Jure Zubčić, predsjednik SDP-a Zadarske županije, održao je jutros konferenciju za medije povodom podnošenja prijave za kazneno djelo vezanu uz projekt Doma kulture u Benkovcu. Napomenuo je da se s problemom otuđivanja kamena često susrećemo u Zadarskoj županiji i da je vrijeme da se tomu privede kraj.
Tema je već obrađivana u javnome prostoru, ali je SDP Zadarske županije došao do točke da je primoran podići kaznenu prijavu. Budući da se radi o europskome projektu, Zubčić je podigao kaznenu prijavu Europskom uredu javnoga tužiteljstva, kao što će danas učiniti DORH-u. Navodi kako nakon svega što su istražili o projektu, nije im ništa drugo preostalo nego podići kaznenu prijavu. Ključan razlog je taj što je prilikom uklanjanja građevine Doma kulture otuđeno otprilike 1000 kubika kamena. Prema projektu uklanjanja jasno je navedeno da se kamen mora deponirati u svrhu za daljnju prodaju, a radi se o obrađenome klesarskom kamen čija bi ukupna šteta bila oko 300 000 € po slobodnoj okvirnoj procjeni SDP-a Zadarske županije...
– DORH gotovo nikada nije reagirao po medijskim natpisima, iako logika nalaže da bi to trebali učiniti. Očekujemo da će DORH istragu provesti u mjesec dana, eventualno dva mjeseca, ali pošto nismo oštećenici ne možemo dobiti informaciju je li istraga uopće otvorena. U Republici Hrvatskoj ne postoji kontrola odbačenih prijava od DORH-a. Ne postoji tijelo koje će kontrolirati je li ta prijava s razlogom obijena ili nije. Ovim putem vršimo pritisak na DORH da istraži i kaže je li bilo ili nije bilo kriminala. Stvar je javnoga novca i oštećenja grada Benkovca, a to je novac građana, napomenuo je Zubčić.
Gradonačelnik Bulić javno je govorio kako je za izvođenje radova dobio nisku cijenu izvođenja – 144 000 kn. Zubčić navodi da je već po ovoj činjenici očito da je otuđenje kamena bilo dogovoreno. Dodatna je potvrda tomu prepiska ravnateljice Razvojne aganecije Grada Benkovca, Davorke Krnčević, koja iako je ekonomistica po struci, projektantu navodi da građevina mora ići u smjeru uklanjanja. Lokacijska dozvola izdana je još 2010. godine i doživjela je nekoliko promjena, kao i sam projekt, a to im također budi sumnju budući da se projekt naziva „Rekonstrukcija Doma kulture“, a od te su zgrade praktički ostali samo temelji, ostatak je porušen...
Ugostiteljski obrt Amadeus, u vlasništvu Rudolfa Blažana, bavi se prodajom i ugradnjom benkovačkoga kamena, te je izabran za izvođenje ovoga projekta. U javnome dokumentu, u troškovniku Blažan nije odredio sredstva za deponiranje kamena. I to im budi sumnju da je otuđenje kamena bilo u dogovoru, te da su niske cijene radova ponuđene upravo iz ovoga razloga.
– Rudolf Blažan je u 3 navrata dao potpuno 3 različite verzije odgovora. Prvo je rekao da je kamen deponiran kod njih, ali da ga nije prodao. Deponirati tisuću kubika kamena nije nešto što možete sakriti. Drugi put je rekao da se kamen deponirao na deponiju u Benkovačkom selu, ali kamena tamo nema. Treći put je rekao da ga je podijelio ljudima. Čak i da ga je podijelio ljudima i tako ispao veliki humanitarac, to je i dalje kazneno djelo jer kamen nije vlasništvo obrta Amadeus, niti Rudolfa Blažana kao fizičke osobe, nego je vlasništvo grada Benkovca, istaknuo je Zubčić.