Nakon 40. godine muškarac gubi otprilike jedan posto testosterona godišnje i suočava se s nizom simptomaUnsplash
StoryEditor
ANDROPAUZA

Muška menopauza - tabu tema o kojoj se ne priča

Andropauza, poznata i kao muška menopauza, odnosi se na razdoblje u životu muškaraca kada dolazi do postupnog smanjivanja razine testosterona. Nedostatak testosterona čest je endokrinološki poremećaj

Nakon 40. godine muškarac gubi otprilike jedan posto testosterona godišnje i suočava se s nizom simptoma – fizičkih, psiholoških i seksualnih. Sve počinje s gubitkom energije i povećanim umorom. Zatim se javlja erektilna disfunkcija i smanjenja libida. Povećava se rizik od dugoročnih zdravstvenih problema kao što su slabe kosti i kardiovaskularne bolesti.

No, za razliku od ženske menopauze koja nastaje odjednom, kod muškaraca promjene su postupne, a simptomi se dugo ni ne primjećuju. Prema rezultatima znanstvenih studija, od nedostatka testosterona pati oko deset posto muškaraca u dobi od 40 do 60 godina i oko 20 posto starijih od 60 godina.

Posljedično, tjelesna težina im raste, mišićna se masa smanjuje, a udio masnog tkiva povećava. Osobito se povećava količina masnog tkiva oko struka i bokova. Takvi se muškarci žale na depresiju, bezvoljnost i i lošu koncentraciju. Procjenjuje se da oko 100.000 muškaraca u Hrvatskoj pati od ovog poremećaja.

Imaju li muškarci valunge?

Tijekom menopauze žene doživljavaju znojenje i valove vrućine zbog fluktuacija i naglih padova spolnih hormona. S druge strane, andropauza je postupan proces, pa ne postoje klasični simptomi fluktuacije hormona. Stoga muškarci nemaju valunge poput žena.

Sa sociološkog aspekta zanimljivo je da se o menopauzi razgovara otvoreno, dok se o andropauzi, pogotovo u muškim krugovima, ne razgovara.

Muškarci teško prihvaćaju da već od 40. godine svake godine gube snagu za jedan posto, da imaju mentalnih poteškoća i emotivnih problema. U odnosu na žene, muškarci imaju veću tendenciju samoliječenja i “guranja problema pod tepih”.

Pretili muškarci i pušači imaju manje testosterona

Muškarci koji zdravije žive, ne puše, fizički su aktivni i paze na svoju težinu, manje su skloni brzom opadanju testosterona. Zdravu razinu testosterona može se održati promjenama u načinu života i prehrani.

Zdrava prehrana uključuje zdrave masti, poput avokada, orašastih plodova, maslinova ulja i ribe. Važno je uzimati dovoljno proteina te održavati uravnotežen unos ugljikohidrata, preferirajući složene ugljikohidrate poput integralnih žitarica i povrća.

Redovita tjelesna aktivnost, odnosno aerobne vježbe i trening snage mogu pomoći u povećanju razina testosterona.

Visoke razine stresa dovode do povećane proizvodnje kortizola, hormona koji može sniziti testosteron. Tehnike opuštanja kao što su meditacija, joga ili vožnja u prirodi mogu pomoći.

Kvalitetan san ključan je za održavanje hormona, uključujući testosteron. Omogućite si sedam do devet sati sna svake noći.

Prekomjerna konzumacija alkohola negativno utječe na hormone, uključujući testosteron.

Nadomjesna terapija testosteronom

Ključni test za dijagnosticiranje andropauze mjerenje je razine testosterona u krvi. Obično se test provodi ujutro, kada su razine tog hormona najviše. Ako je testosteron u dva mjerenja ispod referentnih vrijednosti, može se reći da je muškarac u andropauzi, odnosno da je riječ o hipogonadizmu, manjku muških spolnih hormona.

Nadomjesna terapija testosteronom (NHTT) koristi se za liječenje muškaraca s laboratorijski utvrđenim niskim razinama tog hormona i simptomima poput umora, smanjene seksualne želje, depresije, smanjenja mišićne mase…

Najpopularnije su intramuskularne inekcije i gelovi koji se primjenjuju na kožu. Svi oni imaju svoje prednosti i mane, ali bitno je da ih muškarci zapravo dosta dobro toleriraju i da ih propisuju liječnici, odnosno da se ne uzimaju na svoju ruku. Tada ih pokriva HZZO, a važne su redovite kontrole. Unutar prve godine kontrola se preporučuje svakih tri do šest mjeseci, a kasnije rjeđe. To je jako bitno jer nuspojave mogu biti ozbiljne.

Injekcije testosterona se primjenjuju intramuskularno ili subkutano, svaka dva do četiri tjedna. Obično su u domeni endokrinologa, a ne urologa.

Transdermalni flasteri se pričvršćuju na kožu i otpuštaju testosteron kroz kožu u krvotok.

Gelovi i kreme se nanose jednom dnevno na ramena ili trbuh te se apsorbiraju kroz kožu. Propisuju ih najčešće urolozi.

Testosteronski implantati se stavljaju pod kožu, obično na gornjem dijelu tijela i oslobađaju testosteron tijekom nekoliko mjeseci.

Tablete se rjeđe koriste, ali dostupne su i oralne formulacije koje sadrže testosteron.

image

Muškarci teško prihvaćaju da već od 40. godine svake godine gube snagu za jedan posto, da imaju mentalnih poteškoća i emotivnih problema

Unsplash

Mogući rizici i nuspojave

Povećani rizik od kardiovaskularnih problema: neka istraživanja sugeriraju da bi NHTT mogao povećati rizik od srčanih bolesti, no to nije definitivno utvrđeno.

Gubitak plodnosti: dugotrajna upotreba može utjecati na proizvodnju spermatozoida.

Povećanje razina estrogena: testosteron može biti pretvoren u estrogen, što može dovesti do ginekomastije (povećanje dojki).

Akne i masna koža: mogu se pojaviti kao kožne reakcije.

Snažne promjene raspoloženja i agresivnost.

Ne postoje dokazi da muškaraci koji uzimaju nadomjesnu terapiju imaju povećan rizik za razvoja karcinoma prostate u odnosu na opću populaciju. Ako razmišljate o nadomjesnoj terapiji testosteronom, razgovarajte s urologom o rizicima, koristima i prikladnosti terapije. Potrebno je provoditi i redovne pretrage krvi, uključujući provjeru razine testosterona, opću krvnu sliku, praćenje funkcije jetre i razine lipida.

Suplementi za povećanje testosterona

Prije nego što se odluče za nadomjesnu terapije, muškarcima se preporučuje da isprobaju prirodne alternative kao što je poboljšanje prehrane, više tjelovježbe i neki suplementi. Najprodavaniji su dodaci prehrani u SAD-u oni koji se prodaju s reklamom da povisuju razinu testosterona, a na drugom su mjestu suplementi za redukciju tjelesne masti.

Cink je mineral koji igra ključnu ulogu u proizvodnji testosterona. Niska razina cinka može biti povezana s niskim razinama testosterona.

Vitamin D je povezan s mnogim tjelesnim funkcijama, uključujući proizvodnju testosterona. Neka istraživanja sugeriraju da suplementacija vitaminom D može povećati razine testosterona.

Magnezij podržava mnoge biološke funkcije, uključujući hormonsku ravnotežu. Neke studije sugeriraju da može povećati razine testosterona.

Kreatin je popularan dodatak za izgradnju mišića koji može imati blagotvoran učinak na razine testosterona, osobito u kombinaciji s treningom snage.

Neki biljni dodaci, poput Tribulus Terrestrisa, reklamiraju se kao prirodni pojačivači testosterona. Međutim, znanstveni dokazi o njihovoj učinkovitosti nisu uvijek jasni i variraju.

Forskolin – indijska kopriva također se reklamira kao dodatak prehrani koji može povećati razinu testosterona, no potrebne su dodatne studije kako bi se potvrdili učinci.

image

Injekcije testosterona se primjenjuju intramuskularno ili subkutano, svaka dva do četiri tjedna

Unsplash
24.11.2024., 08:51h
HINA
07. prosinac 2024 22:33