Prema Popisu stanovništva iz 2021. unutar ukupne populacije je oko 23 % starijih od 65 godina, stoga je jasno da se veća pozornost treba usmjeriti na osiguravanje adekvatnog smještaja i odgovarajuće skrbi onima kojima je to najpotrebnije.
Nažalost, do mjesta u državnim i decentraliziranim domovima za starije i nemoćne skoro je pa nemoguće doći, liste čekanja su poduže pa se tako u Zadru na mjesto u domu kojim upravlja Zadarska županija čeka i do sedam godina. Cijene ovise o vrsti smještaja, kategoriji korisnika i pruženim uslugama, a tu je i subvencija za one koji ne mogu čekati na mjesto u decentraliziranom domu pa rješenje moraju potražiti u obiteljskim i privatnim domovima.
Dom za starije i nemoćne osobe Zadar
U nedavnom intervju Marko Buljat, ravnatelj Doma za starije i nemoćne osobe Zadar, kazao nam je da je raspon cijene od 398,17, do 570,71 eura za kategoriju pokretnih korisnika, za teže pokretne korisnike cijena smještaja iznosi od 517,62 do 650,34 eura, a za nepokretne od 637,07 do 716,70 eura.
Odgovarajuća zdravstvena skrb, druženja i zabavne aktivnosti samo su dio onoga što ovaj dom nudi. Ukoliko se želite predbilježiti za mjesto, možete popuniti obrazac na njihovoj mrežnoj stranici te priložiti potrebnu dokumentaciju, no ne brinite se ukoliko niste vješti s radom na računalu jer zahtjev možete popuniti i osobno u domu ili ga poslati preporučeno. Prilikom slanja zahtjeva, ističe ravnatelj, trebate priložiti mišljenje liječnika opće medicine o zdravstvenom stanju, presliku rodnog lista, osobne iskaznice, domovnice, dopunske i zdravstvene iskaznice te odrezak od mirovine. O uslugama Doma za starije i nemoćne osobe više možete pročitati u nastavku.
- Danas ustanova svoje usluge može pružiti na četiri navedene lokacije (matična ustanova – Obala kneza Trpimira 21, depandans – M. Krleže 13 A, podružnice Preko – Put Mašinovih 3 i Sali – Sali VII 6/A) za 411 korisnika, što je ukupni kapacitet ustanove. Ustanova nudi smještaj na stambenom odjelu, kao i na odjelu pojačane brige o zdravlju i njege, ovisno o potrebama korisnika. Na stambenom odjelu nudi se smještaj u jednokrevetnim i dvokrevetnim sobama od kojih je svaka opremljena kupatilom, većina i balkonom. Na stacionarnom dijelu sobe su jednokrevetne, dvokrevetne te je nekolicina trokrevetnih. Sve sobe, na stambenom i stacionarnom dijelu, odgovarajuće su kvadrature, opremljene novijim namještajem, SOS sustavom i priključcima za telefon i TV te su klimatizirane. Na svakom katu nalazi se nekoliko dnevnih boravaka opremljenih zajedničkim televizorima i čajnim kuhinjama. Zajedničke prostorije još su restoran Doma, radionice radne terapije, odnosno čitaonica i prostorija s kompjuterima, predvorje Doma te sala za održavanje Svete Mise i drugih aktivnosti. Dvorišni dio kao i ostatak okoline Doma, prigodni su za šetnje i odmor, stoga naši korisnici mogu provoditi slobodno vrijeme u ugodnom ambijentu, nadomak mora, na svojoj služenoj mrežnoj stranici navode iz Doma za starije i nemoćne osobe Zadar.
Privatni i obiteljski domovi
Uslijed čestog javljanja naših čitatelja s pitanjima o rasponu cijena, broju mjesta te koliko se na isto čeka, istražili smo cijene u privatnim i obiteljskim domovima.
Iz Obiteljskog doma Babić kazali su kako trenutno nemaju ni mjesta ni rezervacija, a da potražnja ovisi od dana do dana. Cijena smještaja iznosi od 900 do 1000 eura mjesečno.
Dom za starije i nemoćne osobe Blanka ima 20 smještajnih jedinica te se cijene također kreću od 900 do 1000 eura, ovisno o stupnju zdravstvene njege.
- Dom zadržava pravo promjene cijene smještaja, sukladno povećanju ekonomskih troškova boravka i skrbi. Subvencija Zadarske županije iznosi 110 eura mjesečno i povrat se isplaćuje na račun korisnika ili uplatitelja. Po pitanju čekanja na slobodno mjesto u domu, nema pravila, lista čekanja je kratkotrajna jer u privatne domove obično dolaze korisnici kojima je smještaj poprilično hitan, najčešće oni koji se otpuštaju iz bolnice nakon operacija, nepokretne osobe, osobe oboljele od akutne, progresivne ili uznapredovale bolesti, pojašnjava nam gospođa Blanka.
Dom Ivan Pavao II. nema klasičnu listu čekanja, već čekanje na smještaj ovisi o karakteristikama korisnika i trenutnoj situaciji.
- Onog trenutka kada se mjesto u Domu oslobodi, s liste čekanja se, uzimajući u obzir da su sve sobe dvokrevetne, odabire osoba koja po svojim psihofizičkim karakteristikama najbolje odgovara osobi koja trenutno živi u toj sobi, tumači Marko Klanac, voditelj poslovanja doma.
Za razliku od privatnih domova kojima je kapacitet većinom do 20 smještajnih jedinica, u ovome je domu u Donjim Biljanima registriran smještaj za 136 osoba.
Cijena je individualna, točnije određuje se na temelju različitih faktora.
- Naša filozofija poslovanja zasniva se na visoko kvalitetnom individualnom pristupu gdje se kroz razgovore s potencijalnim korisnicima i njihovim obiteljima, uzimajući u obzir različite parametre, nastoji kreirati najbolji mogući ‘’paket brige’’ za korisnika uvažavajući njegove želje i potrebe. Iz tog razloga formirana cijena je isključivo individualna te ovisi o velikom broju ključnih točaka koje se uzimaju u obzir s ciljem osiguranja najboljeg mogućeg pristupa korisniku, kao i o svim dodatnim uslugama koje kao partner možemo osigurati, a odgovaraju željama i potrebama korisnika, poručuje Klanac.
Promjene su nužne
S obzirom na mizerne mirovine, postavlja se pitanje pristupačnosti i dostupnosti adekvatne skrbi starijih osoba za sve one koji to financijski nisu u stanju omogućiti. Rješavanje ovog problema nije samo moralna odgovornost društva prema starijoj populaciji, već i nužnost kako bismo izbjegli socijalnu nejednakost.