Hina/zvonko Kucelin
StoryEditor
Stiglo oko 20 tisuća ljudi

Kolona sjećanja u Škabrnji

U povodu 33. obljetnice zločina koji su u Škabrnji 18. studenog 1991. počinili pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojbi, u ponedjeljak je iz Ulice 18. studenoga 1991., na ulazu u mjesto, dvadesetak tisuća ljudi u koloni sjećanja stiglo do Spomen-obilježja masovne grobnice

Kod Spomen-obilježja u središtu Škabrnje uz članove obitelji poginulih branitelja i civila vijence su položili predstavnici državnog vrha, izaslanstva zadarske i susjednih dalmatinskih županija, predstavnici braniteljskih i civilnih udruga te saborski zastupnici i državni tajnici.

"Ovdje su moji korijeni i svake godine sam tu. Danas je prigoda da odamo počast svim žrtvama Domovinskog rata i svima koji su dali svoje živote u Vukovaru i Škabrnji, ali i diljem zemlje", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković.

Trebamo biti svi dostojanstveni i ponosni i odati počast svima koji su zaslužni što smo mi danas ovdje i živimo slobodno u svojoj zemlji. Važno je da budućim generacijama prenosimo da ta sloboda nama nije dana nego smo je izvolijevali u teškoj muci i s nadom da se takva mržnja i strahote nikad nigdje ne ponove, kazao je.

Danas nije vrijeme za politička podmetanja i razmirice, tome danas ovdje nije mjesto, poručio je Butković i izrazio zadovoljstvo što u Škabrnju dolazi i predsjednik Republike Zoran Milanović.

image
Hina/zvonko Kucelin
image
Hina/zvonko Kucelin
image
Hina/zvonko Kucelin

"Imao sam šest godina kad je počeo rat. Sjećam se djetinjstva kroz rat, te neizvjesnosti i straha. Nismo mogli ići u školu, bili smo u podrumima, sjećam se i tih ružnih slika s televizije. Ali, sjećam se i Hrvatske vojske, plakata vojnika i raznih brigada, kao i zajedništva koje je vladalo", rekao je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.

Nije htio komentirati uhićenje bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša poručivši kako su "temelji hrvatske države hrvatski branitelji i sve žrtve Domovinskog rata i tu smo danas da im se poklonimo u miru i pijetetu bez politiziranja".

"Uvijek sam tu na ovaj dan tuge, ponosa i zahvalnosti na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Treba imati na umu da je u tim vremenima ovo malo selo dalo sve. Takav zločin kakav je napravljen na ovom području je nezapamćen. Stoga je danas je dan molitve, tišine i zahvalnosti", rekao je ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić.

Nikada ne smijemo zaboraviti žrtvu Vukovara i Škabrnje i svih naših branitelja koji su od istoka do juga zemlje dali svoje živote, dodao je.

"Bitno je da se nikad ne zaboravi zločin koji je počinjen u Škabrnji, na širem zadarskom zaleđu, ali i na području cijele Hrvatske i posebno Vukovara. Sjećamo se svih koji su položili živote da danas uživamo u slobodnoj i neovisnoj državi", poručio je ministar pravosuđa, uprave i digitalne trasformacije Damir Habijan.

Upitan o tome ima li kakvih pomaka u smislu odgovornosti za počinjene zločine odgovorio je da republika Hrvatska i Vlada neće dopustiti da se taj zločin zaboravi.

image
Hina/zvonko Kucelin
image
Hina/zvonko Kucelin

"Što se tiče samog procesuiranja, na tome treba nastaviti raditi. Nedavno smo, prilikom susreta s tužiteljem Revizijskog suda razgovarali upravo o zločinima koji su ovdje počinjeni i za koje nitko nije odgovarao, što je nedopustivo", rekao je Habijan.

Nakon mise za domovinu i sve poginule u Domovinskom ratu u župnoj Crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije, koju će predvoditi šibenski biskup Tomislav Rogić, u 12 sati krenut će Mimohod - Korak po korak do Spomen-obilježja na mjesnom groblju sv. Luke, a u 12,30 sati bit će položeni vijenci i zapaljene svijeće za civile i hrvatske branitelje kod Središnjeg križa.

Predsjednik Republike Zoran Milanović priključit će se mimohodu do groblja sv. Luke, gdje će kod Središnjega križa položiti vijenac.(Hina)

18.11.2024., 12:15h
21. studeni 2024 07:57