodi do žućenja i sušenja lista, zahvaća i plodove. Posebno je izražena nakon kišnih, vlažnih dana. Tako rajčica koja je izgledala potpuno normalno, može postati tvrda na opip, s tamno smeđim mrljama.
Čak i ako ih uberete prije nego potpuno dozriju, gljivice će se i dalje širiti, a mrlje će se povećavati.
Većina nas bi ovakav plod ipak iskoristila, međutim, rajčice zaražene plamenjačom ne bi trebali jesti.
Naime, ova gljivica povećava pH rajčice te u takvom okruženju množe se različite patogene bakterije što utječe ne samo na okus nego i zdravstvenu sigurnost proizvoda.
Sama gljivica Phytophthora infestans nije opasna za ljudsko zdravlje, ali štetni mikroorganizmi koji se nalaze u zahvaćenom tkivu ploda mogu dovesti do želučanih tegoba. Osim toga, koliko god da ju dobro iskružili, može se dogoditi da ostane truli dio vrlo neugodnog mirisa koji će pokvariti čitavo jelo, posebice ako rajčicu koristite u svježoj salati.
Oprezno s vršnom truleži
Kada je riječ o plodu rajčice koju je zahvatila vršna trulež, ona se može konzumirati, ali je također potreban oprez. Naime, ova pojava nije uzrokovana patogenima, već nedostatkom kalcija u plodu, često pogoršanim nepravilnim zalijevanjem.
Zahvaćeni dio možete pažljivo izrezati, a ostatak ploda dalje konzumirati. No, ako se vršna trulež proširila, ako su prisutne sekundarne bakterijske infekcije ili plijesan, bacite cijeli plod.
Ožegotine mogu utjecati na kvalitetu i okus
Ožegotine od sunca nisu štetne za zdravlje, ali mogu utjecati na kvalitetu i okus. Ako su samo površinske i nisu duboko ušle u plod, jednostavno možete odrezati zahvaćene dijelove i konzumirati ostatak.
Ako je veći dio ploda oštećen ili ako je počeo truliti zbog ožegotina, tada je najbolje baciti ju.
Ožegotine od sunca mogu utjecati na teksturu i okus, ali takve rajčice i dalje mogu biti dobre za kuhanje. Možete ih koristiti u umacima, juhama ili varivima poput sataraša gdje oštećenja neće biti primjetna. (MAJA CELING CELIĆ, AGROKLUB)