Kroz stoljeća, Katun, Tcono, Cono, Cun, Ticuno, kako su ga prošlosti sve nazivali, ili Kun kako ga domaći danas zovu, zajedno sa svim svojim spomenicima i tradicijom čini, ne samo turističku destinaciju, već i važan centar za studije i očuvanje hrvatske kulturne povijesti.
Autentičnost Kunjke
A tu kulturnu povijest i tradiciju Tkona, njeguju članovi Kulturno-umjetničke udruge Kunjka. Poznati po svom izvođenju tradicionalnih pjesama, kunjskom kolu i pučkom crkvenom pjevanju koje izvode članovi udruge, Pučki pivači sv. Tome Apostola, ova udruga žila je kucavica kulturnog života južne strane otoka Pašmana. Glasove pučkih pivača moguće je čuti gotovo svaki tjedan na nedjeljnoj misi u crkvi sv. Tome u Tkonu. Članovi udruge redovito nastupaju na etno manifestacijama diljem Lijepe naše, pa su tako i prepoznati od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te je udruzi dodijeljena oznaka “Hrvatski otočni proizvod”. Pučka glazbena umjetnost prije svega je nevjerojatno autentična. Prepostavlja se kako se glagoljasko pjevanje pojavilo na kraju 9. i početkom 10. stoljeća u bizantskoj Dalmaciji (primorskoj Hrvatskoj). Glagoljaško pjevanje izvodi se tijekom cijele godine, ali najviše se intenzivira u vrijeme Velikog tjedna. Ime “Kunjka” dobili su po školjci kunjci po kojoj je i Tkon poznat. Ovu školjku nalazimo po našem čitavom Jadranu, a jedno od mjesta na kojima ih najviše ima je i Pašmanski kanal. Kunjka se, skupa s pticom kos (po domaćima ćok), nalazi na službenom grbu općine. Svaki dio Tkona, od ruralnog graditeljstva, koje se može vidjeti u predjelu Pelastra i Rudića dvora, do suhozida koji su zaštićeni kao spomenici kulture, govori o prilagodbi stanovnika otoka na izazove i mogućnosti koje pruža njihovo okruženje.
Značaj Pustograda
Pustograd je povijesni lokalitet i jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta na otoku Pašmanu, smješten iznad uvale Zaklopica, nedaleko od Tkona. Utvrda, koja datira iz 6. stoljeća, tijekom povijesti imala je ključnu ulogu u obrani otoka i nadzoru nad Pašmanskim i Zadarskim kanalom. U doba Bizantskog carstva, Pustograd je služio kao strateška vojna utvrda koja je bila izuzetno važna za obranu od čestih napada gusara. Izgradnja utvrde odgovor je na potrebu za zaštitom lokalnog stanovništva koje je u njoj nalazilo sklonište tijekom napada. Sam obrambeni zid utvrde izgrađen je u obliku nepravilnog kruga, otprilike 85 metara širine i 75 metara dužine. Iako su danas od zida sačuvani samo dijelovi temelja i fragmenti do visine pola do jednog metra, ovi ostaci pružaju uvid u nekadašnju moć i veličinu utvrde. Na sjevernoj strani utvrde vidljivi su temelji jedne od kula, dok je na južnoj strani gotovo cijela kula još uvijek relativno dobro očuvana. Unutar zidina utvrde nalaze se tragovi dviju građevina, za koje se pretpostavlja da su bile stambene zgrade, i jedna cisterna za vodu, što ukazuje na to da je utvrda mogla podržavati stalno naselje tijekom dužih razdoblja.
Ćokovac, duhovno središte Tkona
Posebno mjesto u hrvatskoj povijesti Tkona zauzima glagoljaški, benediktinski samostan sv. Kuzme i Damjana, poznatiji kao Ćokovac, osnovan u 12. stoljeću, koji stoji kao svjedok vremena kada je ovaj otok bio duhovno i kulturno središte ovog dijela Dalmacije. Samostan je bio i ostao mjesto hodočašća, ali i centar obrazovanja i umjetnosti, što je i doprinijelo bogatom kulturnom identitetu Tkona, a o njegovom izvanserijskom značaju govori i činjenica o postojanju Tkonskog zbornika iz 16. stoljeća koji je pisan kurzivnom glagoljicom na 170 listova papira. Pisala su ga dvojica autora, a sastavljen je uz visoku estetsku svijest i široku književnu kulturu te se danas čuva u knjižnici HAZU u Zagrebu.
Zelena općina
Tkon je također poznat po izradi tradicionalnih brodova, poput gajeta i batana, čime se čuva pomorska tradicija ovog kraja. U duhu očuvanja prirode, ovo zanimljivo mjesto na otoku Pašmanu promiče ekološki ili zeleni turizam, temeljen na održivom iskorištavanju prirodnih, ruralnih i kulturnih resursa. Općina, koja se ponosno naziva ‘Zelena općina’, implementira projekte usklađene s politikama održivog razvoja. Edukacija lokalnog stanovništva, posebice djece u Međunarodnom eko vrtiću Ćok, jedan je od ključnih segmenata ovog pristupa. Obiteljska poljoprivredna gospodarstva igraju značajnu ulogu u povezivanju turizma, poljoprivrede i ribarstva, pridonoseći dobrobiti zajednice. Danas je Tkon prepoznat kao atraktivna turistička destinacija koja posjetiteljima nudi spoj povijesnog nasljeđa i modernih sadržaja, ali i sporta, pa se tu našao i Škraping, jedinstvena internacionalna treking utrka po oštrom otočkom kamenju i gustom raslinju koja spada u vrste ekstremnih sportova.
“Golaći” su bili šok, ali i napredak
Kada je 1972. godine na krajnjem dijelu Tkona otvoren nudistički kamp Sovinje, to je u lokalnoj zajednici bilo doživljeno kao pravo čudo. Mještani, koji su ljubitelje nudizma nazivali ‘golaćima’, smatrali su da je ovaj kamp dodao novu vrijednost turizmu otoka. Od skromnih početaka s malom parcelom i privatnom plažom, kamp Sovinje danas je postao jedan od istaknutijih FKK kampova u Hrvatskoj, poznat po svojim izvanrednim kamping parcelama, ponudi glamuroznog kampiranja i plaži skrivenoj od znatiželjnih pogleda.